Urzędnicy z gminy Woźniki mogą wejść na posesję i skontrolować paleniska domowe

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Zgłoszenia mieszkańców, ogłoszenia ostrzegawcze i alarmowe - na tej podstawie Urząd Miejski musi przeprowadzić wyrywkowe kontrole spalania paliw w domowych piecach. Prowadzone są one przez uprawnionych pracowników Urzędu.

Gmina Woźniki, realizując zapisy uchwały antysmogowej podjętej w 2017 r. przez Sejmik Województwa Śląskiego, jest zobowiązana do prowadzenia kontroli palenisk domowych.

Prawo ochrony środowiska, ustawa o odpadach oraz wspomniana uchwała antysmogowa regulują, czym można palić w piecu, a czym nie. Wskazują także, kto i w jakim zakresie może skontrolować paleniska oraz jakie grożą sankcje za nieprzestrzeganie przepisów prawa.

Kiedy prowadzone są kontrole?

Gmina ma obowiązek prowadzenia kontroli instalacji spalania paliw stałych po ogłoszeniu ostrzegawczym (poziom II) oraz po ogłoszeniu alarmowym (poziom III) stanu jakości powietrza. Po ogłoszeniu alarmu smogowego, gmina niezwłocznie musi przeprowadzić co najmniej 5 kontroli. To limit narzucony dla gmin i miast poniżej 50 tys. mieszkańców. Kontrole podczas alarmu smogowego mogą występować codziennie.

Poza kontrolami wymaganymi przez program ochrony powietrza wynikający z ustawy antysmogowej w gminach prowadzone są też kontrole palenisk na podstawie zgłoszeń mieszkańców.

Kto kontroluje spaleniska?

Kontrole przeprowadzają pracownicy Urzędu Miejskiego wyznaczeni przez burmistrza. Osoby te legitymują się imiennymi upoważnieniami wydanymi przez burmistrza Woźnik oraz legitymacjami służbowymi. Uprawnia ich to do wejścia na posesję i sprawdzenia, czy w paleniskach nie są spalane substancje niedozwolone, porządek wokół pieca, ilość pojemników na odpady, jakość opału oraz drewna. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości zostanie pobrana próbka popiołu z pieca oraz zmierzona wilgotność drewna. Kontrolerzy mogą poprosić o rachunek (fakturę) za opał, certyfikat jakości opału oraz protokół lub rachunek od kominiarza. Dlatego warto zachować te dokumenty.

Zgodnie z prawem właściciel kontrolowanej nieruchomości lub dorosły domownik ma obowiązek wpuszczenia upoważnionych pracowników w celu przeprowadzenia kontroli.

Obowiązek gmin w zakresie kontrolowania instalacji spalania paliw stałych podlega kontroli Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. W przypadku niespełnienia tego obowiązku, gminom grożą wysokie kary finansowe nawet do 500 tys. zł.

Z każdej kontroli sporządzany jest protokół, który powinien być podpisany przez właściciela nieruchomości.

Przypominamy, że zakazane jest spalanie:

  • węgla brunatnego oraz paliw stałych produkowanych z wykorzystaniem tego węgla
  • mułów i flotokoncentratów węglowych oraz mieszanek produkowanych z ich wykorzystaniem
  • paliw, w których udział masowy węgla kamiennego o uziarnieniu poniżej 3 mm wynosi więcej niż 15%
  • biomasy stałej (np. drewna), której wilgotność przekracza 20%.

Spalanie odpadów (a w kontekście zapisów uchwały antysmogowej także m.in. mułu, flotokoncentratu czy węgla brunatnego) jest wykroczeniem, za które grozi grzywna od 20 do 5000 złotych. Jeżeli ukaranie następuje w drodze postępowania mandatowego, mandat może wynieść maksymalnie 500 zł. Jeżeli uprawiony do ukarania uzna, że mandat jest niewystarczający, może złożyć wniosek o ukaranie do sądu.

Jakość powietrza i ostrzeżenia można sprawdzić na stronie www.katowice.wios.gov.pl lub na stronie www.wozniki.pl/

Tryb przeprowadzenia kontroli szczegółowo opisuje procedura, przyjęta zarządzeniem burmistrza Woźnik w sprawie wprowadzenia procedury przeprowadzania kontroli spalania odpadów w paleniskach zainstalowanych w budynkach na terenie Gminy Woźniki.

Ćwiczenia WOT w pasie przygranicznym z Białorusią

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie