18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

VII Przystanek PaT w Lublińcu dobiegł końca. Wzięła w nim udział młodzież z Rudy Śląskiej

materiały prasowe
Urząd Miasta Ruda Śląska
Blisko 50-osobowa grupa młodzieży z rudzkich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych wzięła udział w VII Przystanku PaT.

Ponad tysiąc młodych ludzi uczestniczyło przez pięć dni w Lublińcu w koncertach, spotkaniach i warsztatach ogólnopolskiego, policyjnego programu edukacyjnego „Profilaktyka a Ty”. Wśród uczestników znalazła się blisko 50-osobowa grupa młodzieży z rudzkich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.

Rudzka młodzież prócz uczestnictwa w licznych warsztatach, aktywnie promowała realizowaną działalność profilaktyczną i swoje miasto. Będąc liderem profilaktyki w województwie śląskim i realizując lokalny projekt PaS (Profilaktyka a Sztuka) rudzianie, jako jedyni z grup realizujących projekty pod patronatem PaT, zaprezentowali spektakl profilaktyczny pt. „Klucz” na głównej estradzie Przystanku.

Przed spektaklem i po jego zakończeniu nie obyło się bez wielu ciepłych słów wypowiedzianych pod adresem rudzkich „pasowiczów” i władz miasta za realizację szeroko rozwiniętej profilaktyki w ramach rządowego programu „Razem bezpieczniej”, w tym szerzenie idei społeczności PaT-owskiej w regionie poprzez organizowanie między innymi Śląskiego Przystanku PaT.

Drugą sztuką zaprezentowaną przez młodzież z Rudy Śląskiej był spektakl komediowy pt. „Telenowela”. Zainteresowanie było tak duże, że nie wszyscy mogli dostać się do auli. Występ zakończył się aplauzem na stojąco. Wykonawcy usłyszeli wiele pochwał ze strony zawodowych aktorów i filmowców, którzy zasiedli na widowni.

Silny akcent rudzki podczas tegorocznego Przystanku PaT, to również zaproszenie przez organizatorów do prowadzenia warsztatów przez trzech reprezentantów Rudy Śląskiej: Kamila Brzozowskiego „Rogala” warsztatu HIP HOP’owa mowa oraz Daniela Wodyńskiego i Marka Wróbla warsztatu Beatbox-u.

Podczas koncertu finałowego Przystanku, który odbył się w minioną sobotę można było zaobserwować wielu wyśmienitych gości, przedstawicieli najwyższych władz państwowych oraz komendantów niemalże wszystkich służb.

Oceniając Przystanek, minister spraw wewnętrznych Jacek Cichocki, powiedział: - Siła PAT-u polega na tym, że policja moderuje i wspiera tę akcję, ale robią ją sami młodzi ludzie. I to nie tylko w czasie takiego festiwalowego wydarzenia, ale przez cały rok, w kilkudziesięciu miejscach w Polsce, zachęcając do udziału swoich rówieśników.

Według ministra Cichockiego właśnie taka formuła przesądza o sukcesie akcji: - Chyba wtedy jest to najbardziej wiarygodne, kiedy młodzi ludzie, a nie tylko policja, trafiają do swoich koleżanek i kolegów (…). Przedstawienia i koncerty w Lublińcu pokazują, jak bardzo to jest odległe od typowej pogadanki; to często bardzo nowoczesne i bardzo trudne przedsięwzięcia i spektakle - zauważył minister, według którego PaT to przykład ogromnych efektów za nieduże pieniądze. - Program opiera nie na środkach finansowych, ale na zaangażowaniu i na świetnych pomysłach - dodał Cichocki.

Komendant Główny Policji Marek Działoszyński zapewnił natomiast, że projekt PaT, podobnie jak wiele innych prewencyjnych akcji prowadzonych przez policję, będzie kontynuowany: - Żaden natłok zadań nie może przysłonić policji działań prewencyjnych. Mamy wręcz wpisane w ustawę zapobieganie, a dopiero później wszystkie inne środki i metody - powiedział.

Według komendanta wśród policyjnych akcji prewencyjnych PaT to fenomen: - Ta akcja w moim przekonaniu jest już pewnego rodzaju ruchem społecznym, iskrą, która zapala innych do dalszych działań, czyli kształtuje liderów, którzy działają później lokalnie, wciągają innych, wyszukują trudną młodzież i starają się zarażać ideą PaT-u.

„Profilaktyka a Ty”, to adresowana do młodzieży akcja promująca styl życia wolny od uzależnień, przestępczości, tolerancji i wolontariatu. Celem programu jest m.in. tworzenie ogólnopolskiej społeczności promującej wśród młodzieży modę na życie bez nałogów.

Zakłada edukację (poprzez motywację do pomagania innym, promowanie właściwej postawy), a także spotkania i rozmowy z rodzicami (pokazywanie mechanizmów powstawania uzależnień w środowisku młodych, współpracę z instytucjami i osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo i rozwój młodzieży).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na rudaslaska.naszemiasto.pl Nasze Miasto