Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rusza rekrutacja do żłobka w Lublińcu. W przedszkolach nabór właśnie się zakończył. Co z przerwą wakacyjną?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Rusza rekrutacja do żłobka w Lublińcu. W przedszkolach nabór właśnie się zakończył
Rusza rekrutacja do żłobka w Lublińcu. W przedszkolach nabór właśnie się zakończył arc Żłobek Miejski Lubliniec
Po długim weekendzie, 4 maja, rusza rekrutacja do lublinieckiego żłobka. Z kolei w tym tygodniu lublinieckie przedszkola wywiesiły listy przyjętych. A jak będzie wyglądała praca tych placówek w wakacje?

Rodzice najmłodszych mieszkańców Lublińca na początku maja będą mogli wziąć udział w rekrutacji ich pociech do miejskiego żłobka. Proces rekrutacyjny potrwa do końca miesiąca. Na dzieci w żłobku czeka około 20 miejsc.

- Opłata za nasz miejski żłobek to 150 zł miesięcznie, a stawka żywieniowa wynosi 6,5 zł dziennie. Jest też możliwość otrzymania zniżki, wtedy opłata stała wynosi 90 zł. Taką zniżkę mogą otrzymać dzieci z rodzin objętych pomocą MOPS-u. Mam pełne zaufanie do tej placówki i wiem, że cieszy się ona zainteresowaniem. Chociaż placówka jest wyremontowana, to w lipcu rozpocznie się kolejny remont, który przystosuje obiekt do aktualnych przepisów przeciwpożarowych - mówiła wiceburmistrz Anna Jonczyk-Drzymała podczas spotkania on-line z mieszkańcami miasta.

Zamknięcie żłobka w związku z pandemią. Czy opłata stała będzie pobierana?

Kolejna kwestia związana z miejskim żłobkiem to opłata za czas, kiedy z powodu pandemii były one zamknięte. Mieszkańcy dopytywali władze miasta, czy opłata za kwiecień będzie w związku z tym pobierana. - Opłata stała nie będzie pobierana. Podobnie było w ubiegłym roku, więc zastosujemy tą samą decyzję. Całą procedurę realizuje dyrektor żłobka, która prawdopodobnie odliczy tę kwotę od czesnego za następny miesiąc - zapewniła wiceburmistrz Lublińca.

Kto może uczęszczać do przedszkola w Lublińcu i co z opieką w wakacje?

Od września tego roku do lublinieckich przedszkoli będzie uczęszczało 749 dzieci. Wszystkie dzieci, które zgłosiły się w tegorocznym naborze znalazły miejsca w przedszkolach. Największym zainteresowaniem rodziców cieszyło się Przedszkole nr 2 przy ulicy Sądowej. - Wystąpiliśmy o zgodę na warunkowe otworzenie nowego oddziału. Taką zgodę uzyskaliśmy już z sanepidu i Państwowej Straży Pożarnej, co pozwoliło nam przyjąć wszystkie dzieci zgłoszone do naboru. W poniedziałek 19 kwietnia na przedszkolach zawisły listy przyjętych do tych placówek dzieci.

- Nasze przedszkola cieszą się bardzo dużym zaufaniem społecznym i w związku z tym są też otwarte dla osób mieszkających poza granicami miasta. Trzeba jednak spełnić pewne warunki. Część kosztów utrzymania takiego dziecka, pokrywa gmina, w której dziecko faktycznie jest zameldowane. Również nasze dzieci uczęszczają do przedszkoli w innych gminach. Z reguły dotyczy to dzieci rodziców pracujących w innych gminach niż te, w których mieszkają - tłumaczy Anna Jonczyk-Drzymała.

Wiceburmistrz zapowiedziała też remont Przedszkola nr 3 w Lublińcu, który potrwa od 1 czerwca do 25 sierpnia.

Dlaczego burmistrz zaakceptował przerwy wakacyjne w przedszkolach?

Podczas spotkania internetowego z wiceburmistrz miasta padło pytanie, dlaczego burmistrz zaakceptował przerwy wakacyjne w przedszkolach. Jak tłumaczyła zastępczyni burmistrza, można wystąpić z wnioskiem o ogłoszenie przerwy w funkcjonowaniu przedszkola tzw. przerwy wakacyjnej, ale tylko wtedy, gdy taki wniosek jest skierowany do burmistrza miasta przez dyrektora placówki i przez Radę Rodziców.

- Gdyby nie było zgody Rady Rodziców, wtedy burmistrz miałby podstawy, żeby taki wniosek odrzucić. Wszystkie przedszkola zgłosiły nam taki wniosek. Prosiliśmy dyrektorów i rady rodziców, żeby skonsultowali tę potrzebę z wszystkimi rodzicami w danym przedszkolu. Dostaliśmy rozpiskę, że pojedyncze osoby nie wyrażały na to zgody. W tym wypadku decyzja została podjęta w sposób demokratyczny i zdecydowała większość. My jako samorząd nie mamy takiej możliwości prawnej, żeby zapewnić miejsca na ten czas zawieszenia pracy przedszkola, w innych placówkach - wyjaśniła Anna Jonczyk Drzymała.

Jak stwierdziła wiceburmistrz, władze miasta już lata temu zarekomendowały dyrektorom całoroczną pracę, gdyż przedszkola w przeciwieństwie do szkół są placówkami całorocznymi, a przerwy wakacyjne są utrzymane zwyczajowo.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto