Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Uczymy się całe życie

Redakcja
Zdobywanie wiedzy nie kończy się wraz z uzyskaniem dyplomu czy tytułu naukowego. Rozwój człowieka jest procesem ciągłym, a dążenie do poznawania nowych dziedzin nie zależy od wieku.

Wszystkim, którzy chcą pogłębiać i rozwijać wiedzę radzi prof. nadzw. dr hab. inż. Jolanta Stacharska-Targosz, dyrektor Uniwersytetu Każdego Wieku działającego przy Wyższej Szkole Bankowej w Poznaniu - Wydziale Zamiejscowym w Chorzowie.

Osoby w wieku 50 stanowią około 34 procent polskiego społeczeństwa. Szacuje się, że liczba ta będzie stale wzrastać. Zmuszeni często sytuacją losową, zawodową, ludzie ci musieli rezygnować z marzeń o edukacji i samorozwoju. Właśnie z myślą o nich powstała idea kształcenia przez całe życie.

Kształcenie ustawiczne miarą postępu

Przemiany ekonomiczne, postęp techniczny oraz przeobrażenia jakie dokonywały się w naszym kraju spowodowały, że właśnie ta grupa obywateli najmniej skorzystała na dokonujących się przemianach. Idea uczenia się przez całe życie jest fundamentalną podstawą wizji nowoczesnego społeczeństwa. Państwa najlepiej rozwijające się traktują kształcenie ustawiczne jako priorytet w swoich strategiach rozwoju. Od pewnego czasu taka tendencja pojawia się również w Polsce.

Indywidualność poszukująca wiedzy

Jak należy rozumieć kształcenie ustawiczne? Jako wszelkie aspekty rozwoju indywidualnego oraz społecznego we wszystkich możliwych konfiguracjach. To nauczanie sformalizowane (szkoły, uczelnie) oraz niesformalizowane (społeczności lokalne, praca) skupiające się wokół standardów wiedzy i umiejętności, a przede wszystkim kładące nacisk na potrzebę rozwoju przez całe życie.

Ciekawi świata, choć w trzecim wieku

Wśród form kształcenia ustawicznego na szczególną uwagę zasługują Uniwersytety Trzeciego Wieku. Na terenie naszego kraju działa około 300 placówek, które skupiają aktywnych i ciekawych świata ludzi. UTW prowadzone są przez wyższe uczelnie, kluby seniora, domy kultury i biblioteki lub też działają jako stowarzyszenia. Obecnie nie ma jeszcze dokładnej bazy pozwalającej precyzyjnie określić liczbę słuchaczy UTW lub placówek o podobnym charakterze, ale szacuje się, że w kraju blisko 150 tys. osób uczestniczy w różnych formach zajęć. Liczba osób zainteresowanych kształceniem się przez całe życie stale wzrasta. Stąd też pojawiają się nowe miejsca, które starają się odpowiedzieć na to zapotrzebowanie.

Nie idą na intelektualną emeryturę

- Chcemy, aby naszymi słuchaczami byli wszyscy dążący do samorozwoju, niezależnie od wieku i wykształcenia. Nie tylko osoby, które nie miały wcześniej okazji kontynuować nauki z uwagi na zaistniałą sytuację życiową. Również ci, którzy przechodząc na emeryturę czują pustkę intelektualną, jaką właśnie uczestnictwo w zajęciach UKW może wypełnić - mówi prof. nadzw. dr hab. inż. Jolanta Stacharska-Targosz dyrektor Uniwersytetu Każdego Wieku działającego przy Wyższej Szkole Bankowej w Chorzowie. - Staramy się dobierać różnorodną tematykę wykładów, aby każdy ze słuchaczy mógł z jednej strony pogłębić wiedzę w zakresie interesujących go zagadnień, jak również poszerzyć wachlarz swoich zainteresowań poznając nowe dziedziny życia - kontynuuje dyrektor Uniwersytetu Każdego Wieku.

Liczy się cel - kształcenie ustawiczne

Potrzeba samokształcenia, poszerzania wiedzy i umiejętności, wykonywania społecznie użytecznych działań, bycia uznanym za część społeczeństwa, grupy, chęć wypełnienia wolnego czasu, utrzymywania więzi towarzyskich oraz potrzeba stymulacji psychicznej i fizycznej - wypełnianie tych funkcji oraz ról społecznych staje się współcześnie najważniejszym celem kształcenia ustawicznego.


Czy wiesz, że...

Pierwszy Uniwersytet Trzeciego Wieku powstał 37 lat temu we Francji. W Polsce pojawił się 35 lat temu w Warszawie.

Założycielem pierwszego na świecie UTW był prof. Pierre Vellas, natomiast pierwszy Polski Uniwersytet założyła prof. Halina Szwarc.

Potrzeba edukacji oraz przebywania ze sobą ludzi w podobnym wieku i o podobnym wykształceniu okazała się na tyle silna, że idea kształcenia ustawicznego rozwija się do dziś.


Trzy pytania do eksperta

Do kogo skierowana jest idea kształcenia przez całe życie?
Kształcenie ustawiczne, w które wpisuje się rozwój przez całe życie jest procesem stałego odnawiania, doskonalenia i rozwijania kwalifikacji ogólnych i zawodowych jednostki. Idea dotyczy każdego człowieka, który podejmuje decyzję o chęci doskonalenia własnych umiejętności, chce poznawać ciekawych ludzi i pragnie zmian w dotychczasowym życiu. W wielu placówkach nie ma znaczenia wiek ani wcześniejsze wykształcenie.

Jaką formę przyjmują zajęcia na Uniwersytetach Trzeciego Wieku?
Zajęcia na Uniwersytetach to przede wszystkim wykłady ciekawych osobistości ze świata nauki, sztuki, kultury. W ramach spotkań UTW prowadzone są zajęcia z języków obcych, informatyki, zajęcia ruchowe np. joga, nordic walking oraz szereg innych dodatkowych zajęć, zgodnie z programem poszczególnych placówek.

Przez jaki czas trwa edukacja w ramach Uniwersytetów Trzeciego Wieku?
To zależy od poszczególnych miejsc, w których realizuje się kształcenie ustawiczne. Zazwyczaj organizatorzy nie ograniczają ram czasowych, w jakich można korzystać z usług edukacyjnych i - jak sama nazwa wskazuje - umożliwiają kształcenie przez całe życie.

od 12 lat
Wideo

echodnia Ksiądz Łukasz Zygmunt o Triduum Paschalnym

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto