Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sztolnia Królowa Luiza z europejską nagrodą. Śląska gala Europa Nostra

Redakcja
Uroczysta Śląska Gala Nagrody Europa Nostra odbędzie się 23 października w hali zabrzańskiego MOSiRu. Zabrze będzie świętowało wyjątkową nagrodę dla Sztolni Królowa Luiza.

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu otrzymała prestiżową Nagrodę Dziedzictwa Europejskiego - Europa Nostra 2019. Obiekt zdobył także Grand Prix w kategorii Konserwacja. To ukoronowanie starań o zachowanie cennego dziedzictwa kultury przemysłowej.
Zabrzańska, pieczołowicie zrewitalizowana postindustrialna perła doceniona w Europie. To dziś, dzięki staraniom zabrzańskiego samorządu oraz śląskich władz regionalnych o jej uratowanie i zrewitalizowanie, największy kompleks turystyczny i kulturalny, związany z dziedzictwem górnictwa węgla kamiennego w Polsce i absolutny unikat w skali całej Europy. To część Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

- Jeszcze nikt, nigdy, nie prowadził prac górniczych, budowlanych i aranżacyjnych oraz konserwatorskich, nie tylko na tak dużą skalę, ale też w tak starym i specyficznym obiekcie - zapewniają w Muzeum Górnictwa Węglowego. - Celem tego wielkiego projektu było zachowanie górniczego dziedzictwa regionu poprzez adaptację i rewitalizację kompleksu na potrzeby kulturalne, edukacyjne i turystyczne.

O zabrzańskiej Sztolni Królowa Luiza, za sprawą nagrody, nazywanej europejskim Oscarem dziedzictwa kulturowego, usłyszał cały kontynent. Oficjalna ceremonia wręczenia Nagród Dziedzictwa Europejskiego/Nagród Europa Nostra 2019, najbardziej prestiżowego wyróżnienia w dziedzinie dziedzictwa kulturowego w Europie, odbyła się 29 października w Paryżu. Zabrzańska sztolnia została zwyciężczynią w kategorii konserwacja. To jednak nie koniec. Spośród wszystkich 25 zwycięzców, jury ekspertów i zarząd organizacji Europa Nostra wybrali 7 laureatów Grand Prix. Sztolnia Królowa Luiza znalazła się również w tym zaszczytnym gronie. To ukoronowanie starań Muzeum Górnictwa Węglowego o zachowanie cennego dziedzictwa kultury przemysłowej i zbudowanie w oparciu o to dziedzictwo ośrodka, który będzie stanowił wzór i przykład dobrych praktyk dla całej Europy.

Zwycięzców prestiżowych wyróżnień ogłosili Placido Domingo, prezydent organizacji Europa Nostra i Tibor Navracsics, komisarz Unii Europejskiej do spraw edukacji, kultury, młodzieży i sportu. Wyróżnienie przyznane za rewitalizację Sztolni odebrała Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Po raz pierwszy, po rewitalizacji, odwiedzający mogli zejść do tego podziemnego świata 2 lata temu. Najcenniejszymi elementami kompleksu są podziemne wyrobiska o łącznej długości przekraczającej 5 km.

Ich fragment przebywa się tu pieszo, a 1100 metrów to podziemny spływ łodziami, pod ścisłym centrum miasta. Wodna trasa turystyczna funkcjonuje od ponad roku i przyciąga tłumy turystów krajowych i zagranicznych. Jest najdłuższą tego typu trasą w Polsce i jedną z najdłuższych w Europie.

Rewitalizacja i udostępnienie odwiedzającym Kompleksu Sztolni Królowa Luiza to efekt prowadzonych z rozmachem robót górniczych i budowlanych oraz konserwatorskich, rozpoczętych w 2009 r. Całe przedsięwzięcie okazało się jednym z największych wyzwań, przed jakimi stanęło Muzeum Górnictwa Węglowego, miasto Zabrze i województwo śląskie.

Prace sfinansowano ze środków Unii Europejskiej, miasta Zabrze, Województwa Śląskiego, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i środków własnych Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu.

23 listopada w Zabrzu odbędzie się kolejne, ważne wydarzenie związane z nagrodą dla Sztolni Królowa Luiza.
Jak podkreśla Bartłomiej Szewczyk, dyrektor Muzeum Górnictwa Węglowego, będzie to okazja do podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w przedsięwzięcie na wielu płaszczyznach.

Podczas Śląskiej Gali Nagrody Europa Nostra wystąpią m.in. orkiestra górnicza, a także zespół Śląsk.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zabrze.naszemiasto.pl Nasze Miasto