Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poseł do Parlamentu Europejskiego, Łukasz Kohut, odwiedzi w piątek Lubliniec

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Europarlamentarzysta Łukasz Kohut przyjedzie w piątek 2 kwietnia do Lublińca, by promować rozpoczynający się spis powszechny, a przy okazji narodowość śląską.

Do Lublińca europoseł przyjedzie na zaproszenie radnego Powiatu Lublinieckiego, Błażeja Niedźwiedzia.

Łukasz Kohut ma pojawić się około 11 m.in. na lublinieckim rynku oraz targowisku, a także na bulwarze im. Franciszka Grotowskiego.

- Chcielibyśmy wspólnie zachęcić mieszkańców do wzięcia udziału w Spisie Powszechnym 2021 oraz zmobilizować wszystkich Ślonzoków do zadeklarowania w nim swojej Śląskości. Zdaję sobie sprawę, że żółto-niebieskie barwy nie przemawiają do każdego - chcielibyśmy jednak uzmysłowić wszystkim, jak ważna i istotna w rozwoju demokratycznego Państwa jest różnorodność oraz wzajemny szacunek. W wielu europejskich krajach grupy etniczne budzą bardzo pozytywne emocje - pokażmy, że nasz język, kultura oraz zwyczaje są też warte promowania i nie musimy się ich wstydzić - tłumaczy radny Błażej Niedźwiedź.

Łukasz Kohut to polski politolog, fotograf, działacz społeczny, przedsiębiorca i polityk. Lider Wiosny Roberta Biedronia w województwie śląskim, koordynator regionalny partii w trzech województwach. Członek Demokratycznej Unii Regionalistów Śląskich i stowarzyszenia Śląskie Perły. Poseł do Parlamentu Europejskiego IX kadencji. Niedawno zasłynął wystąpieniem w Parlamencie Europejskim podczas debaty dotyczącej ochrony praw mniejszości narodowych, etnicznych i językowych, kiedy zaczął mówić po śląsku. To wprawiło w osłupienie tłumaczy, którzy nie byli w stanie przełożyć jego słów na język angielski.

Europarlamentarzysta jest też sygnatariuszem porozumienia "Ślonsko Sztama" mającego na celu promowanie możliwości deklarowania w formularzu spisowym narodowości śląskiej oraz języka śląskiego.

Narodowość śląska w spisie powszechnym

W 2011 roku w ramach Spisu Powszechnego narodowość śląską zadeklarowało w sumie 847 tysięcy obywatelek i obywateli RP (liczba zaokrąglona). W ramach tej liczby 376 tysięcy osób zadeklarowało narodowość śląską - jako jedyną posiadaną. 431 tysięcy osób zadeklarowało ją w korelacji z narodowością polską (na pierwszym albo na drugim miejscu). 40 tysięcy osób zadeklarowało narodowość śląską wspólnie z inną narodowością niepolską (np. niemiecką, czeską).

Jak podaje Wikipedia, według zwolenników tezy o istnieniu narodowości śląskiej, to narodowość zamieszkała głównie na Górnym Śląsku, odrębna od narodowości polskiej, niemieckiej, czeskiej i słowackiej, posiadająca odmienną kulturę, historię i język. Według przeciwników tezy o istnieniu narodowości śląskiej, deklarowanie tej narodowości jest zjawiskiem społecznym, będącym rodzajem protestu przeciwko warunkom bytowym i kondycji ekonomicznej Górnego Śląska.

Kiedy rusza spis powszechny?

Narodowy Spis powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. jest przeprowadzany od 1 kwietnia 2021 roku do 30 czerwca 2021 roku.

Jak można się spisać?

Obowiązkową formą jest samospis internetowy. Metody uzupełniające to spis telefoniczny lub bezpośrednio przy pomocy rachmistrza spisowego.

Czy muszę się spisać?

Zgodnie z ustawą o statystyce publicznej udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto