Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski w Częstochowie

PC, BP JG
Uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski w Częstochowie
Uroczystości ku czci Matki Bożej Królowej Polski w Częstochowie BP JG/PC
Tegoroczne uroczystości przebiegają w duchu jubileuszu 40-lecia pierwszej wizyty Jana Pawła II na Jasnej Górze w czerwcu 1979 r.. O godz. 11.00 rozpoczęła się Suma Pontyfikalna na Szczycie z udziałem Episkopatu Polski. Eucharystii przewodniczył abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Uroczystości na jasnogórskim Szczycie poprzedziło odsłonięcie tablicy z fragmentem tekstu Milenijnego Aktu Oddania Polski w macierzyńską niewolę Maryi, Matki Kościoła za wolność Kościoła Chrystusowego z 3 maja 1966 roku, którego autorem jest Prymas kard. Stefan Wyszyński. Jak informuje Biuro Prasowe Jasnej Góry, tablica zawisła na dziedzicu przed wejściem do Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Odsłonięcie tablicy zbiegło się z oczekiwaniem na beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego. Tablicę poświęcił przed Sumą abp Stanisław Gądecki.

- To jest z jednej strony historyczne wydarzenie, które nawiązuje do tego, co dokonało się w tamtych latach, ale z drugiej strony też wskazanie na to, że nawet w beznadziejnym czasie można poprzez pewien silny impuls duchowy osiągnąć coś, co ludzkimi wyobrażeniami jest nieosiągalne. Taki był właśnie skutek tamtego Aktu Zawierzenia – powiedział tuż przed Eucharystią abp Stanisław Gądecki

- Ważne jest, żeby i w dzisiejszym czasie przypominać ten Akt dlatego, że to jest jakieś zobowiązanie, które dotknęło całą naszą Ojczyznę. Przychodzą nowe generacje, które nie znają historii Kościoła, często nie znają nawet Pisma Świętego, ważne jest więc, żeby nieustannie uczyć, Kościół ma także miedzy innymi tę rolę edukacyjną, która jest bardzo ważna, i która buduje na nowo pokłady duchowości chrześcijańskiej.

Podczas homilii abp Gądecki swoje rozważania skupił wokół trzech tematów, nawiązujących do dzisiejszych czytań liturgicznych - nad rolą apokaliptycznego Smoka w naszym życiu, rolą apokaliptycznej Niewiasty oraz rolą chrześcijanina w Europie.

- Kultura materialistyczna obecnych czasów nie przyjmuje też istnienia jakiegokolwiek ducha, bo istnieją tylko zmysły, które mają podporządkować świat. I odtąd wolność ma oznaczać nieograniczoną konsumpcję, która stanie się religią. Po odrzuceniu ducha autorzy nowej kultury zwrócą się przeciwko wszelkiemu porządkowi, ponieważ świat jest sprzecznością. Należy więc unicestwić wszelki porządek społeczny, naukowy, prawny i moralny, ponieważ porządek zniewala. Stąd bierze się nazywanie prawdy fałszem, miłości nienawiścią, prawa bezprawiem, moralności deprawacją, dobra złem a piękna brzydotą (…) Trzeba zastąpić powszechnie uznawane wartości cząstkowym programem mniejszości - mówił kaznodzieja.

Mówiąc o dzisiejszej Europie, kaznodzieja podkreślił, że trudno dzisiaj uwierzyć w to, jak szybko nastąpił odwrót od początkowych inspiracji chrześcijańskich, obserwując dominującą dzisiaj w Unii wykładnię. - A jednak Kościół katolicki był za wstąpieniem do Unii Europejskiej” – powiedział abp Gądecki przywołując słowa Jana Pawła II, „że Polska zawsze stanowiła ważną część Europy i dzisiaj nie może wyłączać się z tej wspólnoty, która wprawdzie na różnych płaszczyznach przeżywa kryzysy, ale która stanowi jedną rodzinę narodów, opartą na wspólnej chrześcijańskiej tradycji. Wejście w struktury Unii Europejskiej, na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego Narodu i bratnich Narodów słowiańskich wyrazem jakiejś dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy - dodał abp Gądecki.

W uroczystościach na Jasnej Górze uczestniczyli księża arcybiskupi i biskupi: abp Wacław Depo, metropolita częstochowski; abp Wojciech Polak, Prymas Polski i metropolita gnieźnieński; bp Ignacy Dec, ordynariusz świdnicki; bp Jan Wątroba, ordynariusz rzeszowski; bp Romuald Kamiński, bp diec. warszawsko-praskiej; bp Artur Miziński, sekretarz Episkopatu Polski; bp Marek Mendyk, biskup pomocniczy z Legnicy; bp Piotr Turzyński z Radomia; bp Henryk Wejman z diec. szczecińsko-kamieńskiej; bp Grzegorz Olszowski z Katowic; bp Andrzej Przybylski, biskup pomoc. arch. częstochowskiej; bp Andrzej Iwanecki z Gliwic; bp Michał Janocha z Warszawy oraz abp senior Stanisław Nowak z Częstochowy.

Obecni byli także przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, parlamentarzyści, politycy, działacze społeczni, członkowie różnych organizacji kościelnych i państwowych. Przybyli członkowie zakonów, zgromadzeń, instytutów świeckich, konfratrzy Zakonu Paulinów, rektorzy uczelni, przedstawiciele ruchów i stowarzyszeń katolickich.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto