Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Upały w Lublińcu i powiecie. Miasto apeluje, żeby nie nadużywać wody, a policja, żeby uważać nad wodą. I nie tylko tam

Redakcja
Lubliniecki magistrat prosi, żeby podlewać w godzinach 23.00 - 6.00.
Lubliniecki magistrat prosi, żeby podlewać w godzinach 23.00 - 6.00. ARC NM
Urząd Miejski w Lublińcu prosi mieszkańców o rozważny i możliwie oszczędny pobór wody w trakcie tegorocznych upałów. Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu apeluje z kolei o zachowanie najwyższej ostrożności podczas pobytu nad wodą, ale nie tylko.

Zbyt niskie ciśnienie wody w czasie upałów to problem w wielu gminach.

- Zwiększony pobór wody wodociągowej powoduje spadek ciśnienia w sieci, co w konsekwencji utrudnia dostawę wody do mieszkań na wyższych piętrach. Prosimy o wykorzystywanie wody przede wszystkim do celów bytowych - czytamy w komunikacie UM w Lublińcu.

Jeśli ktoś musi używać wody do podlewania trawników, ogrodów, mycia samochodów czy napełniania przydomowych basenów, magistrat zaleca, żeby robić to w godzinach od 23.00 do 6.00.

Uwaga na upały!

Ze względu na wysokie temperatury powietrza, Komenda Powiatowa Policji w Lublińcu apeluje o zachowanie najwyższej ostrożności oraz uczula, żeby pamiętać o osobach wymagających naszej opieki – dzieciach, osobach niepełnosprawnych czy w zaawansowanym wieku.

- W żadnym przypadku nie pozostawiajmy ich – nawet na chwilę – w samochodach, bądź na otwartym terenie, gdzie grozi przegrzanie albo porażenie słoneczne. Zapowiadane bardzo wysokie temperatury powietrza, w przeszłości nieraz przynosiły zarówno w naszym regionie, jak i w innych województwach wiele przypadków narażenia osób wymagających opieki, przede wszystkim - dzieci, na niebezpieczeństwo utraty zdrowia i życia - przypomina mł. asp. Michał Sklarczyk, oficer prasowy KPP w Lublińcu. - Nie zapominajmy też o zwierzętach, które również cierpią z powodu upałów. I one odczuwają negatywne skutki wysokich temperatur. Pozostawienie czworonoga w samochodzie, czy na słońcu naraża go na cierpienie i utratę życia! Pamiętajmy też, by zapewnić zwierzętom nieskrępowany dostęp do wody i możliwość schronienia w cieniu. - dodaje.

Policja zwraca ponadto uwagę, że upały niekorzystnie wpływają na sytuację na drogach.

- Kierowcy często tracą czujność, są rozkojarzeni, a ich reakcje są opóźnione, w wyniku czego dochodzi do większej ilości zdarzeń drogowych. W czasie upałów szczególny nacisk kładziemy na zasadę ograniczonego zaufania - kierowca innego pojazdu może źle się poczuć, a nawet zemdleć, co może skutkować niebezpiecznymi manewrami na drodze - wyjaśnia rzecznik prasowy lublinieckiej policji.

Nad wodą

Kilka prostych porad, żeby wypoczynek nad wodą nie zmienił się w tragedię:

- Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych (jeziora, stawy, zalewy, rzeki z wydzielonymi miejscami do kąpieli), najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni.

- Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.

- Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod czujną opieką dorosłych. Gdy wchodzimy z dziećmi do wody, zabezpieczmy je w specjalne rękawki bądź kamizelki – otoczmy je szczególną opieką!

- Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodźmy od razu do wody, najpierw stopniowo zmoczmy ciało. W ten sposób unikniemy szoku termicznego. Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzajmy się stopniowo oraz nie kąpmy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.

- Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić nas na urazy, kalectwo, a nawet śmierć – może zdarzyć się, że natrafimy na skaliste dno lub znaczną głębokość i skok do wody zakończy się urazem.

- Materace zostawmy na brzegu - nie wypływajmy na nich na środek jeziora.

- Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętajmy o założeniu kapoka.

- Odpoczywając nad wodą pamiętajmy także o tym, że nie jesteśmy jedynymi użytkownikami kąpielisk.
Niedopuszczalne jest popychanie czy wrzucanie osób stojących na kładkach lub pomostach do wody. Nie wolno również podtapiać innych pływających.

- Nigdy nie wchodźmy do wody po wypiciu nawet najmniejszej ilości alkoholu.

- Nie zapominajmy, że należy zadbać o porządek w miejscu, w którym odpoczywamy.

Policja radzi też, żeby zwracać uwagę na rzeczy osobiste, które zabieramy ze sobą na plażę, ponieważ złodzieje nie próżnują w okresie urlopowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto