Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przystanek PaT 2013: Wszystkie drogi prowadzą do Łodzi

Tomasz Siniew
Przystanek PaT 2013
Przystanek PaT 2013
Kolejnym miastem w Polsce, które gości Ogólnopolski Przystanek PaT (już VIII), jest Łódź. Oficjalne otwarcie już niedługo, zatem warto przyjrzeć się Miastom-Gospodarzom, które od ośmiu lat goszczą Społeczność Programu "Profilaktyka a Ty" (PaT) Komendy Głównej Policji.

Zaczęło się bardzo niewinnie, w 2006 roku, od osiemdziesięciu młodych ludzi, którzy spotkali się w Miłomłynie na Mazurach, by rozpocząć inną przygodę z teatrem. Wówczas rodził się dopiero program "Profilaktyka a Teatr", inne spojrzenie na profilaktykę rówieśniczą - idée fixe insp. Grzegorza Jacha - pomysłodawcy projektu. Celem PaT stała się moda na życie bez uzależnień, promowana za pomocą przekazu płynącego z teatralnych desek. Spektakle, warsztaty profilaktyczne czy rozmowy filozoficzne zaproponowane młodzieży weszły przebojem w program każdego Przystanku PaT. Od I Przystanku PaT uczestników wprowadzał w nastrój zadumy i nostalgii piosenką poetycką bard Jarosław Chojnacki, autor muzyki do hymnu Społeczności PaT (do słów Krzysztofa Cezarego Buszmana) "Nie wracajmy jeszcze na ziemię!".

Przystanek PaT 2013: Odliczanie już trwa

Gościnne Mazury zatrzymały Przystanek PaT także rok później, na przełomie lipca i sierpnia 2007 roku. W Nidzicy, u bram Krainy Tysiąca Jezior, odbył się II Przystanek PaT. Sam program zdobywał już uznanie, czego wyrazem było wpisanie go do Banku Dobrych Praktyk MSWiA w obszarze rządowego programu "Razem bezpieczniej". Wielkie słowa uznania i podziękowania należą się Elżbiecie Rusiniak z Wydziału Profilaktyki MSW, która od początku koordynuje ten program, każdorazowo zapalając zielone światło dla Programu PaT. 250 uczestników przyjechało do Nidzicy z wielu zakątków Polski - od Bielska-Białej po Bartoszyce, od Inowrocławia przez Łódź (Teatr Piccolo) - do Bytomia i Rudy Śląskiej. Spektakle profilaktyczne, jakie zaprezentowała młodzież ze wspomnianych miast, grane były przy pełnej widowni czy to w scenerii nidzickiego zamku, czy innych zabytków tego miasta. Do listy warsztatów dołączyły te, które pozwoliły uczestnikom śpiewać. Poprowadził je Robert Osam.

III Przystanek PaT w 2009 roku otrzymał zaproszenie od władz Płocka. Pół tysiąca młodzieży z 22 miast grała, śpiewała, występowała, by czasem pospać w Gimnazjum nr 8, gdzie powstało MEGAPOLIS - scena profilaktyczna. Uczestnikom zaoferowano bogatszy wachlarz warsztatów. Pojawił się taniec klasyczny, warsztat literacki czy plastyczny. Każdy spektakl okraszony był "dobrym słowem" od Katarzyny Kotowskiej i Romana Holca, którzy omawiali inscenizacje artystyczne. Z Płocka wypłynęło w radiowe fale pozdrowienie od uczestników Przystanku PaT do 18 państw europejskich, dzięki krótkofalowcom. Gdy młodzież wyjeżdżała z Płocka nie przypuszczała, że przez trzy następne lata gospodarzem Akcji będzie Mazowsze, które nie odda teatralnej maski-statuetki gospodarza Przystanku PaT.

Program "Profilaktyka a Teatr" rósł w siłę w Polsce, zatem nie dziwiło ogromne zainteresowanie IV Ogólnopolskim Przystankiem PaT. Choć zgłoszeń było dużo więcej, do Garwolina i Miętnego przyjechało niespełna 1.500 uczestników. Organizatorzy zaprosili ich na 20 warsztatów artystycznych, spektakle, rozmowy. Na IV Przystanku PaT pojawiła się drama, a także animacje młodzieżowe. Warto podkreślić, że "Sianie dobra" stało się obowiązkowym punktem każdego Przystanku. Jego inicjatorka, Karolina Bąkowska, na fundamencie psychologii pozytywnej stworzyła ideę, dzięki której humor i śmiech dają lepsze samopoczucie. W ten nurt wpisuje się także "darmowe przytulanie", przed którym nikt się nie wzbrania, każdy go przecież potrzebuje! To jest dopiero siła! Społeczność Programu PaT goszcząca w Garwolinie i Miętnem upamiętniła także historię obrony krzyży w klasach w Miętnem sprzed 25 lat. Uczestnicy zaprezentowali spektakl "By służyć wartościom". Wyliczając każdorazowo przystankowe warsztaty, pisząc o IV Przystanku PaT, grzechem byłoby nie wymienić warsztatów bębniarskich Marty Schuberg z Berlina, czy warsztatu breakdance.

Mały jubileusz, pięciolecie Przystanków PaT, przyszło Społeczności Programu spędzić w gościnnych murach Matecznika Zespołu Pieśni i Tańca Mazowsze w Karolinie. 1.000 osób, które promowały modę na życie bez uzależnień, spotkało się w nieco odmienionym programie. Dlaczego? PaT - "Profilaktyka a Teatr" przemienił się w "Profilaktykę a Ty". Zmiana, a właściwie rozszerzenie nazwy, nastąpiło ze względu na mnogość inicjatyw z dziedziny profilaktyki rówieśniczej. Teatr stał się punktem wyjścia w programie, a młodzież dodała do tego inne formy - sztukę, film, dziennikarstwo. V Przystanek PaT to także współudział młodzieży w centralnych obchodach Święta Policji pod Pałacem Kultury i Nauki w stolicy Polski. Tam, na scenie, pod znakiem rozpoznawczym Warszawy, Społeczność PaT odśpiewała hymn Przystanku PaT, a także zaprezentowała efekt prac warsztatowych. Nie było tego mało! Capoeiry, pokazy wizażu, sztuka kulinarna, a nawet iluzja - to nowe warsztaty, mające swój debiut w Karolinie. Po V Przystanku PaT śmiało można było powiedzieć, że Program mocno trzyma się na Mazowszu!

Ostrołęka, Kadzidło. Słowem - Kurpie. Gościnny region Polski zaprosił Społeczność Programu "Profilaktyka a Ty" do siebie, by w 2011 roku wspólnie zorganizować VI Przystanek. Półtora tysiąca ludzi działających na rzecz profilaktyki uczestniczyło w trzydziestu sześciu warsztatach (!), by na koniec, jak co roku, zaprezentować efekty swojej pracy. Gościnność na Kurpiach była ogromna. Społeczność PaT odwdzięczyła się mieszkańcom Ostrołęki i Miętnego, ofiarowując piękny prezent - kolorowy przemarsz przez miasto zakończony na miejskim stadionie "żywymi obrazami" - napisem "Kurpie", który został ułożony z uczestników VI Przystanku PaT. Tak powstała PaTosfera, kolejne działanie w Programie, w którym młodzież wychodzi do mieszkańców i apeluje głosem, muzyką, zabawą, teatrem ulicy o życie bez uzależnień. Tradycja ta przeszła na kolejne Przystanki. Maszerowaliśmy w Lublińcu i iść będziemy w Łodzi.

Gdy statuetkę Miasta-Gospodarza przejął Lubliniec, Mazowsze musiało oddać organizację Przystanku na Śląsk. Wszyscy stanęli na wysokości zadania, ciesząc się z każdego autokaru, który podjeżdżał pod miejsce Akcji. Gotowość do współpracy, podejmowanie odważnych decyzji, oddanie w końcu miasta w ręce młodych nie zdarza się wszędzie. Władze Lublińca pokazały, że nie straszna im "belgijka" (taniec Społeczności PaT) tańczona przez tysiąc uczestników na wyremontowanym rynku. Także teatr nocą - "Poobiednie igraszki" w wykonaniu Teatru Scena 07 z Warszawy, zagrany w opuszczonych lublinieckich budowlach, czy spektakl wystawiony przez osadzone z Zakładu Karnego w Lublińcu zrobiły na uczestnikach niesamowite wrażenie.

Przystanek PaT 2013 odbywa się w Łodzi. Historia, choć na łamach prasy krótka, pokazuje, że są w Polsce miejsca, w których nikt nie boi się zapalić zielonego światła dla profilaktyki bez fikcji. Dziękujemy, że w centrum Polski będzie mogła spotkać się młodzież, która przez lata trwania Programu PaT miała szansę poznać się, zaprzyjaźnić a często także wzajemnie sobie pomóc. VIII Przystanek PaT w Łodzi właśnie się rozpoczyna!

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lodz.naszemiasto.pl Nasze Miasto