MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Po paszporty do Częstochowy

Rartłomiej Romanek
Bernadeta Wieczorek wypełnia wniosek paszportowy. Pomaga jej Grażyna Rabenda, pracownica Starostwa Powiatowego.
Bernadeta Wieczorek wypełnia wniosek paszportowy. Pomaga jej Grażyna Rabenda, pracownica Starostwa Powiatowego.
Prawdopodobnie tylko do końca sierpnia działać będzie w Starostwie Powiatowym biuro paszportowe. Wszystko za sprawą decyzji wojewody śląskiego, który wypowiedział naszemu starostwu porozumienie dotyczące prowadzenia ...

Prawdopodobnie tylko do końca sierpnia działać będzie w Starostwie Powiatowym biuro paszportowe. Wszystko za sprawą decyzji wojewody śląskiego, który wypowiedział naszemu starostwu porozumienie dotyczące prowadzenia biura.

Od 28 sierpnia 2006 roku zgodnie z rozporządzeniem Rady Wspólnot Europejskich urzędy wydawać będą nowe dokumenty zawierające dane biometryczne z wizerunkiem twarzy. Wdrożenie nowego systemu spowodowało, że w całym województwie śląskim paszporty będą wydawane tylko w sześciu miastach: w Katowicach, Częstochowie, Bielsku-Białej, Rybniku, Gliwicach i Bytomiu. Dlatego mieszkańcy naszego powiatu będą składać wnioski w Częstochowie.

To głupota. Nie wiem, kto wpadł na taki pomysł. Przecież z Ciasnej do Częstochowy jest aż 45 kilometrów. Kto zwróci ludziom koszty przejazdu? Myślę, że wielu mieszkańców naszej gminy, którzy mają rodzinę w Niemczech zdecyduje się na wyrobienie niemieckiego paszportu - uważa Józef Wieczorek, mieszkaniec Ciasnej.

Władze powiatu nie chcą się pogodzić z decyzją wojewody i zapowiadają walkę o utrzymanie biura paszportowego w siedzibie starostwa. - Wojewoda długo zwlekał z poinformowaniem nas o swojej decyzji, dlatego łudziliśmy się, że biuro nadal będzie funkcjonować przy Starostwie Powiatowym w Lublińcu. Będziemy walczyć i poprosimy o pomoc posłów Ziemi Lublinieckiej, bo proponowane przez wojewodę rozwiązanie jest bardzo niekorzystne dla mieszkańców naszego powiatu. Jesteśmy nawet gotowi zakupić wszystkie niezbędne urządzenia do wprowadzenia biometrii paszportowej. - mówi Tadeusz Konina, sekretarz powiatu.

Każdego roku lublinieckie Biuro Paszportowe wydaje 2500 nowych dokumentów, co daje mu szesnaste miejsce w województwie śląskim. - Wydajemy paszporty dzieciom z Domu Dziecka w Ciasnej oraz żołnierzom zawodowym z lublinieckiej Jednostki Wojskowej. Obawiam się, że kiedy ludzie dowiedzą się, że wnioski w Lublińcu można składać tylko do 28 sierpnia, to grozi to paraliżem naszego urzędu - twierdzi Grażyna Rabenda, pracowniczka biura paszportowego.

W takiej samej sytuacji jak Lubliniec jest wiele miast w Polsce. Niestety, szanse na to, że władzom naszego powiatu uda się utrzymać biuro paszportowe w Lublińcu są bardzo niewielkie.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto