18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przemoc w rodzinie tematem konferencji policji i pracowników społecznych

Monika Piosek
Konferencja "Wspólnie przeciw przemocy"
Konferencja "Wspólnie przeciw przemocy" Fot. Monika Piosek
Przemoc w rodzinie była tematem wspólnej konferencja policji, przedstawicieli władzy sądowniczej oraz pracowników społecznych na temat przemocy w rodzinie. Dyskutowano na temat przyczyn i sposobów rozwiązywania tego problemu, a także wyjaśniano zawiłe przepisy prawne.

W Auli Liceum im. Adama Mickiewicza w Lublińcu odbyła się konferencja dotycząca problemu przemocy w rodzinie. Przedstawiciele organów zajmujących się tym problemem omawiali jego przyczyny oraz sposoby walki z nim. Objaśniano również jak wygląda proces prawny w przypadku ujawnienia stosowania przemocy wobec najbliższych.

- Kluczową postacią w procesie o przemoc jest zawsze poszkodowany. Często jednak ludzie prowadzący postępowanie skupiają się na procedurach, pozostawiając człowieka gdzieś z boku - mówi Krzysztof Droździok, prokurator sądu rejonowego w Lublińcu - Dlatego należy uświadomić skrzywdzonym, że nie są bez praw, pokazać jakie są środki do skutecznej walki z agresorem.

Podczas swojego przemówienia Krzysztof Droździok objaśniał poszczególne zapisy ustawy o zwalczaniu przemocy w rodzinie. Podkreślił między innymi, że aby usunąć agresora z miejsca zamieszkania konieczne są dowody i że nie jest to wbrew pozorom niemożliwe.

Omówiono także procedury obejmujące osoby nieletnie stosujące przemoc. Pomimo iż przestępstwa związane z przemocą są ścigane z urzędu, szkoły mają obowiązek zawiadomić policję czy pracowników społecznych o fakcie iż nieletni przenosi przemoc z domu do środowiska szkolnego. Odpowiednie organy same podejmą stosowne działania, jednak konieczny jest sygnał ze strony obywateli, gdyż służby nie zawsze są w stanie dostrzec negatywne działania.

Beata Skorek, psycholog Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, przedstawiła techniki jakie stosują sprawcy przemocy aby uniknąć odpowiedzialności karnej oraz wyjaśniała jak to możliwe, że ofiary przemocy często nie chcą opuścić swego oprawcy.

Podejmowanie interwencji w środowisku wobec rodziny dotkniętej przemocą odbywa się w oparciu o procedurę Niebieskiej Karty i nie wymaga zgody osoby dotkniętej przemocą. Procedura ta obejmuje ogół czynności podejmowanych i realizowanych przez przedstawicieli jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, gminnych komisji rozwiązywania problemów alkoholowych, policji, ochrony zdrowia i oświaty.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Debata prezydencka o Gdyni. Aleksandra Kosiorek versus Tadeusz Szemiot

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto