Szpital powiatowy w Lublińcu po remontach. Co udało się zrobić?

PC, AK
Szpital powiatowy w Lublińcu po remontach. Co udało się zrobić? Czesława Włuka
We wtorek 15 października odbyło się uroczyste otwarcie wyremontowanych oddziałów Szpitala Powiatowego w Lublińcu.

Remonty przeprowadzono pomimo bardzo trudnej sytuacji finansowej szpitala, były one możliwe dzięki wsparciu Powiatu oraz realizowanemu projektowi pod nazwą "Zwiększenie dostępności i jakości świadczeń zdrowotnych w SPZOZ w Lublińcu poprzez przeprowadzenie prac modernizacyjnych oraz zakup sprzętu medycznego i aparatury", współfinansowanemu ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020.

- Fundusze unijne oraz środki własne Powiatu pozwoliły na zakup wyposażenia i sprzętu za ponad 1,8 mln złotych oraz prace remontowe o wartości 0,35 mln zł, mające na celu podniesienie standardu placówki - mówił Tomasz Piechniczek, dyrektor SP ZOZ-u w Lublińcu.

- Cieszę się, iż pomimo bardzo złej sytuacji szpitali powiatowych, udało się nam przeprowadzić prace remontowe na dwóch oddziałach. Dziękuję Zarządowi i Radzie Powiatu za wsparcie przy podejmowaniu trudnych decyzji, bo takimi właśnie są decyzje, kiedy musimy zrezygnować z inwestycji na drogach i w szkołach na rzecz ratowania szpitala. Słowa podziękowania należą się również Urzędowi Marszałkowskiemu, który wsparł nas finansowo, dzięki czemu mogliśmy przeprowadzić prace remontowe na dwóch oddziałach Szpitala Powiatowego oraz Urzędowi Wojewódzkiemu, który przekazał 400 tys. zł na zakup nowej karetki pogotowia. Dziękuję również wszystkim pracownikom szpitala za zrozumienie i wielkie zaangażowanie, bez którego nie moglibyśmy leczyć pacjentów – mówił starosta Joachim Smyła.

Miłą niespodzianką był prezent wręczony na ręce dyrektora przez włodarzy Powiatu. Szpital otrzymał voucher na stworzenie nowej profesjonalnej strony internetowej oraz logo szpitala. Po części oficjalnej goście udali się na zwiedzanie nowo wyremontowanych oddziałów.

Na Oddziale Wewnętrznym remonty zakończyły się już w lipcu. Na korytarzach i w salach chorych wymieniono wykładzinę podłogową, sale zostały wyposażone w nowe, elektrycznie regulowane łóżka z materacami przeciwodleżynowymi, barierkami i szafkami przyłóżkowymi (w tym 4 łóżka intensywnego nadzoru), rozbudowano instalację przywoławczą i dokonano przebudowy niektórych elementów innych instalacji (np. więcej gniazdek w salach), zamontowano również uchwyty dla osób niepełnosprawnych. Ponadto wszystkie pomieszczenia wraz z częścią wyposażenia zostały odnowione. Obecnie na oddziale dominuje szara kolorystyka z elementami granatowymi.

W związku z tym, iż realizowany projekt unijny przewiduje również zakup sprzętu medycznego, szpital nabył m.in.: aparat USG z opcją Dopplera i specjalistycznymi głowicami (w tym głowicą kardiologiczną), stolik reanimacyjny z defibrylatorem, przyłóżkowy aparat RTG, zestaw do endoskopii, 2 holtery ciśnieniowe i 2 holtery EKG, 10 pomp infuzyjnych dwustrzykawkowych, 10 kardiomonitorów z uchwytami ściennymi i elektryczny podnośnik do transportu pacjentów. Podobny sprzęt i łóżka zakupiono dla oddziału chirurgii, a także w mniejszym zakresie dla ginekologii. (tu zdjęcia sprzętu: 1158, 1185 z podpisem: Sprzęt i łóżka zakupiono również dla oddziału chirurgii, a także w mniejszym zakresie dla ginekologii.)

Na chirurgii prace remontowe objęły podobny zakres jak na oddziale wewnętrznym, oprócz tego poszerzono otwory drzwiowe tak, żeby ułatwić transport pacjentów na blok operacyjny. Rozbudowano też instalację tlenową i próżniową. Ponadto skute zostały płytki, znajdujące się na podłodze korytarza, które nie spełniały wymaganych norm, zastąpione zostały one wykładziną.

W uroczystości uczestniczyła Izabela Domogała - członek Zarządu Województwa Śląskiego, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach Iwona Nawara-Malik, przedstawiciele władz samorządowych, m.in. starosta Joachim Smyła, wicestarosta Tadeusz Konina, sekretarz Powiatu Sylwia Fronczek, skarbnik Powiatu Jacek Fokczyński, wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Anita Naczyńska, członkowie Zarządu Powiatu: Alojzy Cichowski i Rufin Majchrzyk, radni Rady Powiatu, burmistrz Lublińca Edward Maniura, wiceburmistrz Woźnik Beata Bacior, wójt gminy Koszęcin Zbigniew Seniów, przedstawiciele Szpitala Powiatowego w Lublińcu i służb mundurowych.

Menedżer sportowy - zbawienie czy zło konieczne?

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Zesrac z wrazenia

Dodaj ogłoszenie