Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Osiem wieków Woźnik

Bartłomiej Romanek
Jolanta Ordon, dyrektorka Gimnazjum w Woźnikach prezentuje wystawę fotografii z okazji 800-lecia miasta.
Jolanta Ordon, dyrektorka Gimnazjum w Woźnikach prezentuje wystawę fotografii z okazji 800-lecia miasta.
Osiemset lat temu po raz pierwszy w dokumentach pojawiła się wzmianka o Woźnikach. Z tej okazji władze miejskie zorganizowały specjalne uroczystości, które miały uświetnić jubileusz.

Osiemset lat temu po raz pierwszy w dokumentach pojawiła się wzmianka o Woźnikach. Z tej okazji władze miejskie zorganizowały specjalne uroczystości, które miały uświetnić jubileusz. W dwudniowych obchodach wzięło udział kilkuset mieszkańców miasta.

Ślady osad w okolicy Woźnik sięgają czasów prehistorycznych. Podczas budowy szkoły podstawowej w Piasku natrafiono na cmentarzysko kultury łużyckiej. W 2000 roku podczas badań w pasie projektowanej autostrady znaleziono w Ligocie Woźnickiej ślady osadnictwa, sięgającego zdaniem badaczy czasów Imperium Rzymskiego. Według legend na Górze Grójec znajdującej się w okolicach Lubszy istniał gród warowny pilnujący granicy śląsko-małopolskiej. U podnóża góry istniało miasto o zapomnianej już nazwie (prawdopodobnie Lubsza lub Sulów), dla którego pracowały okoliczne wioski - Woźniki, Psary, Babienica i Kamienica. Po najeździe Mongołów, mieszkańcy miasta przenieśli się do Woźnik, których rozkwit przypadł na okres średniowiecza.

Jubileusz 800-lecia miasta rozpoczął się od sympozjum naukowego w Gimnazjum w Woźnikach. Otworzył je burmistrz miasta, Alojzy Cichowski, który przedstawił krótki rys historyczny Woźnik oraz zaprezentował obecną sytuację ekonomiczną i gospodarczą miasta i gminy. Następnie zaproszeni goście wygłosili referaty na temat historii Woźnik i regionu.

Obchody 800-lecia odbyły się również w innych punktach miasta. W pobliżu remizy Ochotniczej Straży Pożarnej stanęło wesołe miasteczko, a wieczorem odbyła się tam zabawa taneczna. Dochód z obydwu imprez został przeznaczony na potrzeby miejscowej OSP.

W mieście sprzedawano pamiątki. Pieniądze, które udało się w ten sposób pozyskać zasilą fundusz przeznaczony na remont najstarszego zabytku w Woźnikach, kościoła św. Walentego.

W niedzielę w kościele św. Katarzyny odbył się koncert Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk. Jubileusz 800-lecia miasta połączono także z dziesięcioleciem Młodzieżowej Orkiestry Dętej w Woźnikach.

Otwarto także pierwszą w mieście kaplicę przedpogrzebową, którą poświęcił biskup pomocniczy diecezji gliwickiej, Gerard Kusz. - Uważam, że przygotowany przez nas program był bardzo bogaty, a rocznicę uczciliśmy godnie - podkreślał burmistrz Alojzy Cichowski.

Kalendarium Woźnik
1206 - wioska Woźniki po raz pierwszy zostaje wymieniona w dokumentach.

1241 - Mongołowie wysadzają w powietrze gród na Górze Grójec. Ocalała ludność przenosi się do Woźnik.

1270 - Woźniki otrzymują pierwsze prawa miejskie (targowe).

1454 - książę strzelecko-niemodliński Bernard nadaje Woźnikom pełnię praw miejskich.

1798 - miasto prawie w całości ulega spaleniu, co uniemożliwia jego rozwój.

1858 - dzięki staraniom burmistrza Woźnik Juliusa Radlika dekretem królewskim zostało zrównane w prawach z innymi miastami pruskimi.

1922 - Woźniki po włączeniu do Autonomicznego Województwa Śląskiego do Polski tracą swój nadgraniczny charakter.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto