„Sanatorium” w Kochcicach. Władze wojewódzkie rozważają różne scenariusze

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
W poniedziałek 5 października w Śląskim Urzędzie Marszałkowskim odbyło się spotkanie dotyczące sytuacji finansowej „Sanatorium” w Kochcicach.

Spotkanie z władzami województwa zostało zorganizowane na prośbę m.in. posła Andrzeja Gawrona, który uczestniczył w posiedzeniu Rady Społecznej Wojewódzkiego Szpitala w Piekarach Śląskich - jednostki nadrzędnej w stosunku do oddziału rehabilitacji w Kochcicach.

- Wicemarszałek Izabela Domogała po raz kolejny zapewniła, że nie podjęto żadnych wiążących decyzji a sytuacja wszystkich podległych placówek medycznych jest poddawana szczegółowej analizie finansowej. Jak przekazała Pani Wicemarszałek nadal trwają analizy funkcjonowania Ośrodka i cały czas rozważane są różne scenariusze - mówi poseł Andrzej Gawron.

Podczas spotkania przedstawiciel Szpitala Urazowego w Piekarach Śl. Z-ca Dyrektora d/s Ekonomiczno – Administracyjnych Łukasz Pudlik omówił wartość kontraktu dla Oddziału Zamiejscowego, sygnalizując możliwość strat w roku 2020 na poziomie 3 mln zł. Jak zauważył na wielkość tegorocznej straty decydujący wpływ miała pandemia. Dr n.med. Michał Mielnik Z-ca Dyrektora d/s Medycznych Szpitala w Piekarach Śl. wskazał, na ogromne zaangażowanie społeczne w obronie Oddziału w Kochcicach i wynikający z tego potencjał, perspektywy i możliwości świadczenia usług rehabilitacyjnych oraz korzystny kontrakt z NFZ na świadczenia rehabilitacyjne.

W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele strony społecznej Maria Dziuk oraz Sołtys Kochcic, Radna Gminy Kochanowice Gabriela Swierc - podkreślały jak ważnym miejscem dla pacjentów i mieszkańców jest „Kochcicki Zamek”.

Rehabilitacja przywraca zdrowie, a sam obiekt pałacowo zamkowy jest integralną częścią naszej lokalnej społeczności, gdy coś się likwiduje praktycznie nie ma możliwości tego odtworzyć przekonywali sołtys i radna.

W spotkaniu ze strony samorządu lokalnego wzięli udział Ireneusz Czech wójt Gminy Kochanowice, który wskazał na wieloletnie zaniedbania w zarządzaniu oraz Dawid Smol Radny Rady Powiatu Lublinieckiego, zauważając, że sposobem na kryzys finansowy nie powinno być ograniczanie świadczeń, a szukanie innych rozwiązań zwiększających dochody.

- Zabierając głos zaapelowałem, aby spotkanie nie zakończyło się tylko na ogólnikach, ale zawierało również konkretne ustalenia. Pracownicy otrzymali zapewnienie, że o ewentualnych istotnych zmianach będą informowani i to z dużym wyprzedzeniem. Przedstawiciel Szpitala w Piekarach Śl. zadeklarował, że udostępni wykaz wszystkich kosztów wynikających z funkcjonowania Oddziału Zamiejscowego. Chcę wierzyć, że dzięki merytorycznej analizie ekonomicznej i wsłuchaniu się w argumenty strony społecznej i pracowniczej uda się wypracować optymalne rozwiązania - poinformował po spotkaniu poseł Andrzej Gawron.

W spotkaniu udział wzięli również przedstawiciele pracowników Ośrodka w Kochcicach Pani Grażyna Kaczmarczyk, Roman Borszcz, Mirosław Szuster, którzy wypowiedzieli się na temat wysokiej jakości usług rehabilitacyjnych świadczonych w tym miejscu, czego potwierdzeniem są dobrowolne i anonimowe ankiety wypełniane przez pacjentów. Przedstawiciele załogi prosili o jasną deklarację jaka przyszłość czeka zatrudnionych w Oddziale, aby mogli przekazać tę informację całej załodze.

Religia i etyka w szkole. Kto ma kształcić nauczycieli etyki?

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie