18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Politechnika Częstochowska: wydział w Lublińcu: elektortechnika

Angelina Kita
Barbara Mielczarek.
W tym roku zdałam maturę i powiem szczerze, że rozważam możliwość kontynuacji w wydziale zamiejscowym Politechniki Częstochowskiej. Myślę, że to fajna sprawa. Chociaż mogłoby być więcej kierunków w powiecie. Ja jestem po medyku i interesują mnie bardziej kierunki z tym związane, ale na to chyba trzeba jeszcze poczekać.
Barbara Mielczarek. W tym roku zdałam maturę i powiem szczerze, że rozważam możliwość kontynuacji w wydziale zamiejscowym Politechniki Częstochowskiej. Myślę, że to fajna sprawa. Chociaż mogłoby być więcej kierunków w powiecie. Ja jestem po medyku i interesują mnie bardziej kierunki z tym związane, ale na to chyba trzeba jeszcze poczekać.
Politechnika Częstochowska uruchomiła Wydział Zamiejscowy w Lublińcu na kierunku elektrotechnika. Właśnie trwa rekrutacja drogą elektroniczną.

Doczekaliśmy się! Mamy w Lublińcu wyższą uczelnię. Politechnika Częstochowska zaczęła właśnie rekrutację na wydział zamiejscowy Politechniki Częstochowskiej w Lublińcu. W naszym mieście będzie można podjąć studia na kierunku elektrotechnika.

Nowe wydziały zostały także uruchomione w Wieluniu i Koniecpolu.

Kandydaci mogą rejestrować się poprzez stronę internetową uczelni i w ten sposób składać niezbędne dokumenty.

- To przede wszystkim wyjście naprzeciw młodzieży, która chce zdobyć wiedzę, ale z różnych powodów nie może podjąć studiów w Częstochowie - mówi rektor prof. Maria Nowicka-Skowron

- Oczywiście cieszę się, że coś zaczyna się dziać w tym kierunku. W 2009r w Zespole Szkół Ogólnokształcąco-Technicznych podjęliśmy próbę utworzenia filii Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Pełne poparcie władz powiatowych, zaangażowanie uczelni w promocję i organizację naboru na miejscu, w szkole - to wszystko nie wystarczyło, aby pozyskać wystarczającą liczbę kandydatów. Nawet renoma uczelni okazała się niewystarczająca dla mieszkańców naszego powiatu - mówi Katarzyna Myrcik, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcąco- Technicznych.

- Na zajęciach z uczniami podkreślamy, że nie powinni wybierać kierunków humanistycznych, które wprawdzie są łatwiejsze do skończenia, ale dają gwarancję bezrobocia. Kłopot mają dziewczęta. Mimo haseł "dziewczyny na politechniki", często obawiają się kierunków ścisłych. W pamięci mam moją uczennicę, absolwentkę II LO, która mimo zdolności humanistycznych zdecydowała się na studia z elektroniki i telekomunikacji. Była bardzo zadowolona. Trzeba po prostu wierzyć w siebie i chcieć się uczyć - dodaje.

Maturzyści mają w tym roku do wyboru 22 kierunki studiów na 6 wydziałach i ponad 90 specjalności na Politechnice.

- Od października uruchamiamy dwa nowe kierunki studiów: energetykę na Wydziale Inżynierii Mechanicznej i Informatyki oraz biotechnologię na Wydziale Inżynierii i Ochrony Środowiska. Otwieramy też nowe specjalności m.in. architekturę w budownictwie. Prowadzimy również nabór na studia w języku angielskim - mówi Izabela Walarowska rzecznik prasowy Politechniki Częstochowskiej.

- Młodzież ciągle boi się studiowania w języku obcym, a przecież większość na maturze wybrała właśnie angielski. Studia w języku angielskim dają szansę na atrakcyjne stypendia i staże zagraniczne. Studia za granicą można wpisać do swojego CV, ubiegając się o dobrą pracę w przyszłości - dodaje wicedyrektor ZSOT w Lublińcu.

- Uczelnia w naszym powiecie to stworzenie ogromnych możliwości rozwoju młodym mieszkańcom, którzy wiążą swoją przyszłość z Ziemią Lubliniecką. To także świetna perspektywa dla naszego regionu. Młodzi - wykształceni i przedsiębiorczy będą chcieli poprawić jakość życia właśnie tutaj. Zdobyte kwalifikacje pozwolą na rozwój nie tylko osobisty, ale i całego regionu pod względem gospodarczym i nie tylko - mówi tegoroczna maturzystka.

Warto dodać, że kierunek informatyka na stacjonarnych studiach pierwszego stopnia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Częstochowskiej w tym roku został objęty 3,5 letnim projektem Kierunki Zamawiane MNiSW. W ramach realizacji tego projektu 50 proc. przyjętych studentów z najlepszymi ocenami otrzyma stypendium w wysokości 1000 zł miesięcznie przez cały okres studiów.

Drugi etap rekrutacji wydziału zamiejscowego w Lublińcu zostanie przeprowadzony we wrześniu.

Przyszłościowe i nieprzyszłościowe zawody

Zawody poszukiwane: architekt wnętrz, inżynier budownictwa i budowy dróg, lekarz rodzinny, farmaceuta, mikrobiolog, lektor języka angielskiego, pośrednik w obrocie nieruchomościami, rzeczoznawca majątkowy, pielęgniarka opieki długoterminowej, specjalista ds. ubezpieczeń społecznych, specjalista ds. projektów / programów unijnych, specjalista ds. zamówień publicznych, , sędzia, archiwista.

Zawody, w których coraz trudniej o pracę: ekolog, ekonomista, geolog, inżynier transportu, biolog, analityk finansowy, specjalista bankowości, pedagog szkolny, nauczyciel, specjalista ds. reklamy, bibliotekoznawca, etnograf, kulturoznawca, socjolog

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto