Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tornistry szkolne. Sanepid zważył czy nie są za cieżkie

ChodzieżNM
Tornistry szkolne. Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chodzieży przeprowadziła ocenę obciążenia uczniów ciężarem tornistrów w dwóch szkołach podstawowych na terenie powiatu chodzieskiego.

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chodzieży w marcu i w kwietniu 2016r. przeprowadziła ocenę obciążenia uczniów ciężarem tornistrów w dwóch szkołach podstawowych na terenie powiatu chodzieskie. Terminy badań zostały wcześniej ustalone z dyrekcją szkoły i pielęgniarką szkolną, tak aby możliwe było indywidualne przeprowadzenie ważenia ciężaru ciała ucznia i ciężaru jego tornistra.
Do obu szkół ogółem uczęszcza 981 uczniów. Oceną objęto 854 uczniów tj. wszystkich, obecnych w danym dniu na zajęciach szkolnych.
Przy ocenie obciągożenia uczniów ciężarem tornistrów wzięto pod uwagę zalecenia Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowego Instytutu Badawczego, które mówią, że ciężar szkolnego tornistra/plecaka nie powinien przekraczać 10-15% masy ciała ucznia.
Z pomiarów przeprowadzonych przez Powiatową Stację Sanitarno-Epidemiologiczną

w Chodzieży wynika, że:
- ciężar mniejszy niż 10% wagi ciała uczniów miało 325 tornistrów/ plecaków, co stanowiło
38,0% wszystkich zważonych tornistrów/plecaków
- ciężar mniejszy niż 15% wagi ciała uczniów miało 697 tornistrów/plecaków, co stanowiło
81,6%% wszystkich zważonych tornistrów/plecaków
- ciężar większy niż 15% wagi ciała uczniów, a więc ciężar większy od dopuszczalnej normy
miało 157 tornistrów/plecaków, co stanowiło 18,3% wszystkich zważonych tornistrów / plecaków.
W tej ostatniej grupie waga 63 tornistrów/plecaków stanowiła 15,1-20,0% masy ciała ucznia, natomiast waga 94 tornistrów/plecaków stanowiła 20,1-26,8% masy ciała ucznia.
W obu objętych oceną placówkach uczniowie mają możliwość zostawiania podręczników i przyborów szkolnych w szkołach.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Chodzieży apeluje do rodziców aby w trosce o prawidłowy rozwój kręgosłupa swoich dzieci przy zakupie tornistra/plecaka zwracali uwagę na: materiał z jakiego plecak/tornister jest wykonany, a tym samym wagę pustego plecaka/tornistra; szerokie i regulowane szelki, aby zapewnić swobodę przy zakładaniu i zdejmowaniu; usztywnioną ściankę, która powinna przylegać do pleców.
Należy także: kupować zeszyty w miękkich okładkach; codziennie kontrolować zawartość tornistrów, aby zapobiec zabieraniu przez dzieci do szkoły zbędnych przedmiotów; podczas pakowania sprawdzać, które podręczniki, zeszyty i przybory szkolne są potrzebne do zajęć; ustalać z nauczycielami ilość niezbędnych pomocy dydaktycznych, a także możliwości pozostawienia części przyborów lub podręczników w szkole, zwracać uwagę na noszenie tornistra na obu ramionach.
Zbyt ciężki tornister może być przyczyną bocznego skrzywienia kręgosłupa (skoliozy), zmian w stawach biodrowych, kolanowych i stawach stóp. Skutki wad postawy nabytych w dzieciństwie ujawniają się najczęściej w wieku dojrzałym. Rodzice! Dbajcie o zdrowie swoich dzieci.

(Opracowanie: Małgorzata Jagiełło, Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Chodzieży)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chodziez.naszemiasto.pl Nasze Miasto