Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy krok do kariery

Redakcja
Zespół, który stworzył i prowadzi "Karierę na start". Na zdjęciu od lewej stoją: Agnieszka Mitka, Roman Kraczla (prezes SMG/KRC HR), Ewa Płóciennik oraz Bartosz Fajfer. Siedzi - Katarzyna Orlicka. Jak widać, projekt "Kariera na start" to program młodych dla... młodych, także duchem.
Zespół, który stworzył i prowadzi "Karierę na start". Na zdjęciu od lewej stoją: Agnieszka Mitka, Roman Kraczla (prezes SMG/KRC HR), Ewa Płóciennik oraz Bartosz Fajfer. Siedzi - Katarzyna Orlicka. Jak widać, projekt "Kariera na start" to program młodych dla... młodych, także duchem. fot. arc
"Kariera na start" jest programem stażowym skierowanym do studentów i absolwentów wyższych uczelni. Zachęcamy do przyłączenia się do akcji. Tym bardziej, że dotarliśmy już zarówno do zainteresowanych programem studentów, jak i do potencjalnych pracodawców.

W akcję promocyjną programu "Kariera na start" zaangażowało się kilka znaczących organizacji. Patronat medialny objęły: Dziennik Zachodni, Radio Katowice oraz TVP Katowice, a także studenckie Radio Egida. Dzięki patronom medialnym, zaangażowaniu organizatorów oraz patronatowi honorowemu marszałka województwa śląskiego, projekt jest programem realizowanym w myśl idei pomocy młodym ludziom, którzy pragną zrobić pierwszy krok w karierze zawodowej, a także pracodawcom poszukującym najzdolniejszych osób do swoich zespołów.

"Kariera na start" składa się z trzech etapów. Pierwszy - rejestracja na stronie internetowej - zaczął się w lutym, a kończy się już 6 maja. Drugi etap konkursu, który właśnie się rozpoczął, polega na napisaniu np. krótkiej pracy problemowej lub case study, czyli na rozstrzygnięciu zaproponowanego przez nas problemu, który w rzeczywistości wystąpił w danej organizacji. Do końca miesiąca każdy zarejestrowany kandydat będzie miał okazję wykazania się kreatywnym podejściem do zagadnień związanych z daną branżą. Na tym etapie stawiamy na umiejętność twórczego spojrzenia na problem, a nie na ilość napisanych stron. Zależy nam przede wszystkim na pomysłowości!

Zamieszczone przez nas tematy casów mają na celu sprawdzenie zdolności logicznego myślenia oraz niekonwencjonalnego podejścia do danej tematyki. Nad oceną merytoryczną prac w branżach takich jak: human resources, logistyka, ekonomia, handel będą czuwać specjaliści z Wyższej Szkoły Bankowej w Chorzowie oraz Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka. Firmy, które poszukują studentów do innych branż, same decydują o tematyce prac problemowych, a także podejmują się oceny merytorycznej. Ostatnim etapem "Kariery na start" jest ocena predyspozycji studentów i absolwentów do pracy na danym stanowisku i w danej branży.

Przystąpienie do trzeciego etapu projektu będzie ostatnim krokiem do odbycia stażu. Najlepsi spośród kandydatów będą mieć okazję od sierpnia zacząć współpracę z fundatorami miejsc stażowych.


Rozmowa z prezesem Romanem Kraczlą

Skąd wziął się pomysł na zorganizowanie tego typu programu stażowego jak "Kariera na start" ?
Pomysł na program stażowy dla studentów ma swoje korzenie w doświadczeniu. Moim i znajomych dyrektorów oraz prezesów. A jest ono takie, i nie jest to oczywiście żadne wielkie odkrycie, że absolwenci uczelni poszukujący pracy mają niewiele do zaproponowania pracodawcom. Szczególnie jeśli chodzi o umiejętności praktyczne, bo wiedzy teoretycznej to oczywiście im nie brakuje. No i właśnie, by kolejne roczniki absolwentów naszych śląskich uczelni miały już jakieś praktyczne, wyniesione z firm doświadczenia oraz wiedzę, wymyśliliśmy w SMG/KRC HR "Karierę na start".

Czym ten program różni się od innych projektów?
Oczywiście, programów stażowych jest wiele. Praktycznie każda duża firma prowadzi jakąś politykę stażową. Jednak to, co różni nasz projekt od innych, to skala, nagłośnienie medialne i dodatkowe korzyści, które oferujemy uczestnikom.

Jeśli chodzi o skalę, to nasz program obejmuje nie jedną firmę czy uczelnię, ale wszystkie znajdujące się na terenie województwa śląskiego, niezależnie od kierunku kształcenia czy branży. Co do nagłośnienia medialnego, to - dzięki naszym patronom - DZ, TV Katowice, Radiu Katowice, Radiu Egida oraz akcjom plakatowym, ulotkowym i mailingu - nie było jeszcze w naszym regionie tak szeroko rozpropagowanego programu. Co się zaś tyczy dodatkowych korzyści, to nie ma drugiego takiego programu, który bezpłatnie dawałby jego uczestnikom charakterystyki psychologiczne wraz ze wskazówkami dotyczącymi wykorzystania silnych stron i eliminowania deficytów.

Jaki jest cel programu?Czy będzie jego kontynuacja?
Celem projektu jest przede wszystkim stworzenie pewnego zwyczaju - u studentów i pracodawców. U studentów, że naturalne jest zdobywanie doświadczeń jeszcze podczas nauki. U pracodawców, że oczywiste jest stwarzanie zainteresowanym studentom takich możliwości, i że każda dbająca o wizerunek firma pomaga w ten sposób studentom. Czy będzie kontynuacja? Oczywiście. Naszą ambicją jest, by projekt z każdym rokiem obejmował coraz więcej firm i by brało w nim udział coraz więcej studentów. Jest jeszcze wiele możliwości, wiele firm jeszcze nie podjęło z nami współpracy. Ale cóż, najdłuższa nawet podróż zaczyna się od pierwszego kroku.


Studenci o projekcie

Łukasz Zagdan, student V roku automatyki i robotyki Politechniki Śląskiej
O projekcie "Kariera na start" dowiedziałem się z informacji umieszczonych na witrynie Politechniki Śląskiej. Jako studenta V roku automatyki interesuje mnie możliwość odbycia stażu w firmie o ugruntowanej pozycji na rynku, zgodnego z moim kierunkiem studiów. Jest to szansa na odbycie ciekawego stażu, na którym nie będę parzył kawy tylko wykonywał konkretne zadania. To chyba pierwszy taki program w województwie, nie pamiętam podobnych akcji. Jest to też ciekawa forma połączenia studentów i pracodawców - pracodawca otrzymuje zweryfikowanego kandydata, dzięki systemowi sprawdzianu predyspozycji.

Justyna Dudała, absolwentka socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego
Zdecydowałam się wziąć udział w programie "Kariera na start" z dwóch powodów. Po pierwsze, daje on szanse nie tylko studentom, ale i absolwentom. Po drugie, w razie zakwalifikowania się pozwala na odbycie praktyk, podczas których naprawdę można się czegoś nauczyć, poza przysłowiowym kserowaniem. Takie praktyki w życiorysie to ogromna szansa, by zaistnieć na rynku pracy. Zwróciło moją uwagę, że program jest kierowany przez firmę z branży HR, a tym samym zadania oceniają profesjonaliści.

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na slaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto