Składowisko niebezpiecznych odpadów w Lublińcu? Mieszkańcy są zaniepokojeni planami przedsiębiorcy

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Jeden z lublinieckich przedsiębiorców wystąpił do Urzędu Miejskiego w Lublińcu o wydanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych. Decyzja dotyczy składowania niebezpiecznych odpadów. Sprawa rozeszła się w mieście lotem błyskawicy i wywołała zaniepokojenie mieszkańców. Radni sprawdzali informacje u źródła, a burmistrz wydał w sprawie oświadczenie.

Kwestia gromadzenia odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne w Lublińcu przy ul. Niegolewskich 5 rozgrzała mieszkańców do czerwoności. Wniosek o decyzję środowiskową złożyła firma Zakład Transportowo-Usługowy Krzysztof Benski. Decyzja środowiskowa dotyczy dokładnie "przedsięwzięcia polegającego na zbieraniu odpadów niebezpiecznych i innych niż niebezpieczne w Lublińcu przy ul. Niegolewskich 5 na działkach o nr ewid. 1809/14, 1482/14, 1857/14, 1858/14 k.m. 5 Lubliniec."

Radni monitorują sytuację

Gdy sprawa wzbudziła zaniepokojenie mieszkańców Lublińca, radni miasta Czesława Włuka i Karol Słota, postanowili wybrać się do przedsiębiorcy i wprost zapytać, jakie ma plany. Radni ustalili, że prośba o pozwolenie na składowanie "materiałów niebezpiecznych" to przedłużenie pozwolenia, jakie firma posiada już od ponad 30 lat. Wspomniane "materiały niebezpieczne" to między innymi opony samochodowe, zużyte akumulatory, zużyty olej samochodowy oraz zużyte części samochodowe.

- Pan Benski rozszerza swoją działalność o prowadzenie usług mechanicznych i jako taki przedsiębiorca musi posiadać miejsce do składowania tego typu odpadów zanim odda je do utylizacji. Przedsiębiorca wielokrotnie potwierdzał fakt, że będą to tylko odpady pochodzące z jego warsztatów, nic nie będzie przyjmowane z zewnątrz - poinformowali po spotkaniu radni.

Właściciel przedsiębiorstwa zapewnił, że jest to bezpieczne, bo ilości odpadów jaką będzie składował przed oddaniem ich do utylizacji są niewielkie.

- Pan Krzysztof zgłosił też fakt, że jest bardzo zniesmaczony, że nikt oprócz nas nie przyszedł zapytać, o co chodzi, tylko prowadzą burzę w internecie i straszą mieszkańców. Po tej rozmowie jesteśmy pełni nadziei, że to wszystko będzie tak wyglądało, jak zapewnia Pan Benski, co nie zmienia faktu, że postanowiliśmy z Radną Włuka trzymać rękę na pulsie i cały czas monitorować sytuację, aby później nie okazało sieę, jak kiedyś z firmą recyklingową - zapewnił radny Karol Słota.

Burmistrz Lublińca wydał oświadczenie

Głosy zaniepokojonych sprawą mieszkańców dość szybko dotarły też do uszu burmistrza Edwarda Maniury, który wydał oświadczenie. Burmistrz Lubińca zapewnił w nim, że wyda postanowienie nakładające na zakład obowiązek przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia oraz określające zakres raportu oddziaływania przedsięwzięcia na środowisko.

Burmistrz przypomina też, że w ramach prowadzonego postępowania zobowiązany jest do rozpatrzenia wszystkich wniesionych w w procedurze konsultacji społecznych uwag i wniosków mieszkańców Lublińca. W oświadczeniu burmistrz podkreśla też, że decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach nie jest wydawana przez Urząd na zasadzie tzw. uznania administracyjnego, a urząd jest związany treścią złożonego wniosku.

Dementuję wszelkie insynuacje jakoby Miasto Lubliniec czy też podporządkowane mu jednostki były wnioskodawcą opisanego przedsięwzięcia. Opisane przedsięwzięcie jest z inicjatywy i na wniosek prywatnego podmiotu jakim jest Zakład Transportowo-Usługowy Krzysztof Benski - napisał Edward Maniura

Jak zapewnił na końcu oświadczenia burmistrz, decyzja w sprawie zostanie podjęta po wnikliwej analizie otrzymanego raportu oraz przeprowadzeniu oceny oddziaływania na środowisko dla przedmiotowego przedsięwzięcia.

Mniej wina w Europie

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

h
henry
Już niebawem odpadami niebezpiecznymi będą moduły fotowoltaniki z krzemem lub innym świństwem. Gdzieś to cza składować, utylizować , zakopać ? utopić , spalić .... Tylko nie w Lublińcu na litość Boską. Amen.
Dodaj ogłoszenie