MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W gminie Sławno płonęła ściółka leśna na obszarze 3 arów. Był też drugi pożar. Zdjęcia

Tomasz Turczyn
Tomasz Turczyn
W okolicy Warszkowa (gm. Sławno) zauważono dom w lesie. Okazało się, że płonęła ściółka leśna na obszarze 3 arów. Płonęła także słoma na łące w okolicy Łętowa. Przyczyna obu pożarów nie jest znana. Nie można wykluczyć nierozważnego obchodzenia się z ogniem.

Pożar ściółki leśnej w okolicy Warszkowa

- Płonęła ściółka leśna w okolicy Warszkowa na obszarze około 3 arów. Sytuacja była poważna, bo ogień mógł przenieść się na drzewostan - mówi kpt. Piotr Grudzień z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Sławnie. - Na miejsce wysłaliśmy dwa zastępy PSP Sławno, które ugasiły pożar nie dopuszczając do jego rozprzestrzenienia się. Tu na szczęście dym został szybko zauważony - akcentuje.

Strażak apeluje o ostrożność w lesie i o wyobraźnię. Mówi, że najlepiej nie używać otwartego ognia.

- Jest sucho w lasach. Notujemy pierwszy i drugi stopień zagrożenia pożarowego w lasach na naszym terenie - mówi Tadeusz Lewandowski, nadleśniczy Nadleśnictwa Sławno. - Oprócz pożaru w okolicy Warszkowa odnotowaliśmy także pożar w okolicy Łętowa. Tu płonęła słoma na łące, która była składowana. Apeluję o ostrożność, bo jedna iskra może wyrządzić szkody, które będą przez wiele lat nieodwracalne.

Nadleśniczy dodaje, że w lasach Nadleśnictwa Sławno jest sucho i sytuacji nie poprawiają kolejne słoneczne dni, ale nie obowiązuje zakaz wchodzenia na tereny leśne.

Ściółka leśna - warto wiedzieć

Ściółka to warstwa opadłych liści, gałęzi, kawałków kory i nasion, a także szczątków zwierząt. Warstwa ta zapobiega nadmiernemu parowaniu wody oraz chroni przed obniżeniem temperatury gleby. Żyją w niej między innymi bakterie i grzyby, które rozkładają martwą materię organiczną. Powstałe w ten sposób składniki wykorzystywane są przez rośliny jako pokarm.

Ściółkę leśną licznie zamieszkują owady, dżdżownice, krety oraz ryjówki. Dżdżownice i larwy owadów drążąc kanaliki napowietrzają glebę. Kret kopiąc korytarze tuż pod powierzchnią gleby szuka smakowitych dla niego dżdżownic i pędraków. Wszechobecnymi mieszkańcami ściółki leśnej i gleby są mrówki. Pod kamieniami i w spróchniałych pniach drzew mieszkają wije i stonogi. Ściółka leśna to także miejsce życia żuków, biegaczy, ślimaków i niektórych pająków.

Te rzeczy były w kanie po mleku i się kapitalnie zachowały

Żołnierz ukrył skarb w czasie II wojny światowej. Co znalezi...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slawno.naszemiasto.pl Nasze Miasto