Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Śląskie ekologiczne: na skróty

TKA

ustawa weszła w życie

Kolorowa reforma śmieciowa w gminach

W Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Ministra Środowiska w sprawie szczegółowego sposobu selektywnego zbierania odpadów. Nowe przepisy wprowadzają we wszystkich gminach jeden model selektywnego zbierania odpadów „u źródła” w podziale na pięć frakcji: szkło, papier, w tym tektura, metale, tworzywa sztuczne, odpady ulegające biodegradacji. Rozporządzenie określa kolory pojemników i worków, do których należy zbierać określone odpady: papier - do niebieskich, szkło - do zielonych, metal i tworzywa sztuczne - do żółtych, szkło bezbarwne -do białych, natomiast odpady ulegające biodegradacji - do brązowych z napisem „Bio”. Inne kolorowe pojemniki też muszą być odpowiednio opisane. (T)

Zaproszenie na szkolenia

Adaptacja do zmian klimatu w Narodowym

Trzy bezpłatne szkolenia dla potencjalnych wnioskodawców, składających w NFOŚiGW projekty dotyczące ochrony środowiska, w tym dotyczące adaptacji do zmian klimatu, odbędą się 17 i 24 stycznia oraz 7 lutego br.

Na spotkaniach z doradcami Narodowego Funduszu, wnioskodawcy dowiedzą się m.in., jak prawidłowo przygotować wniosek o dofinansowanie, jakie są kryteria wyboru projektów, jakie obowiązują procedury zawarcia umów z wykonawcami oraz które koszty są kwalifikowane. Szkolenia są jednodniowe i odbywają się w godzinach od 10 do 15.30 w siedzibie NFOŚiGW (ul. Konstruktorska 3A, Warszawa, sala 102). Warto pamiętać, że o dofinansowanie w ramach tej transzy mogą ubiegać się przedsiębiorcy, którzy złożą do Narodowego Funduszu wnioski do 1 marca br. Więcej informacji, a także formularz zgłoszeniowy na: www.nfosigw. gov.pl (MG)

ekologia i historia

Skarb leżał w archiwum, ale go odkryto i wiemy, jak prawie 90 lat temu płynęła woda do Gliwic
Podczas prac porządkujących archiwalne dokumenty Górnośląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów natrafiono na prawdziwy skarb dla historyków i pasjonatów przemysłowej architektury śląskich miast. To szczelnie zapakowany i zabezpieczony w specjalnej kasecie zestaw kilkudziesięciu fotokopii map z 1930 roku prezentujących budowę i przebieg kanalizacji oraz miejskich wodociągów w Gliwicach. Techniczne mapy i odręczne rysunki kanałów, a także urządzeń opisane są w języku niemieckim. Zarówno przebieg kanalizacji, jak i poszczególne urządzenia opisane są z niezwykle szczegółową precyzją. Na ich podstawie można stwierdzić, że zastosowane 87 lat temu rozwiązania były nowatorskie, świadczące o wysokim poziomie technicznym zarówno projektantów, jak i firmy wykonawczej. Archiwalne materiały to pozostałość po zbiorach Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji, które w latach 90. XX wieku zostało podzielone na GPW oraz rejonowe przedsiębiorstwa wodociągowe. Po analizie historycznej, mapy zostaną przekazane do Zabytkowej Stacji Wodociągowej „Zawada” koło Pyskowic, gdzie gromadzone są najcenniejsze eksponaty dokumentujące rozwój sieci wodociągowej na Śląsku. Będą dostępne dla naukowców oraz pasjonatów historii. (ET)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto