Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieraków Śląski: Gmina zaczyna działania związane z pałacem i otoczeniem

AKC
Fot. ARC
Gmina Ciasna rozpoczęła prace na terenie parkowo-pałacowym w Sierakowie Śląskim. Na początek zadba o drzewostan. Na remont obiektu będzie potrzebować miliony złotych.

- Dostaliśmy środki na pielęgnację drzewostanu na terenie pałacu i przystąpiliśmy z naszymi pracownikami do pracy. Mamy już podpisaną umowę. Cześć prac wykonamy własnymi nakładami sił, gdyż jest to wkład własny do wniosku - wyjaśnia Zdzisław Kulej, wójt gminy Ciasna.

Pielęgnacja drzewostanu to pierwszy etap prac, który - podobnie jak to będzie w przypadku pałacu - prowadzona pod kontrolą konserwatora zabytków.

- Prace muszą być prowadzone z udziałem kierownika, którego uprawnienia wymagały akceptacji przez konserwatora. To ten sam kierownik, który nadzorował roboty w pałacu w Koszęcinie, więc jestem spokojny o ich przebieg - mówi Kulej. - To pierwszy element za prawie pół miliona złotych. Potem zabierzemy się za odwadnianie parku, a następnie wykonanie alejek parkowych - dodaje.

Gmina ma na razie wstępną dokumentację na restaurację pałacu.

- Wiemy mniej więcej jak ten budynek wygląda i czego możemy się spodziewać. Jesteśmy na etapie podpisania umowy z firmą z Krakowa na zrobienie dokumentacji wraz z badaniem stanu konstrukcji drzewnej pałacu, głównie dachu. To nie wygląda dobrze, zagrzybienie jest znaczne. Konstrukcja będzie musiała być częściowo wymieniona. To dla nas sygnał, że trzeba z tym ruszyć, bo jeśli poczekamy 2-3 lata, może to grozić zawaleniem dachu, na co sobie nie pozwolimy i będziemy się starali, by 2018 był rokiem, gdy coś już robimy. Priorytet to dach - podkreśla Kulej.

Ze wstępnych wyliczeń wynika, że odnowienie budynku może kosztować nawet 10-12 mln zł. O zaniechaniu planów jego remontu nie ma jednak mowy.

- Zdajemy sobie sprawę, że to nie będzie tanie i będziemy szukali pieniędzy wszędzie, gdzie tylko jest to możliwe. Tak trzeba, bo to jest fragment historii naszej gminy, głównie Sierakowa Śląskiego, gdzie niejedni, którzy tam spędzali 30-40 lat temu miło czas, mogli jeszcze do tych wspomnień wrócić - mówi Kulej.

Docelowo pałac ma być siedzibą Gminnego Ośrodka Kultury.

- Tutaj musi być również prowadzona działalność związana z walką z wykluczeniem społeczny. Będzie miejsce na prowadzenie kursów, szkoleń itp. Moim zdaniem powinna też tutaj wrócić biblioteka- mówi Kulej.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto