Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat tarnogórski - Kraina zamków i pałaców

Krzysztof Szendzielorz
Marek Michalski/Krzysztof Szenzielorz
Powiat tarnogórski to region wyjątkowo hojnie obdarzony przez historię w zabytki, a szczególnie w pałace i zamki. Od rezydencji po zameczki myśliwskie. Wiosną warto zaplanować sobie wycieczkę, by je zobaczyć, szczególnie że większość zachowała się w dobrym stanie.

Najsłynniejsze pałace są w Świerklańcu. W zabytkowym parku znajdziemy neobarokowy pałac Kawalera, który powstał na początku XX wieku w związku z przyjazdem do Świerklańca cesarza Wilhelma II. Po II wojnie światowej został odrestaurowany i służył jako ośrodek szkolenia dla górnictwa. Teraz gmina prowadzi w nim hotel. Pałac można zwiedzać, we wnętrzach znajduje się restauracja i kawiarnia. W parku są też słynne animalistyczne rzeźby Emanuela Fremieta i kościół Dobrego Pasterza.

Niedaleko, w Nakle Śląskim, ostał się inny pałac. Swoje powstanie zawdzięcza katolickiej linii rodu Henckel von Donnersmarck. Pałac w stylu gotyku angielskiego stanął w 1856 roku. Wyróżnia go charakterystyczna czworoboczna wieża. W otoczeniu są pozostałości imponującego parku krajobrazowego z XIX wieku o pow. 3 hektarów. Aktualnie zabytku nie można zwiedzać, bo do przyszłego roku będzie remontowany. Powstanie tu centrum kultury śląskiej.

Arystokraci górnośląscy często polowali w tych okolicach. Donnersmarckowie wybudowali pałace myśliwskie. Są do dziś w Bibielii w gminie Miasteczko Śląskie i w Zielonej, dzielnicy Kalet. W Bibielii w latach 70. XX w. bywał Edward Gierek, dlatego mieszkańcy pałacyk nazywają gierkówką. Do niedawna mieścił się tam dom samotnej matki. Nadleśnictwo Świerklaniec próbuje go aktualnie sprzedać. Wiele pałaców jest w gminie Zbrosławice - aż dziewięć!


Perły powiatu, których już nie ma

Kilka pięknych pałaców nie przetrwało do dziś.

Mowa o Małym Wersalu i tzw. zamku piastowskim w Świerklańcu oraz pałacu w Reptach Śląskich. Wyjątkowej urody był Mały wersal według projektu Hectora Lefuela z 34 komnatami i 6 apartamentami z łazienkami. Wnętrza obiektu urządzała firma Charles Rossigneux, które dekorowała też pałac wicekróla Egiptu w Kairze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tarnowskiegory.naszemiasto.pl Nasze Miasto