Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza rewitalizacja starej gorzelni w Kochcicach. Czy znów będzie tętnić życiem?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Stara gorzelnia w Kochcicach znów będzie tętnić życiem? Rusza rewitalizacja
Stara gorzelnia w Kochcicach znów będzie tętnić życiem? Rusza rewitalizacja arc
Plany rewitalizacji gorzelni w Kochcicach (gmina Kochanowice) krystalizowały się już w okolicach 2014 roku, jednak dopiero teraz udało się rozstrzygnąć przetarg na rekonstrukcję i renowację budynku.

Gmina Kochanowice od lat planowała powstanie w starej gorzelni Muzeum Gorzelnictwa, które stałoby się kolejnym punktem na Szlaku Zabytków Techniki. Obecnie te plany są coraz bliższe realizacji. Rozstrzygnięto właśnie przetarg na adaptację zabytkowych zabudowań gorzelni z 1903 r. Z uwagi na to, że obiekt posiada duże walory historyczne, architektoniczne (detale elementów kamiennych, ceglanych, a także drewnianych, wątków murarskich) oraz jest wpisany do rejestru zabytków, realizacja tego przedsięwzięcia nie będzie łatwa, ale wyłonienie wykonawcy to krok w dobrym kierunku. Został nim Zakład Usługowo-Remontowy IDZIASZEK Sp. z o.o. z Nowego Miasta nad Wartą.

Adaptacja budynku Gorzelni obejmie przebudowę, nadbudowę i odbudowę istniejącego budynku pod funkcje kulturalno-rekreacyjną. Ingerencja w istniejącą strukturę będzie polegała na odtworzeniu i wydobyciu jego walorów wraz z dostosowaniem go do nowej funkcji i aktualnie obowiązujących warunków technicznych. W ramach istniejącej bryły obiekt będzie pełnił nową funkcję z zachowaniem i wyeksponowaniem istniejącej maszyny parowej. Po rewitalizacji budynek będzie pełnił funkcję muzeum techniki i miejsca przeznaczonego do organizacji wydarzeń kulturalnych, warsztatów i szkoleń.

Koszt tej inwestycji to niemal 11 mln zł. Gmina Kochanowice pozyskała na ten cel środki zewnętrzne zawarte w Regionalnym Programie Operacyjnym Województwa Śląskiego na lata 2014-2020, współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej. Przebudowa ma się zakończyć w 2022 roku.

Gorzelnia w Kochcicach

Zespół pałacowo-dworski, który znajduje się w Kochcicach jest dawną posiadłością Ludwika Karola Ballestrema, który w latach 1903-1909 zbudował neobarokowy pałac, gorzelnie i stajnię dla 30 koni. Wszystko to usytuowane jest w obrębie zabytkowego parku o pow. 16 ha., który został objęty strefą ochrony konserwatorskiej.

Wieża wodna wybudowana na planie kwadratu, przylega do budynku gorzelni. Wybudowano ją w roku 1909. W gorzelni zachowało się jej wyposażenie, m.in wspomniana zabytkowa maszyna parowa. Po wojnie nieruchomością zarządzało PGR, a po przemianach ustrojowych wydzierżawiona została w prywatne ręce. Produkcja z roku na rok zmniejszała się i ostatecznie zakończono ją pod koniec lat 90-tych. Od tego momentu budynek ulegał stopniowej degradacji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto