Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Przedsiębiorcy z gminy Ciasna spotkali się z przedstawicielami strefy ekonomicznej

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
W Ciasnej odbyło się spotkanie przedsiębiorców z przedstawicielami Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

W gminie odbyło się spotkanie, na którym zaproszeni przedsiębiorcy, mogli zapoznać się w prawami, obowiązkami i korzyściami płynącymi z przyłączenia się do strefy. Spotkanie prowadziła Menadżer ds. rozwoju i inwestycji KSSE Katarzyna Lipska. Z kolei wójt Zdzisław Kulej zaprezentował tereny inwestycyjne, na których przedsiębiorcy mogliby działać.

– Specjalne strefy ekonomiczne to obszary kraju które zostały wyodrębnione administracyjnie. W tych miejscach inwestorzy mogą prowadzić działalność gospodarczą uzyskując pomoc w postaci zwolnienia z podatku dochodowego. Celem powstawania stref jest przyspieszenie rozwoju terenów poprzez nowe inwestycje, które tworzą nowe miejsca pracy – wyjaśniają władze Ciasnej.

Podsumowaniem spotkania było porozumienia o współpracy było podpisanie porozumienia współpracy pomiędzy gminą, reprezentowaną przez wójta Zdzisława Kuleja a wiceprezesem KSSE Jackiem Bialikiem.
Zarówno gmina jak i KSSE są przekonani, ze współpraca strefy i gminy przyczyni się do rozwoju gospodarczego regionu.

Są już w strefie

Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną są objęte od lata tereny w Lublińcu, ale i w Woźnikach gdzie pod koniec 2016 roku granicami strefy objętych zostało prawie 16 hektarów gruntów.

W lublinieckiej strefie ekonomicznej funkcjonuje obecnie 7 firm. Kilka lat temu była szansa na pozyskanie kolejnej firmy. W 2018 roku austriacka firma kupiła działkę w strefie ekonomicznej w Lublińcu. Była to działka o powierzchni 5,1 ha, a jej wartość transakcji wyniosła blisko 3,5 mln zł brutto. Była to działka we wschodniej części Lublińca, przylegająca do ul. Częstochowskiej (dawniej wiodła nią droga krajowa nr 46, obecnie ul. Częstochowska dochodzi do noszącej to oznaczenie obwodnicy miasta).

Inwestor zajmujący się produkcją elementów stalowych - zadeklarował rozpoczęcie budowy nowego zakładu w listopadzie 2018 roku. W pierwszym etapie miały powstać hala o powierzchni 0,83 ha; zatrudnienie do 31 grudnia 2020 r. miało znaleźć tam ponad 100 osób. Niestety inwestycja nie doszła do skutku.
Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna – specjalna strefa ekonomiczna położona w południowo-zachodniej Polsce w województwie śląskim oraz opolskim. Zarządzającym strefą jest spółka Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna SA z siedzibą w Katowicach.

Strefa obejmuje grunty o powierzchni 2614,154 ha, w 40 gminach. Strefa działa na terenach miast: Bieruń, Bytom, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gliwice, Jastrzębie-Zdrój, Katowice, Kędzierzyn-Koźle, Knurów, Lubliniec, Lędziny, Myszków, Olesno, Piekary Śląskie, Prudnik, Racibórz, Rybnik, Sławków, Sosnowiec, Świętochłowice, Tychy, Wodzisław Śląski, Zabrze, Zawiercie i Żory oraz gmin: Czerwionka-Leszczyny, Godów, Gogolin, Kietrz, Koniecpol, Krapkowice, Krzepice, Miedźna, Pawłowice, Radziechowy-Wieprz, Rajcza, Ujazd i Woźniki.
KSSE została ustanowiona w 1996 r. przez rząd Włodzimierza Cimoszewicza. Następnie była wielokrotnie powiększana.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto