Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spichlerz w Cieszowej został skreślony z rejestru zabytków. Wnioskowała o to gmina

AKC
Spichlerz w Cieszowej
Spichlerz w Cieszowej Fot. UG Koszęcin
Urząd Gminy w Koszęcinie wystąpił do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z wnioskiem o skreślenie z rejestru zabytków budynku spichlerza znajdującego się w Cieszowej. Odpowiedź jest pozytywna.

Właścicielem obiektu jest Gmina Koszęcin i jak podkreśla wójt, dla samorządu jest to decyzja pozytywna, ponieważ ułatwi rozwiązanie trudnych kwestii związanych z modernizacją budynku. - Przeprowadzenie remontu bez ścisłych wymogów konserwatora zabytków jest nie tylko łatwiejsze, a przede wszystkim znacznie tańsze. Zwłaszcza, że obiekt wymaga także termomodernizacji - wyjaśnia Grzegorz Ziaja.


Zgodnie z zapisem w Ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, skreślenie z rejestru zabytków jest możliwe, gdy obiekt uległ zniszczeniu w stopniu powodującym utratę jego wartości historycznej, artystycznej i naukowej albo którego wartość będąca podstawą wydania decyzji o wpisie do rejestru nie została potwierdzona w nowych ustaleniach naukowych. Tak właśnie było w przypadku spichlerza.

Katowicki Oddział Terenowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa przeprowadził badanie obiektu i na jego podstawie wydał opinię, w której stwierdzono m.in. że murowany budynek spichlerza jest w całości współczesny, a materiał drewniany pochodzący z pierwotnego budynku spichlerza zachowany został tylko fragmentarycznie. Wtórna jest także konstrukcja dachu, która została zmieniona względem oryginalnej.

Ponadto wnętrza obiektu mają układ i charakter współczesny, a sama lokalizacja, mimo iż spichlerz nadal mieści się w obrębie dawnego zespołu folwarcznego, także odbiega od pierwotnego umiejscowienia.


Na podstawie oględzin uznano, że „obecny stan zachowania oryginalnej substancji zabytkowej jest niewystarczający, aby zaistniały przesłanki wynikające z wartości podkreślonych w uzasadnieniu decyzji o wpisie do rejestru zabytków. (…) Budynek utracił całkowicie wartości autentyczności konstrukcji, materiału, układu wnętrz, funkcji oraz miejsca.

Z tego powodu nie stanowi już świadectwa dawnego lokalnego budownictwa wiejskiego wyrażającego charakter śląskiej sztuki ciesielskiej”. W związku z tym Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego podjął decyzję o wyłączeniu spichlerza w Cieszowej z rejestru zabytków.


To, że spichlerz w Cieszowej nie ma już statusu zabytku, nie wpłynie w żaden sposób na charakter działalności, która miała i będzie w tym obiekcie mieć miejsce. W dalszym ciągu będą kontynuowane w nim rozmaite przedsięwzięcia społeczno-kulturalne.

- Być może powstanie tu także wystawa dokumentująca życie wsi, coś na wzór skansenu. Jest kilka pomysłów, ale najpierw trzeba zadbać o ogrzewanie, bo to jest podstawowy problem. Jeżeli obiekt znajduje się na liście zabytków, to nie można go remontować. Teraz będzie to możliwe. Wcześniej musieliśmy się ratować doraźnym ogrzewaniem elektrycznym, a to generuje duże koszty. Remont też bêdzie kosztował, ale pomału go zrobimy - tłumaczy Pelagia Matuszek, sekretarz gminy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto