Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sieraków Śląski: Gmina ma ambitne plany i gotową koncepcję. Kto ją zrealizuje? [WIZUALIZACJA]

Aneta Kaczmarek
Gmina Ciasna ma ambitne plany związane z terenem po starej gorzelni w Sierakowie Śląskim. Wprawdzie obiekt jeszcze stoi, ale zostanie wyburzony, a w jego miejsce wybudowany zostanie budynek, który będzie służył seniorom. Taka jest koncepcja. Jakie będę efekty?

Sierakowska gorzelnia powstała jeszcze przed I wojną światową, prawdopodobnie z inicjatywy właścicieli pobliskiego majątku dworskiego. Obiekt wielokrotnie był przebudowywany, a w 1966 r. zmodernizowany.

Zabytkowe maszyny, napędzane parą wodną zastąpiły maszyny elektryczne. Produkcję definitywnie zakończono w 1993 r. W niedługiej przyszłości ma zniknąć z krajobrazu wsi.

Jeżeli koncepcję uda się zrealizować, nowy obiekt pięknie się w niego wpisze. Teren ten położony jest w odległości ok. 250 m od centrum miejscowości oraz ok. 80 m od pałacu w Sierakowie i zabytkowego parku.

Najbliższe otoczenie stanowi zabudowa mieszkaniowa i gospodarcza stanowiąca elementy dawnego zespołu pałacowego.

Zdaniem gminy obiektem, który wykorzysta walory obszaru i jego otoczenia może być dom pomocy społecznej realizujący usługi pomocy społecznej. Miałby być przeznaczony dla osób starszych.

Według koncepcji stworzonej dla gminy, obiekt będzie miał formę połączonych w jeden zespół dwukondygnacyjnych budynków z użytkowymi poddaszami, krytych dachami dwuspadowymi.

Na powierzchni użytkowej ok. 3000 mkw. założono: w skrzydle zachodnim realizację strefy ogólnodostępnej mieszczącej strefę wejściową, biura administracji, jadalnię z zapleczem kuchennym, gabinety lekarskie/zabiegowe/rehabilitacyjne, zaplecze socjalne dla personelu; w skrzydłach wschodnich realizację strefy prywatnej mieszczącej 36 pokoi dla pensjonariuszy; część centralną, która stanowi strefę komunikacji łączącej wszystkie elementy kompleksu.

Obsługa komunikacyjna obiektu opierać się będzie o istniejący zjazd z ul. Wyzwolenia. Zjazd wraz z wewnętrzną drogą dojazdową wymagać będzie modernizacji dla zapewnienia swobodnego i bezpiecznego ruchu dwukierunkowego, dlatego w planach jest jezdnia o szerokości 5 metrów w formie ciągu pieszo-jezdnego.

Ze względu na ograniczoną powierzchnię terenu przeznaczonego pod planowaną inwestycję miejsca parkingowe dla potrzeb domu pomocy społecznej mogą być zrealizowane w postaci parkingu podziemnego z 60 miejscami postojowymi oraz parkingu naziemnego składającego się z 3 miejsc postojowych dla samochodów osób niepełnosprawnych. Oba parkingi obsługiwane będą od strony wewnętrznej drogi dojazdowej.

W najbliższym otoczeniu obiektu przewidziano w koncepcji zorganizowanie od strony zachodniej, przed wejściem głównym do części ogólnodostępnej, reprezentacyjnego placu wejściowego z fontanną i miejscami postoju rowerów. Z kolei od południa powstać by miała stref rekreacji na wolnym powietrzu dostępnej ze strefy ogólnodostępnej wewnątrz budynku.

Pomiędzy wschodnimi skrzydłami mieszkalnymi projekt zakłada natomiast prywatną strefę rekreacji na wolnym powietrzu w formie wewnętrznego atrium przeznaczonego do wyłącznego użytku pensjonariuszy.

- Agencja Nieruchomości Rolnej czeka na zatwierdzenie planu. Na najbliższej sesji będziemy rada to zrobi i będziemy mogli przejąć ten teren. Myślę, że do końca lipca ten temat będzie załatwiony. Jak tylko to przejmiemy ten teren, od razu wyburzymy ten budynek - mówi Zdzisław Kulej, wójt gminy Ciasna.

Obiekt, którego koncepcją dysponuje gmina, gminnym jednak nie będzie.

- Jest możliwość, by pójść w partnerstwo prawne, co znaczy, że my przekazujemy grunt, a ktoś realizuje przedsięwzięcie - wyjaśnia Kulej.

Przyznaje przy tym, że jest podmiot zainteresowany inwestycją, ale nie chce zdradzać jakichkolwiek szczegółów.

- Niech to robi podmiot, który potrafi należycie prowadzić podobny obiekt. My pójdziemy w partnerstwo i damy grunt. Sądzę, że to będzie dobrze funkcjonować - mówi Kulej.

Trzeba przyznać, że koncepcja opracowana na zlecenie gminy prezentuje się atrakcyjnie. Pytanie, czy ewentualny podmiot będzie zainteresowany jej realizacją.

- Ewentualny inwestor oczywiście nie musi, ale może zrealizować tę koncepcję. Myślę, że jest na tyle ciekawa, a zaproponowane rozwiązania trafne, że warto - mówi wójt.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto