Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Program "Słoneczny Lubliniec" ma polepszyć jakość powietrza w mieście. Na jakim jest obecnie etapie?

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Program "Słoneczny Lubliniec" ma polepszyć jakość powietrza w mieście. Na jakim jest obecnie etapie?
Program "Słoneczny Lubliniec" ma polepszyć jakość powietrza w mieście. Na jakim jest obecnie etapie? arc Polska Press
Miasto czeka na środki, które pozwolą zrealizować program "Słoneczny Lubliniec". Mieszkańcy z niecierpliwością czekają na finał konkursu.

Na początku roku gmina Lubliniec ponownie złożyła wniosek aplikacyjny do konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego dla „Programu Słoneczny Lubliniec - montaż kolektorów słonecznych oraz ogniw fotowoltaicznych na terenie Gminy Lubliniec”. W ubiegłym roku niestety żadne fundusze miastu w podobnym konkursie nie przypadły. Teraz może być inaczej. W lutym tego roku gmina Lubliniec przystąpiła do aktualizacji dokumentacji technicznej w celu złożenia nowego wniosku aplikacyjnego do konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski. Na zlecenie gminy prace realizowała firma: Zakład Analiz Środowiskowych Eko-precyzja z Ustronia.

Lubliniec jest na liście podstawowej

Do tegorocznej edycji programu wpłynęło 300 Ankiet do Programu Słoneczny Lubliniec. Mieszkańcy dopytują burmistrza, co się dzieje z programem. - Od dłuższego czasu nie pojawiają się żadne informacje na temat programu Słoneczny Lubliniec. Zaczynam podejrzewać że po raz kolejny miasto nie uzyska żadnego dofinansowania Jednocześnie zastanawiałem się, jak to się ma do trudnej sytuacji finansów miasta z uwagi na koronawirusa i spadek dochodów z CIT i innych podatków. Może osoba odpowiedzialna za realizację tego programu mogłaby umieszczać cyklicznie jakieś informacje, że coś w tej sprawie się dzieje. Ja osobiście czekam na to ponieważ za chwileczkę nie będzie możliwości skorzystania z programu ,,czyste powietrze,, i tak naprawdę nie wiadomo na którą formę dofinansowania fotowoltaiki się zdecydować - dopytywał na portalu miejskim jeden z lublińczan.

Jak poinformował burmistrz Lublińca, w poniedziałek 4 maja miasto złożyło wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Katowicach w konkursie "Program Słoneczny Lubliniec - dostawa i montaż kolektorów słonecznych oraz ogniw fotowoltaicznych na terenie Gminy Lubliniec".

- W ramach tzw. środków ZIT dzielonych w subregionach mamy na to zadanie kwotę 3,98 mln zł. Jesteśmy na tzw. liście podstawowej Subregionu Centralnego – ta informacja zawarta jest w uchwale Zarządu Subregionu Centralnego nr 184/2020 z dnia 28.04.2020 r. w sprawie rekomendacji listy projektów Związku planowanych do zgłoszenia w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych - odpowiedział mieszkańcowi Edward Maniura.

Miasto oferuje 65 proc. dofinansowania

Proponowane dofinansowanie na poziomie 65 proc. kosztów kwalifikowanych wynika z dokonanej analizy. Miasto może starać się w konkursie o kwotę nie większą niż 3.980.000 zł (pierwotna alokacja dla Lublińca). Ostateczna wartość dofinansowania będzie znana po decyzji Zarządu Województwa Śląskiego oraz przeprowadzeniu przetargu i wyborze wykonawcy montażu paneli na poszczególnych nieruchomościach.

Program adresowany jest do domów jednorodzinnych, gdzie występuje jeden licznik energii elektrycznej. Nie mniej gmina dopuszcza udział właścicieli nieruchomości, którzy mają dwa liczniki prądu. Wówczas potrzeba będzie wykonać dwie instalacje fotowoltaiczne o mocy wynikającej z poboru prądu przez dany licznik i podłączyć je osobno do danego licznika.

Kto będzie właścicielem instalacji po jej zamontowaniu?

Właścicielem instalacji po jej zamontowaniu przez okres 5 lat (trwałość projektu) będzie Gmina Lubliniec. Po tym okresie instalacja zostanie przekazana na własność właściciela nieruchomości.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto