Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Premier Szydło na Jasnej Górze witana owacyjnie przez Rodzinę Radia Maryja [FOTO]

PC
Pielgrzymka Radia Maryja
Pielgrzymka Radia Maryja Piotr Ciastek
Po raz 25 Rodzina Radia Maryja przybyła na Jasną Górę z pielgrzymką. Tym razem odbyła się ona pod hasłem: „Gdzie chrzest, tam nadzieja” i nawiązuje do trwającego w Kościele w Polsce jubileuszu 1050-lecia Chrztu Polski. Tuż przed rozpoczęciem niedzielnej, kulminacyjnej mszy świętej został odczytany list od prezydenta Andrzeja Dudy, a swoje wystąpienie miała premier Beata Szydło, która przybyła do Częstochowy ze swoimi ministrami m.in. szefową kancelarii premiera Beatą Kempą, Ministrem Obrony Narodowej Antonim Macierewiczem, czy Ministrem Rolnictwa Krzysztofem Jurgielem.

Dwudniowa, jubileuszowa pielgrzymka Rodziny Radia Maryja na Jasną Górę rozpoczęła się od sobotniej mszy na wałach, podczas której homilię wygłosił przyjaciel o. Tadeusza Rydzyka, bp Ignacy Dec. Duchowny chwalił rozgłośnię ojca Rydzyka, krytykował Brexit i wyrażał obawę przed zalewającym Europę Islamem, przed którym należy się bronić.

- Dyskusja nad Unią wzmogła się wyraźnie po ostatnim referendum w Wielkiej Brytanii. Zapowiedziany Brexit Wielkiej Brytanii napędził strachu wielu dygnitarzom europejskim, bowiem Brexit Anglii oznacza kryzys liberalizmu i dyktatury mniejszości. Społeczeństwo brytyjskie nie odrzuciło Europy jako Europy, ale Europę liberalną, w której dominują rządy biurokratów, w której eliminuje się suwerenność poszczególnych państw i narodów, w której wartości religijne, kulturowe, etyczne są tak wyraźnie marginalizowane - mówił biskup ze Świdnicy. Krytyka europejskiego liberalizmu poszła jeszcze dalej. - Europy nie można oddać islamowi. Trzeba przywrócić Europie ducha chrześcijańskiego, by mogła przetrwać i być naszym wspólnym domem, ojczyzną ojczyzn, rodziną narodów, scementowaną nie tyle gospodarką, sojuszami, paktami, ile wartościami duchowymi: religijnymi i moralnymi - mówił bp Dec.

Pielgrzymi kupowali pamiątki, podpisywali petycje i uczestniczyli we mszy

Podczas niedzielnej sumy tysiące wiernych wypełniło jasnogórskie błonia. Ta pielgrzymka to próba generalna przed przyjazdem do Częstochowy za niecałe trzy tygodnie papieża Franciszka. Msza pokazała, że nagłośnienie jest wystarczające, a z rozmieszczonych wokół wałów Jasnej Góry telebimy są dobrze widoczne i pozwalają na obserwację jeszcze większej liczbie pielgrzymów niż zwykle. Jak co roku podczas pielgrzymi Rodziny Radia Maryja wokół klasztoru rozstawiono liczne stragany i punkty, gdzie można było wziąć lub kupić przedmioty i książki związane z kultem Maryjnym i samą rozgłośnią. Dystrybuowano także specjalnie przygotowany "Chlebek Pielgrzyma". W tym roku w kilku miejscach zbierano także podpisy pod przygotowywanym przez "Solidarność" projektem ustawy o zakazie handlu w niedzielę. Do podpisania ustawiały się spore kolejki pielgrzymów. - Przyjechałam to, żeby oddać Maryi moje troski i zmartwienia, podziękować za dar jakim jest nasze radio, ale jesli jest okazja do wsparcia rodzin, które nie mogą w niedziele być razem to jestem za i podpisałam się pod tym - mówiła pani Anna z Sosnowca.

Premier Szydło przypominała o wolnych mediach i wartościach demokratycznych

Szefowa polskiego rządu została przywitana na Jasnej Górze ogromnymi owacjami. Zgromadzeni skandowali: Dziękujemy! Premier Szydło podziękowała Rodzinie Radia Maryja za niezłomność i wsparcie. Beata Szydło nie po raz pierwszy w publicznej wypowiedzi podkreślała suwerenność i wartości demokratyczne, które jej zdaniem nie są zagrożone. - Nasza Ojczyzna, Polska, jest demokratycznym państwem prawa, w którym jest wolna prasa, wolne media, jest wolność zgromadzeń, wolność słowa. To są wartości, o które Polacy upominali się i walczyli bardzo długo. I tych wartości nie pozwolimy sobie odebrać. Polska jest państwem suwerennym i to tutaj w Polsce, my Polacy, rozwiązujemy nasze wewnętrzne sprawy, spory polityczne i razem budujemy naszą wspólnotę. I musimy się o to upominać i głośno mówić. Bo tak jak my, Polacy, nie próbujemy układać życia innym, tak i my upominamy się o to samo: nie układajcie nam życia, sami sobie świetnie poradzimy - mówiła premier Szydło.

Mszy świętej przewodniczył i homilię wygłosił abp Stanisław Gądecki. – Pielgrzymka Rodziny Radia Maryja dotarła do celu. Stanęła w progach jasnogórskiego sanktuarium. Wpatruje się w dom swojej patronki i Matki, Jasnogórskiej Pani. Pragnie przedstawiać Jej wszystkie sprawy, tak sprawy osobiste, jak i te, które dotyczą Radia Maryja, TV Trwam i innych dzieł służących nowej ewangelizacji. Pragnie w modlitwie wyrazić swoją wdzięczność za Jej nieustanną opiekę nad tą rozgłośnią, starającą się wspomagać formację religijną i patriotyczną Polaków. Pragnie też wyrazić wdzięczność za powstanie świątyni pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II w Toruniu – powiedział w homilii abp Gądecki. W niedzielnej sumie uczestniczyło około 100 tys. pielgrzymów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czestochowa.naszemiasto.pl Nasze Miasto