Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uwaga! Polscy Łowcy Burz ostrzegają przed silnymi opadami i burzami. Nie wykluczają także trąby powietrznej

MP
Pogoda na 29-30 sierpnia 2020

Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Pogoda na 29-30 sierpnia 2020 Zobacz kolejne zdjęcia. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE adam jankowski / polska press
IMGW ostrzega przed w sobotę, 29 sierpnia, przed silnym deszczem z burzami w woj. śląskim i opolskim. Może spaść do 30 l/mkw., a wiatr w porywach może osiągnąć prędkość do 70 km/h.

IMGW ostrzega przed burzami

Najgorzej ma być w woj. małopolskim i świętokrzyskim, gdzie spadnie do 20 litrów wody na metr kwadratowy, a wiatr w porywach rozpędzi się do 70 kilometrów na godzinę.

W sobotę woj. śląskim i opolskim będą silny deszcz z burzami.

W niedzielę zapowiadane są burze z gradem w woj. mazowieckim, świętokrzyskim, śląskim, opolskim, gdzie podczas wyładowań spadnie do 30 l/mkw., a wiatr w porywach powieje do 100 km/h. Lokalnie może spaść grad.

Polscy Łowcy Burz piszą tak:

- Do Polski Południowo-Wschodniej powoli postępować ma adwekcja masy zwrotnikowej. Do zachodniej i Północnej Polski napływać ma znacznie chłodniejsza masa polarno-morska. Pomiędzy dwoma masami powietrznymi ciągnąć ma się front polarny w obrębie którego zaburzenia będą doprowadzać do intensyfikacji ośrodków niskiego ciśnienia. Wspomniany front utworzy linie długości tysięcy kilometrów- od Basenu Morza Śródziemnego przez Alpy po Polskę Południową Rozwój, pogłębianie niżów wchodzących nad Polskę od południowego-zachodu ma napędzać górnotroposferyczny prąd strumieniowy wbudowany na dużym kontraście termicznym.

Polscy Łowcy Burz dodają, że główna aktywność burz w wyznaczonych obszarach przypadnie na godziny wieczorne i nocne (poza Polską Północną, gdzie słabe burze w formie pojedynczych komórek rozwijać się mają wcześniej).

- W obszarze objętym drugim stopniem zagrożenia ze względu na rozwój burz w późnych godzinach nie prognozuje się dużych wartości chwiejności termodynamicznej (MUCAPE do 500 j/kg). Jednakże przewidywane są umiarkowane/silne uskoki wiatru przekraczające 20 m/s (SHEAR z warstwy 0-6 km). Warto zwrócić uwagę na oczekiwane wysokie wartości skrętności wiatru, które mogą osiągać nawet 350 m2/s2 (SRH z warstwy 0-3 km).

Burze mogą nieść za sobą przede wszystkim silne porywy wiatru, punktowo przekraczające 100 km/h oraz nawalne opady deszczu, których suma może osiągnąć 30-40 mm. Lokalnie nie wykluczamy gradu, którego średnica może osiągnąć 3-4 cm. W godzinach wieczornych i nocnych grad nie powinien być głównym zagrożeniem ze strony burz. W przypadku uformowania się izolowanej superkomórki burzowej nie wyklucza się także trąby powietrznej (niewielkie ryzyko).

Polscy Łowcy Burz przewidują też w części zachodniej obszaru z kolei możliwe są silne opady konwekcyjne ( z sumą do 20-30 mm), które mogą być połączone z wyładowaniami atmosferycznymi. Nie wyklucza się uformowania izolowanych burz. Możliwe są silne porywy wiatru wynoszące 80-90 km/h.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto