Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śpiew i zabytki przyrody zawsze przyciągają do Koszęcina tłumy gości

Bartłomiej Romanek
Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, to bez wątpienia wizytówka gminy Koszęcin w powiecie lublinieckim. Dzięki Śląskowi jesteśmy rozpoznawani na całym świecie - mówią mieszkańcy Koszęcina.

Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny, to bez wątpienia wizytówka gminy Koszęcin w powiecie lublinieckim.

Dzięki Śląskowi jesteśmy rozpoznawani na całym świecie - mówią mieszkańcy Koszęcina. Zespół powołany do życia w marcu 1953 roku dzięki wysiłkom i staraniom prof. Stanisława Hadyny przechodził różne dzieje, ale dzisiaj jest samowystarczalny. Posiada własne studio nagrań, sale koncertowe oraz 20 tysięcy różnych sztuk garderoby, która waży w sumie kilkanaście ton. Niektóre stroje mają ponad 100 lat.

Biała Dama na zamku

Zamek w Koszęcinie wielokrotnie zmieniał właścicieli i swoje oblicze. Na początku wybudowano drewniany zamek, ale został on spalony w 1595 roku przez wojska lisowczyków. W 1609 roku Andrzej Kochcicki rozpoczął budowę murowanego pałacu i kaplicy pod wezwaniem Matki Boskiej Wniebowziętej i Świętych Męczenników Dionizego i Witalisa. W krypcie kaplicy, którą poświęcono w 1647 roku, pochowano później członków rodu Hohenlohe-Ingelfingen.

W 1829 roku Ludwik Filip von Hohenlohe-Ingelfingen rozpoczął przebudowę pałacu w stylu późnoklasycystycznym, w którym zachował się do dziś. Pałac składa się z trzech niesymetrycznych skrzydeł. W najpiękniejszym zachodnim mieści się sala balowa z tarasem oraz Sala Zieloną z zabytkowym piecem kaflowym. Najstarsze jest skrzydło północne - odkryto tu kamienie z XVI wieku.

Pałac otacza park krajobrazowy, w którym znajduje się 18 pomników przyrody. Występują tu gatunki drzew egzotycznych m.in. choiny kanadyjskiej, platana klonolistego i jesiona amerykańskiego. W zachodniej części parku znajduje się malownicze oczko wodne. Z koszęcińskim zamkiem związanych jest kilka legend. Jedna z nich mówi o gwałtownym i wściekłym potomku książąt Hohenlohe, który zamurował w baszcie swą piękną wychowanicę za to, że nie chciała wyjść za mąż za starego i bogatego, ale niekochanego księcia.

Zamek ma także Białą Damę. Po korytarzach snuje się piękna Przesława, którą ojciec zamurował za zdradę wiary przodków na rzecz chrześcijaństwa. Po śmierci duch Przesławy uniósł się nad zamkiem, a skruszony ojciec wstąpił do zakonu.

Otwarci dla gości

Siedzibę Śląska codziennie odwiedza kilkanaście wycieczek z całej Polski. Największe atrakcje to: rzeźby Pawła Muchy, kolekcje strojów ludowych oraz pomnik Stanisława Hadyny, który odsłonięto rok temu. - Pomnik powstał na podstawie fotografii, na której profesor Hadyna siedzi na swojej ulubionej ławeczce - tłumaczy Agnieszka Kukuła, rzeczniczka prasowa zespołu.

Będzie jeszcze piękniej

Remont pałacu sprawił, że wstęp do parku jest ograniczony, a zachodnia skrzydło pałacu jest nie dostępne dla turystów. - Niestety ze względów bezpieczeństwa musieliśmy wprowadzić te ograniczenia - mówi Agnieszka Kukuła. Siedziba Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk w najbliższych latach zmieni swoje oblicze. Wyremontowano już dawną ujeżdżalnię, którą przemianowano na Pawilon im. Elwiry Kamińskiej. Mieści się w nim m.in. sala baletowa, sala koncertowa i studio nagrań.

W tym roku podczas "Dni Śląska" otwarty zostanie także Dom Pracy Twórczej. W planach jest rozbudowa bazy hotelowej i budowa amfiteatru nad stawem w koszęcińskim parku. - Chcemy poszerzyć swoją ofertę i organizować wraz ze Śląskim Centrum Edukacji Regionalnej więcej warsztatów i zajęć - tłumaczy Adam Pastuch, dyrektor zespołu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto