Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Praca za Odrą przestaje się opłacać

Beata Sypuła
Młodzieżowe Biuro Pracy OHP w Katowicach.
Młodzieżowe Biuro Pracy OHP w Katowicach.
Kiedyś saksy w Niemczech były dla wielu Polaków, zwłaszcza z naszego regionu, szczytem marzeń. Dziś z daleka obchodzimy ofertę niemiecką. W porównaniu z 2004 rokiem liczba wyjeżdżających do pracy za Odrę spadła o ...

Kiedyś saksy w Niemczech były dla wielu Polaków, zwłaszcza z naszego regionu, szczytem marzeń. Dziś z daleka obchodzimy ofertę niemiecką. W porównaniu z 2004 rokiem liczba wyjeżdżających do pracy za Odrę spadła o połowę, bo lepsze warunki pracy i płacy oferują inne europejskie kraje.

Dziś na polach niemieckich farmerów gniją tony szparagów. Niemcy wołają: "Polacy, wracajcie!" Chyba na próżno. Sezon na szparagi w pełni, ale "białego złota" - jak się o szparagach mówi w Niemczech - nie ma kto zbierać. Niemcy nie kwapią się do ciężkiej i niskopłatnej pracy, a Polacy przestali masowo pracować przy zbiorach niemieckich płodów rolnych.

Brak zainteresowania Polaków pracą za Odrą potwierdza Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach. Jeszcze w 2004 r. do pracy sezonowej w Niemczech wyjechało z województwa śląskiego 13.899 osób. Potem było już tylko gorzej: w 2005 r. - 12.652 osoby zdecydowały się na pracę sezonową w Niemczech, a w 2006 roku - tylko 6.308.

- Od połowy 2006 r. formalności wyjazdowe są załatwiane na drodze pracownik - niemiecki urząd pracy i pracodawca, stąd diametralnie niższa liczba umów w 2006 roku. Niemniej jednak można zauważyć powolny spadek zainteresowania tym krajem, jeśli chodzi o wyjazdy do pracy sezonowej - mówi Aleksandra Skalec, rzeczniczka WUP w Katowicach. - Dowodem tego było znacznie mniejsze zainteresowanie studentów pracą sezonową w Niemczech w tym roku. Od kilku lat WUP organizował takie wyjazdy do pracy głównie w rolnictwie, hotelarstwie. Jeszcze 3 lata temu na 100 miejsc zgłaszało się ponad 300 osób, dlatego zmuszeni byliśmy organizować losowania. W tym roku, aby zebrać 100 chętnych studentów, musieliśmy trzykrotnie przesuwać termin naboru, ponieważ było tak mało osób zainteresowanych.

Według resortu pracy, teraz w Niemczech przebywa około 150 tys. pracowników sezonowych z Polski, a jeszcze w 2004 r. było ich niemal 200 tys. Powód najważniejszy mniejszego zapału: płace. Niemieccy pracodawcy oferują stawkę 4-5 euro za godzinę, podczas gdy w Wielkiej Brytanii, Irlandii, Skandynawii, Holandii praca na roli daje 8-15 euro za godzinę. Ponadto Niemcy chronią swój rynek pracy i sezonowi mogą u nich przebywać tylko cztery miesiące w roku, a w krajach unijnych otwartych na Polaków - cały rok. Niemcy tak się obawiali napływu naszych rodaków po ich pomoc socjalną, że ustanowili dyskryminujące nas przepisy. - Z grona osób uprawnionych do zasiłku rodzinnego wyłączeni byli pracownicy kontraktowi i sezonowi - mówi Justyna Różycka, właścicielka portalu

zwrotpodatkow.pl

z Sosnowca. - Dopiero niedawno zmieniono te przepisy na ich korzyść.

Jak informuje Tatiana Chodzidło z Komendy Wojewódzkiej Ochotniczego Hufca Pracy w Katowicach, wśród młodzieży zainteresowanie zbiorem szparagów jest niewielkie. Z Katowic, Bielska-Białej, Częstochowy i leżących koło nich miejscowości w marcu i kwietniu zatrudniono do zbiorów tych warzyw w Niemczech zaledwie po 5 osób. – Ofert jest sporo, natomiast warunki proponowane przez pracodawców to płaca rzadko przekraczająca 4 euro brutto za godzinę, a najczęściej jest to 3.80 euro, często trzeba oprócz kosztów wyżywienia pokryć również koszty zakwaterowania. Tak więc warunki finansowe nie są najlepsze biorąc pod uwagę uciążliwość pracy. Pozostałe zbiory – truskawek, czereśni, porzeczek itp. – są o wiele lepiej płatne – mówi Chodzidło.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto