Rodzic poskarżył się władzom Lublińca na niezaszczepiony personel przedszkola

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Rodzic poskarżył się władzom Lublińca na niezaszczepiony personel przedszkola
Rodzic poskarżył się władzom Lublińca na niezaszczepiony personel przedszkola Pixabay
Udostępnij:
Ojciec jednego z lublinieckich przedszkolaków poskarżył się władzom miasta, że jego zdaniem niezaszczepiony personel przedszkola naraża życie i zdrowie dzieci. Burmistrz miasta odniósł się do tych oskarżeń i wyjaśnił, jak działają lublinieckie przedszkola.

Rodzic jednego z lublinieckich przedszkolaków poinformował władze Lublińca o swoich obawach względem sytuacji panującej w jednym z miejskich przedszkoli.

- Oboje z żoną pracujemy zawodowo i wozimy dziecko do przedszkola na godz. 7.00. Dziecko od przekazania w przedszkolu znajduje się w sali do której schodzą się dzieci z całego przedszkola. Nazywa się to tzw. grupa łączona czego w dobie Covidu i obecnej sytuacji epidemiologicznej nie rozumiem. Tak samo jest kiedy przyjeżdżam po dziecko również znajduje się w łączonej grupie. Dzisiaj po południu po raz kolejny otrzymałem przez telefon informację że dziecko ma kwarantannę z uwagi na kontakt z nie zaszczepioną wychowawczynią - opisał sytuację w pytaniach do burmistrza jeden z rodziców.

Ojciec dziecka nie rozumie, dlaczego w obecnie panującej sytuacji są łączone grupy w przedszkolach i dlaczego dzieci mają dodatkowe zajęcia z osobą, która obsługuje kilka przedszkoli. - W obecnej sytuacji planuję złożyć zawiadomienie w Prokuraturze Rejonowej w Lublińcu odnośnie narażenia życia i zdrowia mojego dziecka przez nie zaszczepioną przedszkolankę i zaniedbania panujące w podległej placówce - napisał pan Arek.

Do sprawy odniósł się burmistrz Lublińca, który poinformował, jak wygląda od strony prawnej sytuacja w przedszkolach.

- Dyrektorzy dokładają wszelkich starań, aby zapewnić dzieciom bezpieczne i higieniczne warunki pobytu w przedszkolach. Zgodnie z aktualnymi wytycznymi i zaleceniami Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Głównego Inspektora Sanitarnego: „Grupa dzieci wraz z opiekunem powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali… Zaleca się, aby do grupy dzieci przyporządkowani byli, w miarę możliwości organizacyjnych, ci sami opiekunowie…”. Należy jednak wskazać, iż przedszkola miejskie czynne są od 9,5 do 11,5 godzin dziennie, a poszczególne oddziały pracują w różnych godzinach. Dzieci przyprowadzane są w godzinach pracy przedszkola, a nie w godzinach pracy swojego oddziału - odpowiedział mieszkańcowi Edward Maniura.

Burmistrz zapewnił jednocześnie, że praca w oddziałach powierzona jest stałym nauczycielom. W sytuacji, gdy dziecko przychodzi przed godzinami pracy swojego oddziału lub pozostaje dłużej, przebywa w grupie łączonej, pod opieką nauczyciela, który pracuje w danym oddziale. Z kolei w przypadku, gdy nauczyciel przebywa na zwolnieniu lekarskim lub urlopie wypoczynkowym przydziela się zastępstwa nauczycielom, którzy w danych godzinach nie realizują swoich planowych godzin dydaktycznych.

- W kwestii szczepień informuję, że na chwilę obecną szczepienia dla nauczycieli i innych pracowników przedszkola nie są obowiązkowe, a dyrektor jako pracodawca nie ma prawa wymagać od pracowników zaszczepienia się przeciw COVID-19 - podsumował burmistrz miasta.

Nauka zdalna wraca. Przedszkola jednak po staremu

Od czwartku uczniowie klas V wzwyż przejdą na edukację zdalną, która potrwa do końca ferii zimowych - ogłosił we wtorek wieczorem minister edukacji Przemysław Czarnek.

- Musieliśmy podjąć decyzję o ograniczeniu nauki stacjonarnej i wprowadzeniu nauki zdalnej na okres do końca ferii zimowych. Naukę stacjonarną będą kontynuować przedszkola, zerówki i uczniowie klas I-IV. Natomiast uczniowie klas od V do VIII szkoły podstawowej oraz klasy szkół ponadpodstawowych przechodzą na nauką zdalną - przekazał.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie