Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Stare zdjęcia Lentexu. Firma z Lublińca ma już 110 lat!

RED
Lentex w Lublińcu ma już 110 lat. Początkowo był jedną z trzech przędzalni firmy Union-Textile
Lentex w Lublińcu ma już 110 lat. Początkowo był jedną z trzech przędzalni firmy Union-Textile arc Lentex S.A., Grupa Elanex, Nasze Miasto Częstochowa, Uroczy Lubliniec
Lublinieckie przedsiębiorstwo powstało w 1911 roku jako filia francuskiej firmy Union Textile S.A. działającej w Częstochowie. Obok fabryki w Lublińcu działała też fabryka w Łodzi.

Lubliniecka firma powstała w 1911 roku. Jako filia Union Textile S.A. prowadziła działalność do roku 1939, zajmując się produkcją przędzy wełnianej czesankowej. W okresie międzywojennym i aż do upaństwowienia zakładu w 1946 roku firma matka - częstochowska przędzalnia Mottów działała przy ówczesnej ulicy Narutowicza 68 (dziś Krakowska 80), gdzie znajdowała się siedziba spółki i jej największa fabryka. Pozostałe przędzalnie koncernu mieściły się w Łodzi przy ulicy Wólczańskiej (obecnie kampus Politechniki Łódzkiej) oraz właśnie w Lublińcu. W momencie uruchomienia lubliniecki zakład zatrudniał 160 robotników i 25 osób personelu techniczno-administracyjnego.

Wyroby Union Textile były reklamowane w prasie, a sama spółka wydawała nawet swego rodzaju foldery reklamowe, w których prezentowała swoje wyroby i możliwości ich wykorzystania. Część z nich można zobaczyć w naszej galerii zdjęć.

Włókiennictwo w Lublińcu po 1945 roku

Po II wojnie światowej w fabrycznych pomieszczeniach uruchomiono przędzalnię lnu, jednak przez pierwszych sześć lat po wyzwoleniu, dawne pomieszczenia fabryczne użytkowano jako magazyny żywnościowe. Przędzalnię uruchomiono ponownie w 1951 roku, po zgromadzeniu maszyn i urządzeń z różnych zakładów lniarskich Dolnego Śląska. W roku 1961 zakupiono z USA pierwszą w Polsce linię produkcyjną do wytwarzania odzieżowych włóknin klejonych. Od połowy lat 70. XX wieku, kiedy to po rozbudowie ruszyła produkcja wykładzin podłogowych i włóknin (włóknin sztywnikowych, później też puszystych włóknin ocieplających) Śląskie Zakłady Przemysłu Lniarskiego przejęły nazwę "Lentex". Na terenie przyfabrycznym „Lentexu” zbudowano kryty basen kąpielowy, sztuczne lodowisko, korty, przedszkole i żłobek. Zakład miał też własną orkiestrę dętą, która stała się wkrótce orkiestrą międzyzakładową.

W latach 1978–1986 zmodernizowano przędzalnię wchodzącą w skład przedsiębiorstwa. W latach 1994–1995 produkcję na tym wydziale zlikwidowano, przekazując wyposażenie nowo utworzonej spółce produkcyjno-handlowej na Ukrainie, która powstała z udziałem zakładów Lentex.

Z kolei w 1995 roku przedsiębiorstwo przekształcono w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa Lentex S.A. W 1996 roku akcje spółki zostały wniesione do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Funduszem wiodącym został I NFI. 8 maja 1997 roku spółka weszła na warszawską giełdę. W 1997 roku otwarto nową linię do produkcji wykładzin szerokich. W 1998 roku otwarto magazyn wysokiego składowania wykładziny podłogowej. W 2002 roku spółka uzyskała certyfikat zgodności systemu jakości z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2001. W 2003 roku swoje akcje sprzedały Narodowe Fundusze Inwestycyjne (łącznie 43,79% akcji). W latach 2004–2005 zwiększono moce w produkcji wykładzin. W roku 2007 rozbudowano potencjał produkcyjny włóknin. Inwestycji tej towarzyszyły: powiększenie powierzchni magazynowej włóknin, adaptacja hali pod nowy agregat oraz wykonanie stacji transformatorowej. W latach 2009–2010 spółka Lentex współpracowała z ukraińską siecią hipermarketów budowlanych Epicentr. W roku 2010 zwiększono pojemność magazynu wysokiego składowania wykładzin. 15 kwietnia 2011 Lentex S.A. kupił Zakład Tworzyw Sztucznych Gamrat S.A. z Jasła.

Kalendarium działalności Lentexu:

 • 1951
  Wznowienie produkcji na skutek zniszczeń wojennych.
 • 1974
  Uruchomienie produkcji wykładzin podłogowych PCW.
 • 1975-1976
  Rozbudowa parku maszynowego, polegająca na uruchomieniu linii do wytwarzania puszystych włóknin ocieplających, produkowanych z włókien syntetycznych.
 • 1978-1986
  Modernizacja przędzalni wchodzącej w skład przedsiębiorstwa,
 • 1994-1995
  likwidacja produkcji w przędzalini, przekazanie wyposażenia do utworzonej z udziałem Zakładów Lentex S.A. Spółki produkcyjno-handlowej na Ukrainie.
 • 1 września 1995
  Przekształcenie Śląskich Zakładów Przemysłu Lniarskiego Lentex w jednoosobową Spółkę Skarbu Państwa Lentex S.A.
 • 16 stycznia 1996
  Wniesienie akcji Firmy do Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Funduszem wiodącym zostało I NFI zarządzane przez BRE/IB Austria,
 • 8 maja 1997
  Debiut Giełdowy.
 • 11 grudnia 1997
  Otwarcie nowoczesnej linii do produkcji wykładzin szerokich.
 • 1998
  Oddanie do użytku magazyn wysokiego składowania, w którym można zmagazynować 2 mln m2 wykładziny podłogowej. Dzięki zakupowi urządzenia do wytwarzania spienionego PCW „Lentex” S.A. zaczął produkować wykładziny podłogowe o grubości 3 mm.
 • 2002
  Uzyskanie certyfikat zgodności systemu jakości z wymaganiami normy PN-EN ISO 9001:2001 w zakresie projektowania, produkcji i sprzedaży wykładzin podłogowych i innych wyrobów powlekanych polichlorkiem winylu, włóknin odzieżowych, technicznych, hydronin, geowłóknin, wyrobów konfekcyjnych oraz Lentex-Ball. Możliwość ekspansji na rynek zagraniczny i wzrost prestiżu Firmy.
 • Wrzesień 2003
  Sprzedaż akcji przez Narodowe Fundusze Inwestycyjne (łącznie 43,79% akcji).
 • 2004 – 2005
  Zwiększenie mocy produkcyjnych w zakresie wykładzin, poprzez zainstalowanie agregatu do wytwarzania półproduktu w szerokości do 4m oraz zakup mieszalnika past i mierników izotopowych.
 • 2007
  Rozbudowa potencjału produkcyjnego włóknin wodnoigłowanych poprzez zakup drugiego agregatu w technologii spunlace. Inwestycji tej towarzyszyły: powiększenie powierzchni magazynowej włóknin, adaptacja hali pod nowy agregat oraz wykonanie stacji transformatorowej.
 • 2010
  Zwiększenie pojemności magazynu wysokiego składowania wykładzin.

Lentex obecnie

LENTEX S.A. to czołowy producent elastycznych wykładzin mieszkaniowych i obiektowych z PVC oraz wiodący na rynku polskim producent włóknin. To firma łącząca ponad 100 – letnią tradycję z nowoczesnością, czego efektem jest znana marka i ugruntowana pozycja firmy na rynku w kraju i za granicą. Elastyczne wykładziny Lentex to łatwy, niedrogi i efektywny sposób na stworzenie wymarzonej aranżacji podłogowej.

- Wyroby Lentexu są trwałe, proste w montażu i utrzymaniu w czystości. Dostępne są w wielu kolorach i wzorach. Wykładziny podłogowe Lentex dzięki zróżnicowanym parametrom, szerokiej gamie wzorów i kolorów doskonale sprawdzają się w domach, mieszkaniach, a także obiektach sportowych i użyteczności publicznej. Włókniny Lentex (m.in. Spunlace, Chemobond i Termobond) są wykorzystywane w wielu branżach - przekonują władze spółki.

Firma dostarcza produkty zarówno branży motoryzacyjnej, sanitarno-higienicznej, technicznej, budowlanej, meblarskiej, odzieżowej, obuwniczej, ogrodniczej czy filtracyjnej.

źródła: Lentex S.A., Historia Lubliniec, Grupa Elanex, Jan Fikus Senior, Spacerem przez Lubliniec, Lubliniec 1977, Grupa Elanex, Ziemia Lubliniecka, Wikipedia

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto