Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przyroda będzie promować gminę Ciasna

Bartosz Walenta
Ciasna zaprezentowała kolejne wydawnictwo, które ma promować gminę. „Przyroda gminy Ciasna” ma się stać według twórców zieloną wizytówką tej miejscowości i jej okolic. Wydanie albumu jest współfinansowane ze środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich z działania LIDER w ramach strategii Spichlerza Górnego Śląska.

Najnowszy album to w głównej mierze dzieło Sebastiana Romankiewicza, a autorem niektórych fotografii jest także Marcin Karetta. Wcześniej gmina Ciasna wydała podobny album o najcenniejszych zabytkach.


- To już drugi taki album. Tym razem postawiliśmy na przyrodę, która stanowi bogactwo naszych ziem. Ten album ma być nie tylko zieloną wizytówką Ciasnej, ale i atlasem gatunków i miejsc, które są szczególnie godne obejrzenia – twierdzi Zdzisław Kulej, wójt Ciasnej.


Album „Przyroda gminy Ciasna” prezentuje się wyjątkowo efektownie, ale jego autorzy nie mieli szczególnie trudnego zadania, bo okoliczne lasy obfitują w rzadko spotykane gatunki zwierząt i roślin.

Gmina Ciasna ma 135 km kw., z czego aż 51 procent stanowią grunty rolne, a 40 procent lasy. W lasach, stawach, mokradłach i na rozległych łąkach można spotkać orły bieliki, żurawie, rybołowy, derkacze, łabędzie krzykliwe, bobry, bociany czarne, borsuki, jelenie, łosie i wydry.


Właśnie z powodu tego przyrodniczego bogactwa na terenie gminy powstało kilka miejsc, które są szczególnie chronione. W 1957 roku powstał rezerwat „Cisy koło Sierakowa”, który zajmuje 8 hektarów, a jego powstanie było spowodowane głównie ochroną rzadkiego cisa pospolitego i gatunków mu towarzyszących m.in. wawrzynka wilczełyko.
W 1998 roku na terenie gminy powstał Park Krajobrazowy „Lasy nad Górną Liswartą”. Obfituje on w dużą liczbę stawów, które są idealnym miejsce do występowania interesującej flory i fauny. Cztery lata temu utworzoną liczący 127 hektarów rezerwat „Łęd nad Młynówką”. Młynówka jest jedną z nielicznych rzek, które meandrują w całkowicie naturalny sposób. Występuje tutaj kilka gatunków roślin chronionych: barwinek pospolity, bluszcz pospolity, grążel żółty, kukułk plamista, listera jajowata i wawrzynek wilczełyko.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto