Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Szamotuły. Rzecznik Praw Obywatelskich - Adam Bodnar spotkał się z młodzieżą [ZDJĘCIA]

Magda Prętka
Magda Prętka
W piątek, 15 marca Rzecznik Praw Obywatelskich, Adam Bodnar gościł w Szamotułach. Celem wizyty było spotkanie z młodzieżą uczęszczającą do miejscowego Zespołu Szkół nr 2. To właśnie na zaproszenie "Rolnika", Bodnar wraz ze współpracownikami zawitał do Grodu Halszki.

Ta lekcja była zgoła inna od wszystkich. Szalenie pasjonująca, choć w gruncie rzeczy dotykająca zwykłych, codziennych spraw. Niezwykle ciekawa, mimo iż pozbawiona multimedialnych „uzupełniaczy”. W istocie szczególna, bo poświęcona temu, co bliskie, co nasze. Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich opowiadał młodzieży o tym, jak ważna jest walka o dobro człowieka – o jego konstytucyjne prawa i godność. Mówił o trudnej pracy niezależnego organu kontroli i o tym, że decyzje rzecznika nie zawsze spotykają się z aprobatą polityków. Nie muszą.

- Rzecznik pozostaje niezależny od wszelkich wpływów politycznych – podkreślał Bodnar – Podejmując daną decyzję, czy wyrażając jakąś opinię, muszę mieć gwarancję, że nie zostanę za to zwolniony z pracy. Rzecznik Praw Obywatelskich ma bowiem reagować i występować do władz, jeśli widzi zagrożenia praw obywateli, czy to spowodowane działaniami rządzących czy przepisami prawa. O wielu takich interwencjach się nie słyszy – komentował.

Bodnar, wraz ze swoim zespołem, zagościł w tym tygodniu w Wielkopolsce w ramach cyklicznych wizyt regionalnych. Co miesiąc odwiedza on inną część kraju, by spotkać się z przedstawicielami organizacji pozarządowych, fundacji, nierzadko również spółdzielni socjalnych, z mieszkańcami. Wsłuchuje się wówczas w ich problemy, odwiedza miejsca ważne dla poszanowania praw człowieka, ale poznaje też dobre praktyki w działaniach podejmowanych na rzecz społeczności lokalnych. Szamotuł początkowo nie było w planie tego wyjazdu. Fakt, iż Bodnar pojawił się w Grodzie Halszki, to zasługa nauczycielek z Zespołu Szkół nr 2, które w ramach projektów poświęconych wielokulturowości i tolerancji, postanowiły zaprosić rzecznika na spotkanie ze Szkołą Dialogu. „Rolnik” w ubiegłym roku nagrodzony został tym zaszczytnym tytułem za projekt pn. „Śladami szamotulskich Żydów” realizowanym w ramach programu Fundacji Forum Dialogu (szerzej na ten temat czytaj TUTAJ). Choć plan wyjazdu był napięty, Adam Bodnar z przyjemnością przyjął zaproszenie.

- Wasza szkoła jest wyjątkowa, bo to nie jest wcale oczywiste, by dawać szansę na twórczą naukę tolerancji. A tak można tylko nauczyć się żyć w nowoczesnym, wielokulturowym społeczeństwie – mówił otwierając spotkanie Adam Bodnar.

Młodzież wsłuchiwała się w jego opowieści ze szczególną uwagą. Informacje o codziennej pracy rzecznika, przekazane w bardzo przystępny sposób, nawet z pewną dozą humoru, stały się ważną lekcją wychowania obywatelskiego. Bodnar przybliżał słuchaczom zasady działalności niezależnych organów kontroli, wyraźnie akcentując ich niezawisłość. Podawał ciekawe i bardzo obrazowe przykłady, aby wyjaśnić młodzieży na czym polega praca Rzecznika Praw Konsumenta i z jakimi problemami uczniowie mogą się do niego zwrócić. Opowiadał też o szczególnej i ważnej roli Rzecznika Praw Dziecka, z którym nierzadko współpracuje.

Nie zabrakło jednak i trudnych tematów. Bodnar odniósł się do głośnej sprawy Igora Stachowiaka – mężczyzny zmarłego w wyniku porażenia paralizatorem oraz interwencji podjętej w sprawie pana Lucjana, który aż 10 lat spędził w szpitalu psychiatrycznym.

Pytania, o jakie pokusili się uczniowie – mimo iż nie zostały zadane wprost, lecz spisane na kartkach, również były pretekstem do poruszenia niezwykle trudnych, acz ważnych kwestii, w tym tematu mowy nienawiści i wszechobecnego hejtu w internecie. Rzecznik z przykrością stwierdzał, iż sam bywa jego ofiarą i gorąco namawiał słuchaczy do tego, by przed opublikowaniem jakiegokolwiek komentarza w sieci, zastanowili się nad nim bardzo dobrze.

- Słowo niesie za sobą ogromną odpowiedzialność – podkreślał, by chwilę później ze smutkiem wspomnieć tragiczne wydarzenia, jakie rozegrały się w Gdańsku i opowiedzieć o konsekwencjach karnych grożących za szerzenie mowy nienawiści.

Jaka była jego najtrudniejsza sprawa? Rzecznik bez zbędnej zwłoki odwołał się do kryzysu konstytucyjnego i zagrożenia procedur chroniących ludzi. - Dla prawnika takie niszczenie świata reguł jest bardzo trudne – komentował.

Ale ogromnym problemem – jak sam mówił – jest też upominanie się o prawa ludzi, za którymi nie stoi żadna sympatia publiczna. - Oni też mają prawa, ale walka o nie jest niepopularna - podkreślał Bodnar, podając za przykład osoby skazane za przestępstwa seksualne, które po odbyciu kary stają się pacjentami specjalnego ośrodka w Gostyninie. Leczyć miało się tam od kilku do kilkunastu osób, a tymczasem dziś trafia tu co druga osoba, która odbyła karę za wspomniane przestępstwo.

Uczniów interesowały również sprawy związane ze strajkiem nauczycieli i prawem do strajków będących wyrazem sprzeciwu wobec określonych spraw. Dopytywali o możliwość usprawiedliwiania nieobecności w szkole przez młodzież pełnoletnią, obowiązkową matematykę na maturze oraz interwencje w sprawie sąsiadów spalających odpady. Odważnie poruszyli też temat przemocy wobec kobiet oraz sytuacji w polskim lotnictwie.

- Nie zajmuję się uzbrojeniem, ale jestem także od ochrony praw żołnierzy i funkcjonariuszy.  I po wizytacji w zeszłym roku przekazałem MON zastrzeżenia i obawy lotników, z którymi rozmawiali moi współpracownicy. Niestety, zostały zlekceważone – odpowiadał rzecznik, nawiązując przy tym do katastrofy MiGa.

Szeroki uśmiech na twarzy Adama Bodnara wywołały pytania dotyczące jego życia prywatnego, w tym upodobań kulinarnych, opinii związanych z filmami opartymi na komiksach oraz czasu poświęcanego rodzinie.

Trwające blisko 1,5 godziny spotkanie zakończyły gorące brawa, jakimi młodzież nagrodziła niecodziennego gościa. Rzecznik urzekł ich swoją otwartością, ogromną wiedzą na każdy z poruszanych przez nich tematów, ale przede wszystkim tym, iż potraktował ich, jako poważnego partnera w dyskusji na temat współczesnego świata. Na temat Polski.

Finałem wizyty Rzecznika Praw Obywatelskich w Szamotułach było spotkanie z samorządowcami oraz zwiedzanie Zamku Górków. Bodnar obiecał, że do Grodu Halszki z pewnością jeszcze zawita.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szamotuly.naszemiasto.pl Nasze Miasto