Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przetarg na oczyszczalnię i kanalizację w Kokotku znów unieważniony. Tym razem z powodu wniesienia protestu

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Przetarg na oczyszczalnię i kanalizację w Kokotku znów unieważniony. Tym razem z powodu wniesienia protestu
Przetarg na oczyszczalnię i kanalizację w Kokotku znów unieważniony. Tym razem z powodu wniesienia protestu arc
Miasto kolejny raz musiało unieważnić postępowanie przetargowe w sprawie budowy kanalizacji i oczyszczalni ścieków w Kokotku. Tym razem wszystko z powodu wniesienia protestu przez firmę, która nie zwyciężyła w rozstrzygniętym przetargu.

Jan Grajcar – Naczelnik Wydziału Strategii i Zamówień Publicznych UM Lubliniec poinformował, że po dokonaniu czynności wyboru najkorzystniejszej oferty, na czynność Zamawiającego, którym był Urząd Miejski w Lublińcu) zostało złożone Odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej.

Jak podał portal lubliniecki.pl, z dokumentacji Urzędu Miejskiego wynika, że Odwołanie złożyło – startujące w przetargu – konsorcjum, którego nie wyłoniono w procedurze wyboru najkorzystniejszej oferty.

Powołując się na Ustawę Prawo Zamówień Publicznych z 11 września 2019 roku Zamawiającemu zarzucono naruszenie Ustawy poprzez zaniechanie odrzucenia oferty wybranego wykonawcy, pomimo iż oferta ta zawiera – Rażąco niską – cenę części zadania polegającego na wykonaniu odwodnienia wykopów.

Wskazano również na błędy w obliczeniu ceny oraz na treść oferty niezgodną z warunkami zamówienia z uwagi na fakt, że wykonawca nie uwzględnił przy obliczaniu ceny wszystkich niezbędnych kosztów wynikających z wymagań dotyczących odwonienia.

Kolejnym elementem, w uznaniu Odwołującego, było zaniechanie odrzucenia oferty pomimo braku uwzględnienia przez wykonawcę w cenie oferty wynagrodzenia dla pracowników wykonujących odwodnienie wykopów w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę lub minimalnej stawki godzinowej za pracę.

Konsorcjum wniosło o: unieważnienie części wyboru najkorzystniejszej oferty, odrzucenie oferty wyłonionego wykonawcy, powtórzenie czynności oceny i badania ofert oraz o dokonanie wyboru oferty odwołującego jako najkorzystniejszej.

Zgodnie z treścią odwołania: wybrany wykonawca zaoferował całkowitą kwotę 11 447 600 złotych, natomiast kwota podana przez odwołującego to 12 748 532,98 złotych – przy kwocie 11,3 mln złotych jaką Miasto zamierzało przeznaczyć na realizację inwestycji – W ofercie wykonawcy prace związane z odwodnieniem wykopów wyceniono na zaledwie 61 500,00 złotych brutto, podczas gdy odwołujący ten sam zakres prac wycenił na wartość 1 516 333,37 złotych brutto – argumentuje konsorcjum.

Odwołujący przypomniał, że 7 maja Urząd Miejski wezwał wykonawcę do złożenia wyjaśnień. Jak zauważa – Wykonawca skupił się jedynie na wykazaniu kosztów paliwa. Pominął: koszty robocizny, transportu, instalacji (koparko – ładowarka), koszty innych urządzeń (pompa wirnikowa) oraz prawidłowe koszty paliwa w zakresie użycia igłofiltrów – czytamy w treści Odwołania.

– Zamawiający, uznając zarzuty Odwołania za zasadne, postanowił je uwzględnić w zakresie żądania unieważnienia czynności wyboru oferty wykonawcy – poinformował naczelnik Jan Grajcar.

Dodał, że Zamawiający podejmie dalsze czynności w ramach badania i oceny ofert w celu prawidłowego wyboru oferty najkorzystniejszej.

Wniesiony protest spowodował, że przetarg unieważniono. – Zamawiający podjął decyzję o unieważnieniu czynności wyboru najkorzystniejszej oferty i powtórzeniu czynności badania i oceny ofert złożonych w postępowaniu – czytamy w piśmie naczelnika Grajcara.

Jak zapewnia lubliniecki magistrat, wybór najkorzystniejszej oferty zostanie dokonany po zakończeniu ponownego badania i oceny złożonych ofert, o czym biorący udział w postępowaniu wykonawcy zostaną poinformowani osobnym zawiadomieniem.

Wykonawcy chcieli o wiele więcej za wykonanie inwestycji

Poprzednio, w marcu tego roku, decyzja o unieważnieniu zapadła na podstawie 93 ust.1 pkt 4 ustawy Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1843 ze zm.). Cena najkorzystniejszej oferty przewyższyła kwotę, jaką zamawiający zamierzał przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia. Urząd przeznaczył w przetargu na sfinansowanie zamówienia kwotę 8.900.000,00 zł, natomiast wartość najkorzystniejszej oferty złożonej przez PPHU Instal –Budotech Jan Gorol ul. Częstochowska 38 c, 42-287 Kamienica wynosiła 11.243.762,30 zł. Unieważnienie miało opóźnić proces wyłonienia wykonawcy o 4 tygodnie. Niestety z powodu kolejnych przeszkód proces ten potrwa o wiele dłużej.

Budowa kanalizacji w Kokotku

Jak wynika z ogłoszenia przetargowego, inwestycja, której od lat wyczekują mieszkańcy Kokotka, przewiduje budowę oczyszczalni ścieków o przepustowości 135 m3/d, wyposażoną w dwa osobne, pracujące niezależnie, ciągi technologiczne. To również budowa dwóch przepompowni ścieków sanitarnych wraz z ich zagospodarowaniem i wykonaniem zasilania elektrycznego. Prace mają polegać również na budowie rurociągów grawitacyjnych o różnej średnicy i łącznej długości niemal 9 tys. mb oraz na wykonaniu studni rewizyjnych. W końcowym etapie założono odtworzenie istniejących konstrukcji jezdni i innych nawierzchni, a następnie rozruch oczyszczalni i uzyskanie prawomocnego pozwolenia na użytkowanie obiektu. Według pierwotnych założeń, budowa oczyszczalni i kanalizacji w dzielnicy Kokotek miałaby się zakończyć do 20 grudnia 2023.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto