Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Umowa o pracę

Informator
Informator
Umowa o pracę jest najpopularniejszą formą zatrudnienia i najbardziej korzystną dla pracownika. Osobie zatrudnionej ochronę prawną zapewnia prawo pracy.

Umowa o pracę jest umową dwustronną (potrzebne są dwie strony do jej podpisania). Zawierając tę umowę pracownik zobowiązuje się do wykonywania określonej pracy po d kierownictwem swojego pracodawcy i w wyznaczonym przez niego miejscu i czasie. Pracodawca zobowiązuje się wtedy do zatrudnienia pracownika za odpowiednim wynagrodzeniem. Artykuł 29 Kodeksu Pracy precyzuje, że taka umowa powinna być zawarta na piśmie. Lata pracy liczą się tylko pracownikowi, który ma podpisaną taką umowę.

Wzór umowy o pracę

Wyróżniamy kilka typów umowy o pracę: umowę na czas nieokreślony, na czas określony, na zastępstwo i na czas wykonania określonej pracy.

Umowa na czas nieokreślony

Jest to umowa najbardziej korzystna dla pracownika, ponieważ zapewniona jest osobie zatrudnionej ochrona prawa pracy. Taka umowa najlepiej zabezpiecza wszystkie prawa pracownika. Mając taką umowę, najłatwiej jest się ubiegać o kredyt bankowy.

Jak można rozwiązać umowę na czas nieokreślony?

W Kodeksie Pracy podane są trzy sposoby:
• za porozumieniem stron
• za wypowiedzeniem
• bez wypowiedzenia

Oczywiście, w każdym p rzypadku obowiązuje tzw. okres wypowiedzenia. Według kodeksu pracy to:
• dwa tygodnie, jeżeli pracownik był zatrudniony krócej niż sześć miesięcy
• jeden miesiąc, jeżeli pracownik był zatrudniony conajmniej sześć miesięcy
• trzy miesiące, jeżeli pracownik był zatrudniony trzy lata

Umowa na czas określony

Jest jedną z najpopularniejszych umów terminowych. Nie określono nigdzie maksymalnego czasu trwania takiej umowy. Teoretycznie może być zawarta nawet na kilka lat.

Umowę na czas określony z pracodawcą można zawrzeć tylko dwa razy. Zawarcie trzeciej takiej umowy pod rząd jest równoznaczne z zawarciem umowy na czas nieokreślony. Warunkiem jest, aby pomiędzy umowami nie wystąpiła większa niż miesięczna przerwa. Zasada ta nie obowiązuje w przypadku umów na czas wykonywania określonej pracy czy zastępstwo.

Jak rozwiązać umowę?
Umowy na czas określony rozwiązują się automatycznie z momentem ich wygaśnięcia. Teoretycznie tych umów się nie wypowiada. Jednakże zerwanie tej rozmowy może nastąpić w dwóch przypadkach:
• Kiedy umowa była zawarta na dłużej niż 6 miesięcy
• Kiedy pracodawca jest w stanie likwidacji lub upadłości

Umowa na zastępstwo

Umowa na zastępstwo jest odmianą umowy na czas określony. Z tą różnicą, że termin rozwiązania umowy może być nie tylko konkretną datą, ale także okolicznością, w przypadku które j umowa zostanie rozwiązana. Do tego umowa na zastępstwo różni się od tej na czas określony w przypadku kobiet w ciąży. Jeżeli kobieta jest w ciąży to, kiedy ma podpisaną umowę na czas określony pracodawca musi ją przedłużyć do dnia porodu. W przypadku umowy na zastępstwo ten zapis nie obowiązuje.
Umowa na zastępstwo nie może trwać dłużej niż trzy lata.

Umowę tę można wypowiedzieć:

• za porozumieniem stron
• bez wypowiedzenia
• za dwutygodniowym wypowiedzeniem jeżeli w umowie została zawarta odpowiednia klauzula – zapis ten dotyczy umów, które zostały zawarte na dłużej nić 6 miesięcy.

Umowa na czas wykonywania określonej pracy

Umowy na czas wykonania określonej pracy zawiera się w przypadku prac dorywczych czy sezonowych. Teoretycznie nie można ich wypowiedzieć. Ważne jest, aby pamiętać, że umowa o pracę oznacza, że praca jest wykonywana pod kierownictwem pracodawcy.

Umowa na okres próbny

Umowa o pracę zarówno ta terminowa jak i bezterminowa może być poprzedzona umową na okres próbny. Taka umowa nie może być zawarta na okres dłuższy niż 3 miesiące.
Celem tej umowy jest możliwość sprawdzenia pracownika pod względem pracy jak i kompetencji.
W treści takiej umowy muszą być zaznaczone strony, które ją zawierają. Musi być zaznaczone, że jest to umowa na okres próbny. Umowa musi określać miejsce pracy, warunki pracy, czas pracy, termin rozpoczęcia pracy i wynagrodzenie.

Okres wypowiedzenia takiej umowy wynosi:

• 3 dni robocze w przypadku dwutygodniowego okresu próbnego
• 14 dni w przypadku 3-miesięcznego okresu próbnego

zobacz także:

Zobacz jakie możliwości daje Ci MMTrojmiasto.pl >>

Nasza akcja: Ale obciach! | PGE Arena Gdańsk | Przewodnik
po Pomorzu

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gdansk.naszemiasto.pl Nasze Miasto