Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uważajcie na tą roślinę. Jest silnie trująca i występuje w okolicznych lasach!

AKC
Na terenie Parku Krajobrazowego Lasy nad Górną Liswartą, ale nie tylko, wiosną można spotkać wiele roślin ciekawych, które mogą być niebezpieczne dla zdrowia i życia.

Do trujących roślin, która można spotkać w pobliskich lasach można zaliczyć czworolist pospolity (Paris quadrifolia L.) zaliczany do rodziny trójlistowatych lub liliowatych.

Czworolist jest byliną z całorocznym długim kłączem podziemnym. Łodygę posiada ulistnioną tylko w górnej części, a cztery liście ułożone są u szczytu łodygi. W maju pojawia się dziwny, żółtozielony okwiat.

Pręciki otaczają 4-5 komorowy, kulisty słupek z 4-5 szyjkami. W okolicy sierpnia przekształca się w dość dużą, niebiesko czarną jagodę o średnicy 1-1,5 cm.

W wielonasiennej jagodzie, brązowe nasiona posiadają kształt nerkowaty. Roślina występuje w wilgotnych lasach na terenie niemal całej Polski. Rośnie w podmokłych lasach liściastych i mieszanych, preferuje gleby żyzne, wilgotne.

- W Parku Lasów nad Górną Liswartą spotkać go można w rezerwacie Cisy nad Liswartą, gdzie poruszając się po ścieżce edukacyjnej utworzonej przez Ośrodek Edukacyjny w Kalinie - bez szkody dla przyrody można podejrzeć naturalne odnowienia cisa pospolitego i wiele gatunków chronionych roślin. Czworolist pospolity dawniej był wykorzystywany jako roślina lecznicza, współcześnie tylko w homeopatii, a poza tym sadzony bywa jako roślina ozdobna - wyjaśnia Krystyna Bartocha, kierownik Oddziału Biura ZPKWŚ w Kalini.

UWAGA! Trujące są wszystkie części tej rośliny. Najwyższe stężenie substancji trujących zawierają kłącza i owoce. U dorosłych przebieg zatrucia na ogół nie jest groźny. Występuje głównie podrażnienie przewodu pokarmowego, także ból i zawroty głowy.

Zatrucie jagodami czworolistu występuje głównie u dzieci na skutek pomylenia ich z jagodami borówki czernicy. Obraz zatrucia jest u dzieci o wiele poważniejszy.

Śmierć może nastąpić na skutek podrażnienia oddechu. Toksyczne jagody działają na serce, liście wykazują działanie spazmatyczne, a kłącza wymiotne, drażniąc błonę śluzową.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto