Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Odpust w Parafii Świętej Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein na Steblowie

Piotr Ciastek
Piotr Ciastek
Odpust w Parafii Świętej Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein na Steblowie
Odpust w Parafii Świętej Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein na Steblowie arc Parafia Świętej Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein
W niedzielę 9 sierpnia, w dniu wspomnienia św. Teresy Benedykty od Krzyża - Edyty Stein, parafia w Lublińcu-Steblowie, której patronuje, przeżywała swój odpust parafialny.

Uroczystej Sumie odpustowej przewodniczył bp Kopiec. W kazaniu określił kościół w Steblowie jako "niemal sanktuarium". - Byłbym naprawdę ucieszony, gdybyście wy, zwłaszcza parafianie, potrafili unieść ten honor, aby ten kościół oficjalnie ogłosić sanktuarium św. Edyty Stein, bo on na pewno taką rolę już spełnia - relacjonuje portal gliwice.gosc.pl.

Biskup Kopiec dziękował też odchodzącemu na emeryturę proboszczowi parafii ks. prał. Antoniemu Zającowi za 30 lat posługi duszpasterskiej w tym miejscu. Nowym proboszczem w Steblowie został mianowany ks. Rafał Grunert, który dotychczas był wikarym parafii w Bytomiu-Suchej Górze. Więcej na temat zmian:Proboszcz odchodzi na emeryturę

Parafia na Steblowie

Steblów od dawien dawna był częścią parafii św. Mikołaja w Lublińcu. Jednak mieszkańcy pragnęli mieć własny kościół, z powodu znacznej odległości do kościoła parafialnego. Starania te zostały uwieńczone sukcesem w 1981 r., kiedy uzyskano zezwolenie na przeniesienie zabytkowego kościoła pw. św. Anny z centrum Lublińca na teren dzielnicy Steblów, i otrzymano zgodę na wybudowanie nowego kościoła.

W 1984 r. rodząca się parafia nabyła od Ojców Oblatów z Lublińca drewniany barak katechetyczny, w którym zaczęto odprawiać Msze św. i katechizować dzieci. Kościół pw. św. Anny pozostał na dawnym miejscu, a budowę nowej świątyni w Steblowie rozpoczęto w lipcu 1985 r. Konsekracji kościoła dokonano 8 grudnia 1991 r., lecz już wcześniej, tj. 1 lipca 1991 r. erygowano w Steblowie parafię. W związku z wyniesieniem na ołtarze w 1987 r. Edyty Stein, związanej rodzinnie i emocjonalnie z Lublińcem, zrodził się pomysł, aby została ona Patronką nowego kościoła. W 1989 r. Kuria Diecezjalna w Katowicach uzyskała reskrypt Stolicy Apostolskiej nadający budowanemu kościołowi wezwanie bł. Teresy Benedykty od Krzyża (Edyty Stein). Był to wtedy jedyny kościół w Europie pod tym wezwaniem.

Sylwetka patronki parafii

Edyta Stein urodziła się we Wrocławiu w rodzinie żydowskiej, ale jej matka pochodziła z Lublińca. Jej rodzice przez kilka lat mieszkali w Lublińcu w kamienicy "Pod śmiejącym się Matjasem" przy ulicy Mickiewicza 8. Patronka Europy przyjeżdżała do Lublińca w dzieciństwie. We wspomnieniach zawsze bardzo ciepło wypowiadała się o naszym mieście.

Edyta Stein w wieku 31 lat zmieniła wyznanie i przyjęła chrzest. Później wstąpiła do zakonu karmelitanek bosych w Kolonii. Wojenna zawierucha zmusiła Edytę Stein do ucieczki do holenderskiego Echt. W 1942 hitlerowcy w ramach odwetu za list biskupów holenderskich potępiającym ich zbrodnie zatrzymali wszystkich Żydów, którzy zmienili wyznanie. Edyta Stein wraz z siostrą Różą, która także wstąpiła do karmelitanek, trafiła do Oświęcimia, gdzie stracono ją w komorze gazowej 9 sierpnia 1942 roku.

Ślady świętej są w mieście widoczne wszędzie. Dom dziadków na Rynku, rzeźba na Małym Rynku, kościół na Steblowie, szkoła i ulica noszące imię patronki miasta. Urządzone przy rynku muzeum zostało otwarte 28 lutego 2009 roku, a jego poświecenia dokonał biskup Jan Wieczorek. Ekspozycja ma charakter multimedialny i ukazuje życie Edyty Stein oraz jej tragiczną śmierć w Auschwitz-Birkenau. Święta została także ukazana jako patronka Europy oraz miasta. Placówka posiada również salę wystawienniczą, służącą wystawom czasowym. 20 stycznia 2012 roku muzeum odwiedził Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisław Komorowski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubliniec.naszemiasto.pl Nasze Miasto