Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

TworzyMy dla Niepodległej. Wyjątkowa konferencja naukowa w Zakładzie Karnym w Zabrzu [ZDJĘCIA]

mat.prasowe
Z okazji 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w Zakładzie Karnym w Zabrzu odbyła się konferencja naukowa pn. ,,TworzyMy dla Niepodległej. Oblicza wolności – ujęcie interdyscyplinarne”. Konferencja była nie tylko okazją do spotkania teorii z praktyką, wymiany poglądów, doświadczeń i dyskusji na temat historii Polski, takich wartości jak wolność i niepodległość, ale także obejrzenia z bliska eksponatów z Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu.

Zakład Karny w Zabrzu oraz Muzeum Miejskie w Zabrzu włączając się w obchody 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zorganizowali konferencją naukową oraz otwarty konkurs fotograficzny pn.,,TworzyMy dla Niepodległej”.

Honorowy patronat nad konkursem objęli: Małgorzata Mańka-Szulik, Prezydent Miasta Zabrze oraz płk Andrzej Baliński, Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Katowicach. Natomiast Związek Polskich Artystów Fotografików Okręg Śląski sprawował patronat artystyczny
Słowa: wolność i niepodległość
Uroczystego otwarcia konferencji w dniu 4 czerwca br. dokonała mjr Dorota Wyląg, Dyrektor Zakładu Karnego w Zabrzu. Przywitała ponad 70 przybyłych gości. Swoją obecnością zaszczycił nas Michał Wójcik - Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości. W konferencji wzięli udział: Jan Pawluch - Zastępca Prezydenta Miasta Zabrze, płk. Andrzej Baliński - Dyrektor Okręgowy Służby Więziennej w Katowicach, mjr Łukasz Górny - Zastępca Dyrektora Okręgowego w Katowicach, Elżbieta Dębowska – Dyrektor Muzeum Miejskiego w Zabrzu, prof. dr hab. Sławomir Tkacz - Główny Specjalista w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich w Katowicach, dyrektorzy jednostek penitencjarnych okręgu katowickiego, specjaliści OISW w Katowicach, Komendant Policji w Zabrzu, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu, Komendant Straży Miejskiej w Zabrzu, przedstawiciele sądownictwa, władz samorządowych, placówek oświatowych, prelegenci, laureaci konkursu fotograficznego, a także kontrahenci współpracujący z jednostką. Mjr Dorota Wyląg w swoim wystąpieniu nawiązała do wydarzeń historycznych sprzed 100 lat, dzięki którym Polska odzyskała, utraconą suwerenność i niepodległość. Podkreśliła, że jest to wyjątkowy rok, gdyż obchodzimy w nim 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100 – lecie więziennictwa. Zachęcała wszystkich zgromadzonych gości, aby w sposób szczególny przyjrzeć się minionym wydarzeniom i zastanowić co tak naprawdę znaczą dla każdego z nas słowa: wolność i niepodległość.

Rozmowy o wolności i niepodległości … w więzieniu?
,,Paradoksalnie o wolności chcemy rozmawiać właśnie w więzieniu, w miejscu gdzie wolności mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka nie ma, a już na pewno jest mocno ograniczona. Jest to jednak zabieg celowy – podkreśliła mjr Dorota Wyląg, Dyrektor Zakładu Karnego w Zabrzu - gdyż w ten sposób chcemy spotęgować wasze wrażenia, skłonić do głębokiej refleksji, na którą w dzisiejszym szybkim i zwariowanym świecie po prostu nie mamy czasu. O wolności najczęściej przypominamy sobie wtedy, gdy jest ona zagrożona, kiedy ktoś chce nam ją odebrać lub ograniczyć. Takie uczucie niewątpliwie towarzyszy nam podczas wejścia na teren zakładu karnego, gdy przechodzimy kontrolę, bramowy prosi o oddanie telefonu komórkowego i krata zatrzaskuje się ze specyficznym hukiem.

... pozbawienie wolności jest szansą, by nauczyć się być wolnym?”
Czy to w ogóle możliwe? Temat ten podjął w swoim wystąpieniu psycholog, st.szer. Daniel Bazylewicz. Przybliżył cele wykonywania kary pozbawienia wolności oraz potwierdził prawdziwość tezy, że podczas odbywania kary pozbawienia wolności można nauczyć się jak być wolnym. A to wszystko za sprawą różnego rodzaju oddziaływań resocjalizacyjnych prowadzonych przez profesjonalną i dobrze wyszkoloną kadrę penitencjarną. Od terapii uzależnień zaczynając, poprzez zajęcia przeciwdziałające agresji, a na arteterapii kończąc. ,,Skazani poprzez udział w tych zajęciach uczą się jak uwolnić się od różnego rodzaju uzależnień, samodzielnie podejmować decyzje i brać odpowiedzialność za swoje zachowanie, bo przecież nie ma wolności bez odpowiedzialności” - wyjaśnił st. szer. Daniel Bazylewicz.

Drogi Polski do wolności i niepodległości
To tytuł pierwszej części konferencji, w której prelegenci dzielili się z licznie zgromadzonymi gośćmi swoją wiedzą historyczną dotyczącą procesu odzyskiwania przez nasz kraj niepodległości i refleksjami na temat szeroko rozumianej wolności. Często odwoływali się w swoich wystąpieniach do wartości patriotycznych, bez których nie udałoby się przywrócić naszej Ojczyzny na mapę Europy, po 123 niewoli. Piotr Hantyszyn z Muzeum Miejskiego w Zabrzu przybliżył drogę Górnego Śląska do niepodległości. Przypomniał, że nasz region, nieco później odzyskał upragnioną wolność, bo dopiero po trzech powstaniach śląskich w roku 1922. Dr hab. Barbara Nowak, prof. Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie wygłosiła prelekcję ,,Uniwersalizm wolnościowy w kształceniu i wychowaniu dzieci i młodzieży w czasach II Rzeczypospolitej”. Z kolei Marta Kasprowska – Jarczyk z Biblioteki Śląskiej przedstawiła bogaty zbiór fotografii, obrazów, a także karykatur bohaterów niepodległości. Nie zabrakło wśród nich wielkiego wodza, ojca niepodległości Józefa Piłsudskiego. Warto podkreślić, że Piłsudski odegrał również szczególną rolę w historii polskiego więziennictwa. 8 lutego w 1919 roku wydał dekret "w sprawie tymczasowych przepisów więziennych”. Ustalił w nim zasady i organizację polskich więzień. Stworzył zręby polskiego systemu penitencjarnego na odrodzonych ziemiach polskich. Ten rok jest wyjątkowy. Świętujemy 100 – lecie odzyskania przez Polskę niepodległości oraz 100 lecie Służby Więziennej w niepodległej. Te wydarzenia są ze sobą powiązane i to chcemy poskreślać – powiedziała ppor. Katarzyna Jabłońska, rzecznik prasowy Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu.

Konkurs rozstrzygnięty, laureaci nagrodzeni
Podczas konferencji rozstrzygnięto Otwarty Konkurs Fotograficzny pn. „TworzyMy dla Niepodległej”. Celem konkursu było uczczenie setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską oraz skłonienie uczestników, a także późniejszych odbiorców ich fotografii, do refleksji nad wartością jaką jest niepodległość w makroperspektywnie narodu oraz wolność w perspektywie jednostki jaką jest obywatel. Jury spośród 120 uczestników wyłoniło 3 laureatów, którzy zajęli kolejno pierwsze, drugie i trzecie miejsce oraz 3 funkcjonariuszy Służby Więziennej, którym przyznano nagrodę ufundowaną przez płk Andrzeja Balińskiego, Dyrektora Okręgowego Służby Więziennej w Katowicach.
Laureaci konkursu otrzymali nagrody pieniężne oraz możliwość udziału w jednodniowych warsztatach fotograficznych, które poprowadzi Michał Mrozek (portal pokochajfotografie.pl).

O szczegółach dotyczących rozstrzygnięcia konkursu można przeczytać w artykule ,,Otwarty Konkurs Fotograficzny ,,TworzyMy dla Niepodległej” rozstrzygnięty” oraz stronie www.tworzymydlaniepodleglej.pl

… z wolnością w tle
Druga część konferencji został poświęcona omówieniu realizacji projektów artystycznych i arteterapeutycznych z wolnością w tle w różnych jednostkach penitencjarnych, w tym w Zakładzie Karnym w Zabrzu. Efekty autorskich projektów zrealizowanych z osobami pozbawionymi wolności zaprezentowali: prof. Zbigniew Bajek z ASP w Krakowie - w 2014 roku zrealizował w tutejszej jednostce kolejną odsłonę swojego projektu artystyczno – badawczego pn. ,,Dramat Wolności”, Izabela Biela z ASP w Krakowie oraz dr Kinga Polit, Wyższa Szkoła Technologii Informatycznych i mgr. Ewa Baranowska Jojko, arteterapeutka – w maju br. przeprowadziły ze skazanymi przebywającymi w ZK Zabrze warsztaty arteterapeutyczne ,,Moja nowa wolność”. Zajęcia wykorzystujące elementy arteterapii są dopełnieniem oddziaływań resocjalizacyjnych. Umożliwiają skazanym ekspresję emocji, dają możliwość ich odreagowania w sposób konstruktywny. Za pomocą linii, figur, kolorów mogą opowiedzieć swoją historię, podzielić się swoją wizją świata, wykrzyczeć złość. Warsztaty plastyczne są także formą spędzania czasu wolnego, pozwalają przełamać monotonię, zmuszają do myślenia, większej aktywności. To także nauka umiejętności współpracy czy też planowania. Podczas zajęć arteterapeutycznych skazani zdobywają i doskonalą kompetencje społeczne, które są niezbędne do właściwego funkcjonowania w społeczeństwie – podkreśliła ppor. Katarzyna Jabłońska, rzecznik Dyrektora Zakładu Karnego w Zabrzu.

A na koniec...
Konferencja naukowa zakończyła się ciekawym pokazem zorganizowanym przez Muzeum Techniki Wojskowej w Zabrzu. Zgromadzeni goście z bliska mogli przyjrzeć się wojskowym pojazdom bojowym oraz różnego rodzaju broni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto