Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Skorzystaj w domu ze źródeł odnawialnych. To się po prostu opłaca

ŁUG
Gmina Jeleśnia przystąpiła do programu "Słoneczna Gmina". Program ten jest inicjatywą gospodarczą firm - uczestników programu, mającą na celu propagowanie stylu życia chroniącego środowisko naturalne przez wykorzystywanie energii ze źródeł odnawialnych.

Zadaniem programu "Słoneczna Gmina" jest dostarczenie szerokiej grupie odbiorców wiedzy z zakresu budowy, możliwości zastosowania jak również finansowania inwestycji w obrębie energetyki odnawialnej. Do tego programu przystąpiło już ponad 100 gmin w całej Polsce.
Program "Słoneczna Gmina" oferuje mieszkańcom sumaryczną dotację do kolektorów słonecznych w wysokości 60 procent. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej prowadzi program dopłat do kredytów bankowych na zakup i montaż kolektorów słonecznych oraz aparatury niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania.
Z programu skorzystać mogą osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe nie podłączone do sieci ciepłowniczej. Dzięki tym dotacjom opłacalność instalacji kolektorów słonecznych zwiększa się, szczególnie dla małych gospodarstw.
Program oferuje też pomoc mieszkańcom gminy w przejściu procedury związanej z przyznaniem dotacji (wypełnianie wniosków, kompletowanie dokumentów) i w wyborze dostawcy urządzeń, w tym bezpośrednio wśród producentów. Inwestorzy mogą liczyć na dofinansowanie kosztów: sporządzenia projektu budowlano-wykonawczego, zakupu kolektora słonecznego, nowego zasobnika wodnego, automatyki, aparatury pomiarowej i instalacji, ciepłomierza, montażu zestawu.
W 2010 roku Zarząd Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał z sześcioma bankami umowy, uruchamiające program dopłat do kredytów bankowych na zakup i montaż kolektorów słonecznych.
Osobom fizycznym i wspólnotom mieszkaniowym nie podłączonym do sieci ciepłowniczej, poprzez banki, NFOŚiGW proponuje dopłaty do zakupu i montażu kolektorów słonecznych do ogrzewania wody użytkowej i wspomagania centralnego ogrzewania.
Dopłaty są udzielane do kredytów zarówno na zakup i montaż kolektorów słonecznych jak i aparatury niezbędnej do ich prawidłowego funkcjonowania.
Nabycie i montaż solarów jest dosyć kosztownym przedsięwzięciem. Jeśli jednak zużywamy dużo ciepłej wody, bo mamy liczną rodzinę, względnie szybko zwróci się ten nakład inwestycyjny. Wykorzystywanie kolektorów solarnych pomaga zmniejszyć koszty podgrzewania ciepłej wody maksymalnie o 60 procent. Jeżeli wykorzystujemy je dodatkowo do wspomagania instalacji Centralnego ogrzewania, to można oszczędzić na podgrzewaniu wody nawet około 40 procent.
W domach, gdzie mieszka po kilka osób i często korzystają z ciepłej wody, wkład finansowy jaki włożyliśmy w zakup oraz montaż instalacji solarnych, zwróci się nam w ciągu kilku lat. Gdy uzyska się dopłatę, koszty mogą zwrócić się już po 2 latach. Bez wątpienia jest to inwestycja długoterminowa, ponieważ kolektory nie zużywają się i nie trzeba jakoś szczególnie o nie dbać, ani też zbyt często robić przeglądów technicznych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zywiec.naszemiasto.pl Nasze Miasto