Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pluszaki w prezencie i torba za surowce to rady na odpady

Redakcja

Edukacja ekologiczna

Recykling jest jedną z najskuteczniejszych metod ochrony środowiska. Dzięki ponownemu wykorzystywaniu odpadów, które zostają przetworzone na pełnowartościowe produkty, można ograniczyć emisję CO2, skażenie gleby i wód oraz eksploatację surowców. Tylko czy jesteśmy gotowi na to, aby ,,dać odpadom drugie życie”?

W 2020 roku, zgodnie z unijnymi regulacjami, Polska musi uzyskać taki poziom recyklingu, aby połowa wytwarzanych odpadów trafiała do przetworzenia, a nie na wysypiska śmieci. Dotyczy to przede wszystkim ponownego użycia papieru, tworzyw sztucznych, metali oraz szkła. Nieosiągnięcie tych wskaźników będzie groziło nałożeniem na Polskę kar pieniężnych.
Czy mamy szansę w ciągu niespełna dwóch lat wykonać unijną dyrektywę? Jak wynika z danych GUS, ilość selektywnie zebranych odpadów komunalnych (tych nadających się do ponownego użycia lub przetworzenia) co roku rośnie, ale i tak zbliża się tylko do 30 proc. wszystkich odpadów wytwarzanych w naszych domach.
Czego się mały Jaś nie nauczy...
,,Tego duży Jan nie będzie umiał” - to powiedzenie zna chyba każdy z nas. Ale czy o nim pamięta i uczy swoje dzieci segregacji odpadów? Dzikie składowiska w lasach czy przesypujące się kontenery śmieci świadczą o tym, że my - dorośli - mamy trudną lekcję do odrobienia wciąż jeszcze przed sobą.
Ekolodzy dobrze wiedzą, że najlepiej uczy się dorosłych, docierając najpierw do dzieci. Abyśmy nie ,,utonęli” w morzu śmieci, potrzebna jest więc edukacja ekologiczna, najlepiej taka, która uczy i zachęca, zaciekawia i bawi.
Zamień dziś puszkę na sztukę
Wojciech Owczarz, szef Fundacji ARKA, ruszył parę lat temu w góry i sam zebrał kilkaset reklamówek śmieci. Za jego przykładem poszli inni i... ,,urodziła się” kampania edukacyjna. Teraz ARKA prowadzi kolejne ciekawe akcje związane z zagospodarowaniem odpadów. Pierwsza z nich to ,,Torba za surowce”. Na czym polega? ARKA będzie rozdawać za makulaturę lub szkło ekologiczne torby. Jedną można dostać za 20 kg makulatury lub szkła (butelki, słoiki), albo 40 aluminiowych puszek.
Są to torby niezwykłe, w różnych kolorach i wzorach. W ofercie trzeciej już edycji akcji ,,Torba za surowce” są więc m.in. piękne, nowe wzory ekotoreb przygotowanych przez uczniów Zespołu Szkół Plastycznych w Bielsku-Białej - Ninę Sikorską, Kamilę Krupnik oraz Piotra Kaźmierczaka, jest torba Radia Bielsko z fraszką Jerzego Handzlika o drzewach.
Są też ostatnie sztuki toreb przygotowanych przez Alicję Jakimow (alalea.pl). To torby w 4 kolorach: niebieskim, zielonym oraz żółtym i brązowym - małe dzieła sztuki z hasłem „Wszystkie kolory recyklingu”. Ekolodzy z ARKI zachęcają do zdobycia każdego wzoru. Na uczestników czeka 300 toreb. Za pieniądze uzyskane ze sprzedaży surowców kupione zostaną rowery dla dzieci z domów dziecka i świetlic środowiskowych.
Dzisiaj, od godziny 9 do 17 w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów (róg ul. Leszczyńskiej i Straconki - obok GEMINI) odbędzie się zbiórka surowców. Przyjdź!
Rzeczy z Zielonego Kontenera
Każdy ma w domu niepotrzebne rzeczy. Wyrzucić szkoda, a zbiera się ich coraz więcej. ARKA proponuje rozwiązanie korzystne dla wszystkich. Można je przywieźć do PSZOK, czyli Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych i w ten sposób wziąć udział w kampanii ,,Dajemy rzeczom drugie życie”. Partnerem akcji jest Zakład Gospodarki Odpadami.
Wszyscy zainteresowani pozbyciem się zbędnych już rzeczy mogą przez cały czas przywozić je do PSZOK - od poniedziałku do piątku, od 11 do 18, a w soboty od 10 do 19. Oddane rzeczy będą gromadzone w Zielonym Kontenerze ARKI i licytowane na kiermaszach. Pieniądze zasilą dzieci z domów dziecka, świetlic środowiskowych oraz szkoły - będą też na zajęcia edukacyjne.

Elżbieta Kazibut-Twórz
[email protected]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto