Ogólnopolski Bieg Tropami Śląskich Dinozaurów 2019 w Lisowicach. Kto najszybszy w ósmej edycji tej wyjątkowej imprezy?

Piotr Wiewióra
VIII Ogólnopolski Bieg Tropami Śląskich Dinozaurów w Lisowicach 1.05.2019 - bieg główny na 10 km. Czesława Włuka
Za nami VIII Ogólnopolski Bieg Tropami Śląskich Dinozaurów w Lisowicach, który zorganizowano w środę 1 maja w sąsiedztwie archeologicznych wykopalisk. Na głównym dystansie 10 km najszybsi byli Mateusz Pawełczak i Barbara Noga z Klubu Biegowego Florian Zajączki Drugie.

Rywalizacja zaczęła się o godz. 10.00 biegami dziecięcymi i młodzieżowymi, w których długość tras została dostosowana do wieku uczestnika. Był to jednak tylko wstęp do biegu głównego, którego start zaplanowano w samo południe. Na 10 km pobiec mogły osoby, które do dnia 1 maja ukończyły 16. rok życia. Uczestnicy jak zwykle mieli okazję pobiec trasą w bezpośrednim sąsiedztwie wykopalisk paleontologicznych prowadzonych w kopalni starej, nieczynnej już dzisiaj cegielni. Najbardziej niecodzienny fragment trasy wiódł przez piec służący kiedyś do wypalania cegły.

Dystans 10 km najszybciej pokonali reprezentanci Klubu Biegowego Florian Zajączki Drugie. Barbara Noga z Wilkowiecka była pierwsza wśród kobiet, wśród panów triumfował Mateusz Pawełczak ze Złochowic. Najlepiej spośród mieszkańców powiatu lublinieckiego wypadł Dawid Garcorz z Dzielnej (Mafia Team Lubliniec), który uplasował się na piątym miejscu w rywalizacji mężczyzn. Ósma wśród kobiet była lublińczanka Dorota Kubisz (WKB Meta Lubliniec). Pełne wyniki - https://live.ultimasport.pl/755/index.php?site=pdf

Tegoroczna edycja biegu odbyła się pod patronatem marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego, który wręczył nagrody. W Muzeum Paleontologicznym w Lisowicach dwaj odkrywcy, dr hab. Tomasz Sulej z Instytutu Paleobiologi PAN i dr hab. Grzegorz Niedźwiecki z Uniwersytetu w Upsali w Szwecji otrzymali tytuły "Zasłużony dla Gminy Pawonków".

Organizacją zajęły się: Muzeum Paleontologiczne i Lokalne Centrum Sportowo - Kulturalne w Lisowicach, Stowarzyszenie Rozwoju Sołectwa Lisowice oraz gmina Pawonków.