Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Policja w Lublińcu była organizatorem spotkania z udziałem krótkofalowców [ZDJĘCIA]

AKC
Fot. Aneta Kaczmarek
Komunikacja w warunkach kryzysowych a służba radioamatoska - to temat spotkania, które odbyło się w miniony piątek Zespole Szkół nr 1 im. Adama Mickiewicza w Lublińcu.

Wśród prelegentów znaleźli się policjanci z KWP w Katowicach, przedstawiciele Starostwa Powiatowego, Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Lublińcu oraz krótkofalowcy z Mikołowa.

Przedstawiciele służb mundurowych, władz samorządowych i krótkofalowcy dyskutowali o możliwości wspierania lokalnych struktur komórek kryzysowych na terenie powiatu. Zaproszenie do udziału w spotkaniu przyjął również Jerzy Jakubowski SP7CBG, prezes Polskiego Związku Krótkofalowców.

W swojej wypowiedzi przypomniał o porozumieniu zawartym dwa lata temu pomiędzy Ministerstwem Administracji i Cyfryzacji a PZK, które określa warunki współpracy między centrami kryzysowymi w całym kraju, a krótkofalowcami.

Porozumienie to zakłada m.in. tworzenie krajowej amatorskiej sieci ratunkowej na terenie kraju, współpracę oddziałów terenowych oraz klubów krótkofalarskich PZK z organami administracji realizującymi zadania z zakresu bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, wymianę informacji o zagrożeniach oraz czynny udział w procesie ostrzegania i alarmowania ludzi przez dostępne krótkofalarskie środki łączności, a także wspomaganie i uzupełnianie organizacji łączności radiowej na potrzeby informowania służb wojskowych, powiatowych oraz miejskich czy gminnych. Jako przykład podano wsparcie w łączności na terenach ogarniętych powodzią w 1997 r. w kraju.

W Lublińcu działania takie realizuje Klub "Krótkofalowców Ziemi Lublinieckiej" SP9PEW, mający swoją siedzibę w Zespole Szkół nr 1 im. A. Mickiewicza, gdzie krótkofalowcy spotykają się w każdy czwartek miesiąca w godz. 16-19.

Za początek działalności klubu można uznać 20 marca 1974 r., kiedy to została wydana pierwsza licencja. Klub aktywnie funkcjonował jeszcze do 2003 r., a 8 lipca zawiesił działalność, zwalniając pomieszczenia w MDK. Swoją działalność aktywował w 2014 r., w 40. rocznicę powołania.

Obecnie, klub otwarty jest dla wszystkich chętnych, nie tylko dla uczniów klas mundurowych, ale chętnych z terenu powiatu lublinieckiego.

- Jako hobby, krótkofalarstwo daje możliwości wszechstronnego rozwoju - od umiejętności lingwistycznych, poprzez poszerzanie wiedzy z zakresu geografii, historii, fizyki, techniki, informatyki i wielu innych dziedzin nauki i życia. Jednocześnie jest ono alternatywną formą łączności w sytuacjach, gdy zawodzą inne sposoby. Jego rola w sytuacjach kryzysowych bywa naprawdę nieoceniona - mówi mł. insp. Piotr Sikorski, zastępca komendanta Policji w Lublińcu, prywatnie członek Klubu "Krótkofalowców Ziemi Lublinieckiej" SP9PEW oraz mikołowskiego klubu krótkofalowców SP9PKS.

I przypomina, że w przypadku zagrożeń warto pamiętać o kilku podstawowych numerach: 112 - jednolity numer obowiązujący na terenie UE, służy do powiadamiania w sytuacjach zagrożenia zdrowia, życia lub mienia, 997 - Policja, 998 - Straż Pożarna, 999 - Pogotowie Ratunkowe.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto