18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ogród Biblijny w Koszęcinie zubożał, ale ma być lepiej [ZDJĘCIA]

Aneta Kaczmarek
Ogród Biblijny w Koszęcinie
Ogród Biblijny w Koszęcinie Fot. Aneta Kaczmarek
Ogród Biblijny w Koszęcinie jak szybko powstał, tak szybko znalazł zainteresowanie wśród sympatyków niecodziennych roślin. Niestety tych, którzy gdy coś im się podoba, po prostu po to sięgają. Mocno przez to zubożał, ale wciąż jest niezwykłym miejscem.

Ogród Biblijny w Koszęcinie ogrodem jest od ponad roku. Wcześniej niczym nie przystawał do tego określenia.

Gmina Koszęcin znalazła sposób na zagospodarowanie terenu dawnego cmentarza ewangelickiego przy ul. Księdza Gąski w Koszęcinie. Zapomniane miejsce, zniszczone mogiły, dziko rosnące rośliny zastąpił Ogród Biblijny z roślinnością wprost z kart Pisma Święta.

Pomysłodawcami przedsięwzięcia byli Anna Korzekwa-Wojtal z Urzędu Gminy w Koszęcinie, działająca również w Stowarzyszeniu Inicjatyw Społecznych, oraz ks. Sławomir Madajewski, proboszcz parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Koszęcinie. Ich inicjatywa została zrealizowana w sierpniu 2012 r.

Wyznaczono ścieżki, wysypano je kruszywem tak, by układały się w krzyż, na czterech powstałych parcelach posadzono rośliny, przy każdej ustawiono tabliczkę, a na niej fragmenty z Biblii opisujące dany krzew czy drzewko, ułożono symboliczne głazy, ustawiono ławki.

– Posadziliśmy ok. 200 roślin, niestety, sporą ich część skradziono. Tak szybko jak się pojawiły, tak szybko zniknęły. Były też dwie Biblie, które znajdowały się w specjalnych skrzynkach, chroniących je przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Niestety, również jedną z ksiąg skradziono, dlatego teraz ta, która została, znajduje się w Urzędzie Gminy – mówi Martyna Kot z Urzędu Gminy Koszęcin.

Docelowo ma ona zostać przeniesiona do kapliczki, która wymaga renowacji. – Chcemy też odnowić mur wokół ogrodu oraz bramę. Będziemy się starać o środki unijne na zrealizowanie tych zadań. Na wiosnę uzupełnimy brakujące rośliny i posadzimy nowe – mówi Grzegorz Ziaja, wójt gminy Koszęcin.

W ogrodzie znajduje się 12 ławek, z których każda symbolizuje jedną z gmin. Natomiast tabliczki umieszczone na ławkach informują o apostołach sprawujących nad nimi pieczę. W jednej z parcel ustawiono dwa głazy symbolizujące mogiły zmarłych.

Na cmentarzu pochowanych jest m.in. 45 żołnierzy niemieckich poległych w Koszęcinie 19 styczna 1945 r. Tablice są w językach polskim i niemieckim. Zwykle stoją przy nich palące się znicze.

– Na cmentarzu znajdowały się też mogiły osób z otoczenia przedwojennego właściciela tutejszych ziem, księcia Hohen-lohe. Do ogrodu prowadzą dwa wejścia - jedno od ul. Księdza Gąski, drugie od strony tzw. starego parku zlokalizowanego w sąsiedztwie zespołu pałacowo-parkowego, siedziby Zespołu Pieśni i Tańca Śląsk.

– W porze letniej mieszkańcy organizują w parku pikniki, a ponieważ bramy do ogrodu są ciągle otwarte, zagląda tu naprawdę wiele osób – mówi Martyna Kot.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto