Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Plany na obelisk Władysława I Opolskiego na 750-lecie miasta

Andrzej Musioł
Rok 2022, Jubileuszu 750-lecia Lublińca jest okazją do upamiętnienia Księcia Władysława I Opolskiego, który dał początek historii naszego miasta.

Jest On legendarnym autorem słów „lubi mi się tu być…” z których pochodzi nazwa Lubliniec. W przestrzeni publicznej nie ma jakiegokolwiek upamiętnienia jego Osoby, dlatego zrodziła się myśl aby w tym roku jubileuszowym ustawić Obelisk poświęcony Jego pamięci.

4 kwietnia 2022 r. zawiązał się Komitet Społeczny Budowy Obelisku Księcia Władysława I Opolskiego, w składzie Andrzej Musioł (pomysłodawca i inicjator przedsięwzięcia), Eugeniusz Ciba, Stanisław Kowalczyk, Joachim Klimont, Jan Mańka, Olgierd Kniejski, Piotr Serafin, Jan Springwald i ks. Prałat Antoni Zając. Siedzibą Komitetu Społecznego jest Lubliniec, ul. Reja 1 (tel. 502 682 611).

Celem Komitetu jest usadowienie Obelisku na Bulwarze Europejskim. Jest to miejsce publiczne, gdzie społeczeństwo miasta i ich goście odpoczywają, spacerują i relaksują się, jednocześnie pogłębiać będą swoją wiedzę historyczną miasta, w którym przyszło im żyć. To zdaniem większości członków Komitetu najlepsze miejsce na postawienie Obelisku, gdzie symbolicznie łączyć się będzie początek i dzień dzisiejszy Lublińca.

W środę 27.04.2022 r. delegacja Komitetu spotkała się z władzami miasta na którym przedstawiła założenia projektowe usadowienia Obelisku wraz z jego uzasadnieniem. Idea upamiętnienia Księcia Władysława I Opolskiego na terenie miejskim Bulwaru Europejskiego znalazła akceptację Burmistrza Edwarda Maniury. Komitet uzyskał zezwolenie na zbiórkę publiczną przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zamieszczone na stronie Ministerstwa: www.zbiorki.gov.pl pod numerem 2022/2014/KS.

W lublinieckim Urzędzie Skarbowym Komitet Społeczny Budowy Obelisku Księcia Władysława I Opolskiego uzyskał Numer Identyfikacji Podatkowej NIP 5751905566.

Założone zostało również konto dla wpłat bezgotówkowych w BNP Paribas - Nr konta: 6316001462180560902 0000001.

Na potrzeby zbiórki publicznej będą wydrukowane afisze informacyjne, pocztówki „cegiełki” rozprowadzane wśród ofiarodawców oraz materiały w prasie lokalnej.

Dodatkową zachętą dla darczyńców będzie możliwość umieszczenia w „tubie czasu” umieszczonej w fundamencie obelisku, zdjęcia wielkości pocztówki swojej rodziny na tle swojego domu. Na odwrocie można zdjęcie opisać z imienia i nazwiska, adresu oraz przesłania dla przyszłych pokoleń. Bardziej hojni sponsorzy - właściciele lokalnych firm będą mogli przekazać zdjęcia większego formatu (20x30) załogi firmy na tle ich zakładu pracy. Zdjęcia będzie można wrzucać do zaplombowanej urny, dwa tygodnie przed komisyjnym umieszczeniem zawartości do „tuby czasu” i usadowieniu w fundamencie obelisku.

Komitet Społeczny będzie na bieżąco informował o postępie prac związanych z obeliskiem, a po usadowieniu obelisku przedstawi jego rozliczenie dla Ministerstwa, Urzędu Skarbowego i opinii publicznej.

Komitet Społeczny zachęca wszystkich Lublińczan do wsparcia budowy obelisku w Roku Jubileuszowym, po raz pierwszy od 750 lat, w myśl legendarnych słów Księcia Władysława I Opolskiego: „Lubi mi się tu być i żyć.”

Tak było

Historia Lublińca sięga czasów średniowiecznych. Według wspomnianej już legendy założycielem Lublińca był żyjący w XIII wieku książę opolski Władysław, który podczas łowów w tutejszych lasach miał rzec: „Lubi mi się tu miasto zbudować”. Wkrótce stanął więc tutaj zamek myśliwski i niewielka kaplica. Prawa miejskie nadał Lublińcowi książę opolski Bolesław. Książęta opolscy pozostali właścicielami Lublińca do pierwszej połowy XVI wieku, później należał do przedstawicieli możnych rodów - między innymi Kochcickich, Cellarych i de Garnier.

Sam Władysław I Opolski był drugim pod względem starszeństwa synem księcia opolsko-raciborskiego Kazimierza I i księżnej Wioli, młodszym bratem Mieszka Otyłego. W chwili śmierci ojca obaj bracia byli jeszcze małoletni, w związku z czym znaleźli się pod opieką matki i księcia śląskiego Henryka I Brodatego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Plany na obelisk Władysława I Opolskiego na 750-lecie miasta - Lubliniec Nasze Miasto

Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto