Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie uczelnie podbierają sobie wzajemnie kierunki i studentów

AMC
arc.
Hitem Politechniki Śląskiej jest filologia angielska. O jeden indeks walczy na tym kierunku ponad pięciu maturzystów. Na Uniwersytecie Ekonomicznym otwarto konkurencyjne dla Uniwersytetu Śląskiego dziennikarstwo i komunikację społeczną - o jedno miejsce starają się ponad 2 osoby. Z kolei na UŚ-iu można już zdobyć tytuł inżyniera.

- W naszym przypadku to nie konkurowanie, tylko chęć utrzymania możliwości studiowania filologii w Gliwicach. Wygaszane jest Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych. Kadra naszych filologii to ci sami wykładowcy - wyjaśnia Paweł Duś, rzecznik Politechniki Śląskiej.

Na tej uczelni tradycyjnie ogromnym zainteresowaniem cieszy się budownictwo, architektura i urbanistyka, biotechnologia, inżynieria biomedyczna oraz górnictwo i geologia.

- Ten ostatni kierunek zdecydowanie wrócił do łask. O 320 indeksów walczy 450 osób. Mieliśmy taki okres, kiedy zainteresowanie górnictwem było niewielkie. To już przeszłość - mówi Duś.

Na Politechnice Częstochowskiej rekrutacja jeszcze się nie zakończyła. Kartki z nazwiskami przyjętych na studia zostaną wywieszone 21 lipca. Dla przyszłych studentów przygotowano tam 5305 miejsc na 22 kierunkach studiów stacjonarnych. Tradycyjnie największe oblężenie przeżywa budownictwo. Dodatkowo kierunki zamawiane (m.in. mechatronika, energetyka, informatyka, matematyka.

- Średnio połowa studentów dostaje stypendia wysokości około 1000 zł- mówi Izabela Walarowska, rzeczniczka Politechniki Częstochowskiej.

Na Uniwersytecie Śląskim oblężenie przeżywa Wydział Radia i Telewizji. 18 chętnych walczy o jeden indeks na realizacji obrazu filmowego i 16. na reżyserię. Na filologii angielskiej z językiem chińskich o 20 miejsc walczy 350 chętnych.

Hitem Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach jest tradycyjnie ekonomia, finanse i logistyka. Zainteresowaniem cieszy się też nowy kierunek - dziennikarstwo i komunikacja społeczna (2,5 osoby na miejsce).

- To kierunek dla osób zainteresowanych dziennikarstwem ekonomicznym, pracą w świecie nowych mediów - mówi dr Marcin Baron, rzecznik UE.

Najbardziej oblegane kierunki

Uniwersytet Śląski
* realizacja obrazu filmowego - 18 osób na miejsce
* reżyseria - 16 osób
* prawo - 4 osoby
* kultura-media-translacja na filologii angielskiej - 11 osób
* psychologia - 7 osób
* polonistyka - 2 osoby

Uniwersytet Ekonomiczny
* dziennikarstwo i komunikacja społeczna 2,5 osoby
* finanse, ekonomia, logistyka - 2 osoby

Politechnika Śląska
* filologia ang. - 5,5 osoby
* budownictwo - 4,5 osoby
* architektura i urbanistyka - 4 osoby
* biotechnologia - 2 osoby
* informatyka - 2,5 osoby

Politechnika Częstochowska
* rekrutacja trwa, najbardziej popularne są budownictwo i kierunki zamawiane

Uniwersytet Medyczny
* kierunek lekarsko-dentystyczny - 25 osób

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto