STB Energia Lubliniec triumfuje na mistrzostwach Polski w Rzeszowie [FOTO]

AKC
Zawodniczki STB Energia Lubliniec, Agnieszka Foryta i Hanna Szymańska, wystartowały w Indywidualnych Mistrzostwach Polski w Badmintonie rozgrywanych w Rzeszowie. Wróciły z nich z 3 złotymi i 1 brązowym medale.

W mistrzostwach bierze udział 32 najlepszych singlistów w Polsce i po 24 pary w grach podwójnych (deblach i mikstach).

Ponieważ zawodniczki STB Energia Lubliniec zajmowały bardzo wysokie lokaty na liście rankingowej, były rozstawiane na mistrzostwach z nr 1.

Pierwszy dzień mistrzostw Polski był stosunkowo bezproblemowy, obydwie zawodniczki dotarły do ćwierćfinałów. Agnieszka w deblu (z partnerka klubową ) i w mikście (w parze z zawodnikiem LKS Technik Głubczyce, Kordianem Kobylnikiem) oraz Hania w singlu i w deblu (z partnerka klubową) wygrały wszystkie mecze. Mistrzostwa Polski rozgrywa się systemem pucharowym – kto przegra mecz, odpada z dalszej rywalizacji.

Na drugi dzień mistrzostw organizatorzy przewidzieli rozegranie ćwierćfinałów i półfinałów. Na tym etapie już każdy mecz decyduje o możliwości zdobycia medalu. Każda akcja, każdy punkt albo zbliża zawodnika do uzyskania upragnionego medalu mistrzostw Polski, albo rozwiewa te marzenia.

Bardzo zacięty był półfinałowy mecz miksta Agnieszka Foryta/Kordian Kobylnik - Łukasz Cimosz/Karolina Szubert (Chojnik Jelenia Góra, SKS Match point Ślęża). Dopiero trzeci set rozstrzygnął o wejściu do finału pary Foryta/Kobylnik.

Równie zacięty był mecz deblowy Foryta/Szymańska (STB Energia Lubliniec) – Hankiewicz/Wiśniewska (ABRM Warszawa), w którym to po przegranym pierwszym secie , lublńczanki nieco zmieniły taktykę gry i wygrały kolejne dwa sety, uzyskując awans do finału.

W grze pojedynczej Hania Szymańska uległa w półfinale zawodniczce z Bierunia, Zuzannie Parysz i ostatecznie zdobyła brązowy medal Indywidualnych Mistrzostw Polski.

W niedzielę dwa finały należały do zawodniczek z Lublińca. Najpierw debel zawodniczek STB Energii Lubliniec wywalczył złoto po dramatycznym meczu, w którym ich przeciwniczki miały trzy lotki meczowe. Na szczęście Agnieszka i Hania wykazały się dużą odpornością psychiczną i wolą walki do ostatniej lotki . Trzeci, zwycięski set zakończył się wynikiem 24 :22.

Tym sposobem Agnieszka Foryta i Hanna Szymańska zostały deblowymi Mistrzyniami Polski Młodziczek w badmintonie.

Ostatnim meczem mistrzostw był mikst, który pomimo kontuzji Kordiana Kobylnika (partnera mikstowego lublinieckiej zawodniczki), udało się gładko wygrać 2:0. Agnieszka Foryta została zatem mistrzynią Polski w mikście .

- Podwójne złoto Agnieszki Foryty i złoty oraz brązowy medal Hani Szymańskiej to wspaniały sukces - mówi trenerka Sonia Wachowska. - Wszyscy zawodnicy ciężko trenują cały rok, aby w imprezie mistrzowskiej zdobyć medal. Zawodniczki STB Energia Lubliniec wykonały 200 proc. normy - dodaje.

W sumie dwie zawodniczki Energii zdobyły aż 4 medal, w tym trzy złote! Do zawodów przygotowali je trenerzy Sonia Wachowska i Tomasz Białas.