Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

PIT do korekty

Mariusz Urbanke
W urzędach skarbowych na razie nie ma tłumów. Warto więc już się rozliczyć, bo urzędnicy będą dla nas mieli więcej czasu. Fot. Lucyna Usińska
W urzędach skarbowych na razie nie ma tłumów. Warto więc już się rozliczyć, bo urzędnicy będą dla nas mieli więcej czasu. Fot. Lucyna Usińska
Wielu podatników już otrzymało informacje ze swoich firm o dochodach za ubiegły rok i złożyło zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym. Niestety, okazuje się, że niektórzy podatnicy nadal popełniają błędy w ...

Wielu podatników już otrzymało informacje ze swoich firm o dochodach za ubiegły rok i złożyło zeznanie podatkowe w urzędzie skarbowym.

Niestety, okazuje się, że niektórzy podatnicy nadal popełniają błędy w zeznaniach. - Niektóre pomyłki są całkiem prozaiczne, jak np. brak podpisu na zeznaniu, ale są i poważniejsze błędy, które podatnik musi skorygować - informuje Grażyna Piechota, rzecznik Izby Skarbowej w Katowicach. - Dość często się zdarza, że podatnicy odliczają w ramach darowizny wpłaty na komitet rodzicielski. Tymczasem nie ma już ulgi z tego tytułu - wyjaśnia.

Jednocześnie radzi, by nie zwlekać z rozliczeniem rocznym do ostatniej chwili. - Szybkie rozliczenie z podatku dochodowego opłaca się przede wszystkim tym osobom, które liczą na zwrot nadpłaty - mówi Piechota. - Warto też dodać, że jeżeli korekta zeznania podatkowego za 2004 rok zostanie złożona do 30 kwietnia, nie wywoła żadnych negatywnych dla podatnika konsekwencji.

A więc ci, którzy szybko się rozliczą, mogą uniknąć problemów przy ewentualnym poprawianiu błędów.

Warto dodać, że obowiązująca obecnie Ordynacja podatkowa wprowadziła nowe regulacje w zakresie korekty zeznania. Zgodnie z art. 81 Ordynacji podatkowej korekta musi być złożona wraz z pisemnym uzasadnieniem przyczyn korekty.

Ordynacja zniosła też gwarancję niekaralności w razie popełnienia błędu w deklaracji podatkowej. Jednak zdaniem resortu finansów, "jeżeli zostanie zastosowany tzw. czynny żal, nie będzie wszczynane postępowanie o przestępstwo lub wykroczenie skarbowe". - Jeśli nawet pomyliliśmy się na niekorzyść fiskusa i nasz błąd stwierdzimy i skorygujemy do końca kwietnia - nie rodzi to żadnych negatywnych skutków prawnych ani finansowych - podkreśla rzecznik Izby.


Jak dokonać korekty?

Korekty dokonujemy w ten sposób, że bierzemy nowy formularz PIT i wypełniamy poprawnie. Następnie zakreślamy na pierwszej stronie formularza kwadrat "KOREKTA" i składamy zeznanie w urzędzie skarbowym.
Pomyłka na własną niekorzyść
Jeśli podatnik w złożonym zeznaniu pomylił się na swoją niekorzyść, ma prawo złożyć korektę deklaracji i ubiegać się o stwierdzenie nadpłaty. - W wyniku tych czynności otrzyma z urzędu nadpłacony podatek - wyjaśnia Grażyna Piechota, rzecznik Izby Skarbowej w Katowicach.
Pomyłka na niekorzyść fiskusa
Jeśli podatnik pomylił się na niekorzyść fiskusa, wówczas oprócz złożenia korekty zeznania winien także uiścić w pełnej wysokości ewentualne uszczuplenie. - Musi też złożyć ustnie do protokołu lub pisemnie zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa - to tzw. instytucja czynnego żalu - dodaje rzecznik Izby. - Wówczas podatnik może nie podlegać karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. O odpowiedzialności karnej skarbowej jednak zawsze decydują okoliczności konkretnej sprawy.
Rzecznik przypomina też, że jeśli pomyliliśmy się na niekorzyść fiskusa i nasz błąd stwierdzimy i skorygujemy do końca kwietnia - nie rodzi to żadnych negatywnych skutków.

Ważna zmiana
Przy składaniu deklaracji podatkowej za 2004 rok warto pamiętać o ważnych zmianach w przepisach, które przyniosły korzystne rozwiązania dla podatników. - Od 2004 r. wniosek o łączne opodatkowanie dochodów małżonków, między którymi istniała w roku podatkowym wspólność majątkowa, może być złożony także przez podatnika, który zawarł związek małżeński przed rozpoczęciem roku podatkowego, a jego współmałżonek zmarł w trakcie roku podatkowego albo po jego zakończeniu, ale przed złożeniem zeznania podatkowego - informuje Grażyna Piechota, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Katowicach. Do niedawna urzędy skarbowe nie dopuszczały takiego rozwiązania.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wisla.naszemiasto.pl Nasze Miasto