MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Rolnicy tłumnie przynoszą wnioski o unijne dopłaty

(ml)
Kilka dni temu urzędnicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosili, że w skali kraju po rolnicze dopłaty z Uniii Europejskiej zgłosił się zaledwie jeden procent uprawnionych.

Kilka dni temu urzędnicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłosili, że w skali kraju po rolnicze dopłaty z Uniii Europejskiej zgłosił się zaledwie jeden procent uprawnionych.
Tymczasem pracownicy powiatowego oddziału agencji w Lublińcu dosłownie toną w papierach. Najwięcej rolników odwiedza położone na peryferiach miasta biuro w dni targowe - wtorki i piątki.

A jest o co walczyć. Kwoty w przeliczeniu na hektar, to już konkretne pieniądze. Na razie tylko nieoficjalnie mówi się o 500 zł za hektar, na którym rosną zboża czy rzepak, oraz 160 zł za hektar z innymi uprawami czy też ugór. Za ugór przyjmuje się grunty rolne, utrzymane w dobrej kulturze, zaorane przynajmniej raz w roku oraz bronowane.

Nie mogą na nich także rosnąć chwasty. Oczywiście dopłaty można otrzymać tylko za pola, które w ewidencji gruntów są zapisane jako grunty rolne. Dopłaty nie przysługują za tereny zalesione, zakrzewione oraz wszelkiego rodzaju zbiorniki wodne.

Aby zdobyć te pieniądze, trzeba co najmniej dwukrotnie pojawić się w oddziale agencji. Za pierwszym razem należy pobrać i wypełnić wniosek o wpis do ewidencji producentów. Podajemy w nim swoje dane adresowe (imię, nazwisko, adres, numer telefonu, numer PESEL) oraz (koniecznie!) numer konta bankowego.

Po około dwóch tygodniach otrzymamy potwierdzenie wpisu wraz z numerem ewidencyjnym, który z kolei wpisujemy na wniosek o przyznanie płatności obszarowych. Na tym wniosku należy już dokładnie podać, co na konkretnej działce będziemy w tym roku hodować.

Około 10 procent gospodarstw będzie później sprawdzana pod względem prawdziwości podanych informacji. Jeśli okaże się, że naciągnęliśmy fakty, o dopłatach możemy zapomnieć. Czasu pozostało niewiele. Wnioski o przyznanie płatności musimy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 15 czerwca.

Adresy oddziałów ARiMR:

Lubliniec
ul. Spokojna 2
(naprzeciw cmentarza
komunalnego)

tel./fax 351-19-50

tel./fax 351-19-51

godz. otwarcia: pn.-pt. 8.15-16.15;

Częstochowa
ul. Sobieskiego 7

tel. 324-38-77

tel. /fax 324-94-28

godz. otwarcia: pn.-pt.

8.15-16.15.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto